Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Історія arrow Історія нових незалежних держав
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Празький процес"

У 2004 р. розпочався "празький процес" — процес переговорів між Вірменією та Азербайджаном з карабаського питання. Суть пропозицій полягала у тому, що Вірменія віддає п'ять із семи зайнятих територій. У мирному договорі фіксується, що через 10—15 років через референдум на території Нагірного Карабаху визначається його остаточний статус, а протягом цього часу Лачін і Кельбаджар залишаються під контролем вірменських сил. Азербайджанські біженці повертаються до Карабаху, і в зоні конфлікту розміщуються миротворчі війська. Міжнародне співтовариство вважає, що цей план є вдалим поєднанням принципів права націй на самовизначення і територіальної цілісності. На саміті СНД у Казані у серпні 2005 р. президенти Р. Кочарян та Г. Алієв дали свою попередню згоду. Проте у лютому 2006 р. президент Азербайджану відмовився від своїх слів і заявив, що підпише угоду лише у тому разі, якщо Вірменія разом із зазначеними п'ятьма районами поверне Азербайджану і Кельбаджар. Таким чином, "празький процес" було перервано і надалі велися переговори про його поновлення, на чому наполягає насамперед СІЛА.

Парадоксально, але у подальшому збереженні статус-кво зацікавлені всі безпосередні учасники цього "замороженого" конфлікту. Для вірмен статус-кво означає посилення позицій НКР. Азербайджанці сподіваються, що через декілька років ситуація навколо Нагірного Карабаху кардинально зміниться і цю проблему можна буде розв'язати на основі азербайджанського варіанта врегулювання питання. Є також зацікавленість із боку Росії, принаймні до того часу, як знайдуть формулу, що зміцнювала б положення Москви у Південнокавказь-кому регіоні. Проте зростає небезпека вирішення конфлікту військовими засобами. Новий Президент Азербайджану Ільхам Алієв як лідер держави, котра програла, взявши курс на силове розв'язання проблеми.

Стосовно самої Нагірно-Карабаської Республіки, то вона і досі залишається не визнаною світовим співтовариством. Міжнародне співтовариство виступає за територіальну цілісність Азербайджану, за введення до невизнаної республіки міжнародного військового контингенту. 24 листопада 1996 р. у ній відбулися перші президентські вибори. Переважну більшість голосів отримав Роберт Кочарян, який за рішенням парламенту НКР перебував на цій посаді з 1994 р. Навесні 1997 р. його призначили прем'єр-міністром Республіки Вірменія, а через рік, на весні 1998 р., обрали президентом. У Нагірному Карабасі президентом на десять років став Аркадій Гукасян, якого у липні 2007 р. змінив 47-річний генерал національної безпеки Бако Саакян. У 2006 р. за першу Конституцію НКР, що мала зміцнити інститути влади поза Азербайджаном, проголосувало 98,58 % жителів Карабаху. Проте міжнародне співтовариство, в особі Генерального секретаря Ради Європи Т. Девіса, заявило, що референдум був незаконним і остаточне рішення про статус Нагірного Карабаху можна відпрацювати тільки шляхом політичних переговорів між керівництвом Вірменії та Азербайджану за підтримки посередників, які входять до складу Мінської групи ОБСЄ — Росії, Франції та СІЛА.

Починаючи від середини 2005 р. Єреван почав зазнавати посиленого тиску з боку Вашингтона. Невипадково у доповіді Державного департаменту США із прав людини від квітня 2007 р. міститься дуже категоричне формулювання: "Нагірний Карабах — окупована територія у складі Азербайджану". Пояснюється це тим, що між Вірменією та Іраном останнім часом розвивається посилене співробітництво, а Іран оголошений головним ворогом Америки.

Запитання для самоперевірки

У чому полягає специфіка Закавказького регіону порівняно з іншими пострадянськими республіками?

Поясніть вплив сталінської національної політики на стан справ у Закавказзі.

Які конфлікти виникали у Закавказзі до розвалу СРСР? Як реагувало центральне керівництво Радянського Союзу на події у Закавказзі?

Назвіть сучасні "гарячі точки" на мапі Закавказзя.


Завдання для самостійної роботи

Детально вивчіть проблему Нагірного Карабаху. Які причини виникнення конфлікту? Простежте історію і сучасний стан протистояння. Які позиції обстоюють сторони, що беруть в ньому участь? Охарактеризуйте позицію Росії та світової спільноти у цьому питанні.

Як можна охарактеризувати рівень розвитку закавказьких республік за часів радянської влади?

Складіть хронологію основних подій в Закавказзі після 1991 р.


 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші