Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Товарознавство arrow Товарознавство продовольчих товарів
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Дягель лікарський

Дягиль лекарственный

Родина зонтичні

На болотах, лісових луках, по берегах річок, у вільшняках переважно у лісових та лісостепових районах України нерідко зростає ця висока рослина з дуже великими листками та начебто шапками численних дрібних зеленувато-білих квіток. Дягель - дворічна рослина з високим (1-2 м заввишки), товстим, порожнистим, округлим, гіллястим, облистненим, вгорі червонуватим стеблом. Листки (до 80 см завдовжки) чергові, зверху яскраво-зелені, зісподу - сіруваті, тонкі, м'які, з великими здутими піхвами, 2-3-перисторозсічені, з великими яйцевидними, лопатевими, гострозубчастими листочками. Верхні листки сидячі; прикореневі - довгочерешкові. Квітки дрібні, правильні, з малопомітною чашечкою, п'яти-членним, роздільно-пелюстковим віночком, п'ятьма тичинками та однією маточкою. Зібрані вони у складні зонтики, що складаються з численних простих зонтичків. Цвіте у червні-серпні, запилюється комахами. Плід - овальна, ребриста, сплющена з боків сім'янка. Рослина - добрий медонос.

Жеруха лучна

Сердечник луговой

Родина хрестоцвіті (капустяні)

Жеруха лучна - струнка болотна рослина, що навесні своїми великими лілово-рожевими гарними квітками прикрашає травостої заболочених луків, вологих чагарників та вільшняків. Це невисока (15-30 см заввишки) кореневищна гола рослина з округлим, прямостоячим, порожнистим, облистненим стеблом. Листки перисторозсічені, з 8-12 парами цілокраїх листочків та збільшеною верхівковою часткою. Прикореневі листки зібрані в розетку, довгочерешкові, з округлими листочками. Стеблові - короткочерешкові, з довгасто-лінійними листочками. Квітки правильні, з подвійною, роздільнопелюстковою чотиричленною оцвітиною, зібрані у верхівкові китиці. Маточка одна, тичинок шість, з жовтими пиляками. Цвіте у травні - червні, запилюється комахами. Плід - стручок з товстим носиком. Рослина зростає переважно в лісових та північних лісостепових районах республіки.

Поряд з жерухою лучною часто зростає близький вид - жеруха гірка, що на відміну від неї має гранчасто-борозенчасте стебло й тичинки з фіолетовими пиляками.

Живокіст лікарський

Окопник лекарственный

Родина шорстколисті

Ця багаторічна красива і корисна рослина часто зростає на вологих луках, у вільшняах, по берегах водойм майже по всій території України. Вона має товсте, коротке кореневище та гранчасте, облистнене, угорі крилате, шорстке стебло (30-90 см заввишки). Листки чергові, цілокраї, жорсткувато-притиснуто-щетинисті; нижні - великі, яйцевидні або довгасто-ланцетні, звужені в крилатий черешок; верхні - сидячі. Квітки майже правильні, зрослопелюсткові з подвійною п'ятичленною оцвітиною, зібрані в завійки. Чашечка грушовидна, 5-роздільна. Віночок трубчасто-дзвонико-видний, брудно-фіолетовий або рожевий з короткими відігнутими донизу зубцями, у зіві - з темними війчастими придатками. Тичинок п'ять, маточка одна. Цвіте в травні-червні, запилюється комахами. Плід - дрібний горішок. Молоді листки живокісту мають запах і смак огірків; їх можна використовувати для приготування салатів, супів, приправ до м'ясних страв тощо. Живокіст - медоносна, лікарська та кормова рослина.

Жовтець їдкий

Лютик едкий

Родина жовтецеві

У барвистому літньому різнотрав'ї суходільних і заплавних луків, лісових галявин, узлісь, майже у всіх районах України, значну роль відіграють жовтеці і, зокрема жовтець їдкий з чималими яскраво-жовтими квітками. Ця досить струнка, багаторічна рослина (25-75 см заввишки) має коротке кореневище та мичку корінців, що відходять від нього. Стебло поодиноке, прямостояче, борозенчасте, розгалужене, як і черешки листків, притиснуто опушене. Прикореневі та нижні стеблові листки черешкові, в обрисі п'ятикутні, пальчасто-роздільні, верхні - сидячі, 3-роздільні. Частки листків довгасто-ланцетні, цілокраї або зубчасті. Квітки правильні, з подвійною роздільнопелюстковою оцвітиною, зібрані у небагатоквіткові верхівкові суцвіття. Чашечки з п'яти яйцевидних притиснуто-опушених чашолистків; пелюсток п'ять, вони широко-обернено-яйцевидні, блискучі. Тичинок і маточок багато. Цвіте в травні-серпні, запилюється комахами. Плід - збірна сім'янка. Рослина отруйна. Часто поряд з жовтецем їдким зростає близький вид - жовтець багатоквітковий.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>