Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємств
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Економічне зростання підприємства

Економічне зростання і його типи

Причини поступального розвитку економіки кожного окремо взятого підприємства, як і країни загалом, полягають у складних і суперечливих зв'язках між суспільним виробництвом і кінцевим його призначенням - задовольняти потреби людей, служити споживанню. З одного боку, потреби людей спонукаються виробництвом. Новостворений продукт спричинить потребу в ньому, а виробництво сформує умови задоволення.

З іншого боку, задоволена потреба і поява нової диктує необхідність повторення і нарощування виробництва з обов'язковим удосконаленням якості для задоволення нових потреб. Саме зростаючі потреби людей спонукають до діяльності продуктивні сили, що й спроможні задовольнити ці потреби.

Потреби суспільства зростають як у кількісному, так і в якісному виразі. Збільшення обсягів виробництва вимагає насамперед збільшення чисельності населення. Однак зростають не лише потреби в їжі, одязі та ін. Важливим є якісне задоволення споживача, тобто поліпшення якісних характеристик. І цей процес безперервний. Життєздатність кожної системи визначається саме тим, як вона може задовольнити потреби.

Економічне зростання в масштабах усього суспільного виробництва - це збільшення річного обсягу продукції й наданих послуг унаслідок діяльності різних суб'єктів господарювання країни. Показником, за допомогою якого характеризують економічне зростання, є валовий національний продукт.

Економічне зростання можна обчислювати в абсолютних і відносних величинах. Наприклад, якщо валовий національний продукт у звітному році становить 50 млрд грн, а у базовому - 48, то він зріс на 2 млрд грн, або на 4 %. У реальному житті допускається зменшення обсягу валового продукту, або стагнація, коли цей показник залишається без змін. Тоді це засвідчує відсутність економічного зростання.

На практиці розрізняють два типи економічного зростання - екстенсивний та інтенсивний.

Екстенсивний ріст передбачає можливість збільшення обсягів виробництва продукції аграрними підприємствами через залучення додаткових чинників виробництва - посівних площ, поголів'я тварин, засобів виробництва. При цьому їх якісний і технічний рівень, технологія виробництва залишаються незмінними. Незмінною є продуктивність землі й тварин. Приріст продукції досягається внаслідок кількісного збільшення участі засобів праці у виробництві.

Екстенсивний ріст був актуальним за недостатнього рівня науково-технічного прогресу і коли виникала необхідність в освоєнні нових територій. Нові території інколи освоюються і тепер. Екстенсивний тип зростання забезпечує нарощування економічного потенціалу через розширення трудової діяльності. З цим пов'язано виробництво абсолютного додаткового продукту. Найважливіші чинники екстенсивного типу зростання:

  • - освоєння нових територій і збільшення поголів'я тварин;
  • - будівництво нових виробничих приміщень;
  • - залучення додаткових трудових ресурсів і збільшення тривалості робочого дня.

Однак постійне розширення поля виробництва та залучення додаткових ресурсів і збільшення виробництва на цій основі не може бути безмежним. Екстенсивний тип на певному етапі починає втрачати динамізм, наштовхується на об'єктивні перепони (вичерпуються вільні території, досягається межа людських можливостей та ін.) і виникає необхідність переведення діяльності підприємства на інший тип економічного зростання - інтенсивний.

Інтенсивний ріст передбачає збільшення виробництва продукції внаслідок зростання продуктивності праці на удосконаленій технічній основі й ефективніше використання наявних ресурсів: площі сільськогосподарських угідь, поголів'я тварин і птиці. Він забезпечує безперервне зростання врожайності сільськогосподарських культур і продуктивності тварин на основі застосування досягнень науково-технічного прогресу.

Інтенсивний тип пов'язаний із концентрацією капіталу як у масштабах підприємства, так і на одиницю земельної площі. Проте він дає необмежені можливості збільшення виробництва продукції рослинництва й тваринництва.

Екстенсивний та інтенсивний типи зростання тісно взаємопов'язані й практично не існують в чистому вигляді, а співіснують. Наприклад, одночасно може відбуватися і приріст кількості працюючих, і підвищення їхньої кваліфікації, і розширення виробництва (будівництво тваринницьких комплексів), і вдосконалення технічної бази виробничого процесу. В цьому випадку, залежно від того, який тип забезпечує вище зростання, доходять висновку про переваги екстенсивного чи інтенсивного шляху розвитку підприємства.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші