Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Туризм arrow Маркетинг туристичного бізнесу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Збір інформації про конкурентів

Ця проблема для різних фірм сфери туризму і видів туристичної діяльності розв'язується з різним ступенем складності. Так, для фірм, що входять до складу сфери туризму, і які тяжіють до монополістичних або олігополістичних структур, легше одержувати інформацію із вторинних джерел (обсяг і асортимент створюваних турпродуктів, ціни, обсяг продажів на різних ринках, фінансове становище фірм і т.п.), ніж для фірм, що входять до складу сильно дисперсних туристичних ринків. У даному випадку зростає роль первинної інформації, що збирається від споживачів, посередників, з інших джерел. Особливо складно це робити туристичним фірмам, що надають немасові турпродукти специфічного характеру. Клієнт у подібних випадках дуже неохоче надає інформацію про турпродукти інших фірм-конкурентів. У будь-якому випадку велику роль відіграють неформальні методи збору даних, здійснювані часто шляхом проведення технічної, комерційної, маркетингової розвідки.

Джерелами інформації про фірми-конкуренти можуть бути також спеціалізовані виставки.

Дослідження ринків і класифікація ринків

В основі процесу вибору цільових ринків лежить вивчення такого базового показника як ринковий попит. Ринковий попит - це загальний обсяг продажу на певному ринку (приватному або сукупному) певної марки турпродукту або сукупності марок турпродукту за певний період часу.

На величину попиту здійснюють вплив як неконтрольовані чинники зовнішнього середовища, так і маркетингові фактори, що є сукупністю маркетингових зусиль, що додаються на ринку конкуруючими фірмами.

Залежно від рівня маркетингових зусиль, розрізняють первинний попит, ринковий потенціал і поточний ринковий попит.

З точки зору впливу маркетингової діяльності на величину попиту, виділяють два крайніх типи ринку: ринок, що розширюється, і ринок, що не розширюється; перший - реагує на застосування інструментів маркетингу, другий - не реагує.

Ринковий потенціал - це межа, до якої прагне ринковий попит при наближенні витрат на маркетинг у сфері туризму до такої величини, що її подальше збільшення вже не призводить до зростання попиту за певних умов зовнішнього середовища. Із певними припущеннями як ринковий потенціал можна розглядати попит, відповідний його максимальному значенню на кривій життєвого циклу якогось турпродукту для стабільного ринку. В цьому випадку передбачається, що конкуруючі фірми для підтримки попиту докладають максимально можливі маркетингові зусилля. Чинники зовнішнього середовища справляють істотний вплив на ринковий потенціал.

Крім того, виділяють абсолютний потенціал ринку, який слід розуміти як межу ринкового потенціалу при нульовій ціні. Корисність цього поняття в тому, що воно дозволяє оцінити порядок величини економічних можливостей, які відкриває даний ринок. Так абсолютний потенціал ринку туризму може визначатися загальною кількістю населення, починаючи з віку отримання паспорта. Очевидно, що існує великий розрив між абсолютним потенціалом ринку і ринковим потенціалом. Еволюція абсолютного ринкового потенціалу обумовлена такими зовнішніми чинниками, як рівень доходів та цін, звички споживачів, культурні цінності, державне регулювання і т.п. Дані чинники, на які туристична фірма не може реального вплинути, можуть мати вирішальне значення на розвиток ринку. Іноді туристичні фірми можуть зробити непрямий вплив на ці зовнішні чинники (наприклад, шляхом лобіювання зниження віку отримання водійських прав), але ці можливості обмежені. Тому основні зусилля фірм спрямовані на передбачення зміни зовнішнього середовища.

Далі виділяють поточний ринковий попит, що характеризує обсяг продажів за певний період часу в певних умовах зовнішнього середовища при певному рівні використання інструментів маркетингу фірмами сфери туризму.

Під селективним попитом розуміється попит на певну марку якого-небудь турпродукту; виникнення і розвиток цього попиту стимулюється шляхом концентрації маркетингових зусиль у достатньо вузькому напрямі.

Іншим важливим показником, величину якого необхідно визначати і прогнозувати, є показник ринкової частки. Ринкова частка - це відношення обсягу продажу певного турпродукту даної фірми до сумарного обсягу продажу даного турпродукту, здійсненого всіма фірмами, що діють на даному ринку. Цей показник є ключовим при оцінці конкурентної позиції туристичної фірми. Дане становите виливає з наступного: якщо у фірми вище показник ринкової частки, то вона більше реалізує турпродукту на даному ринку, отже, вона більше створює даного турпродукту, оскільки обсяг випуску повинен відповідати величині потенційної реалізації. Якщо фірма випускає більше турпродукту, то собівартість одиниці турпродукту, внаслідок дії масштабного економічного чинника, згідно із яким, чим вищий обсяг випуску, тим нижча величина собівартості, буде нижча в порівнянні з іншими конкурентами. Отже, позиції даної туристичної фірми в конкурентній боротьбі будуть переважати.

Показники попиту на ряд туристичних продуктів, ринки яких характеризуються обмеженим числом посередників, в першу чергу, олігополістичні ринки, піддаються статистичному аналізу, оскільки збирається і публікується інформація про обсяги створених турпродуктів у найрізноманітніших аспектах: для міжнародних ринків, ринків окремих країн і регіонів, у розрізі окремих фірм сфери туризму. Проте для багатьох видів туристичних продуктів детальна, надійна статистична інформація відсутня. Тому для визначення і прогнозування величин попиту та інших ринкових характеристик потрібно проводити спеціальні маркетингові дослідження.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші