Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow РПС arrow Теорія економіки регіонів
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Оцінка демографічного (трудоресурсного) потенціалу

Демографічний (трудоресурсний) потенціал регіону відбивають показники населення території з погляду його відтворення.

Населення оцінюється не тільки за кількістю людей, за його густотою (число жителів на 1 кв. км), але й за допомогою розрахунків демографічних коефіцієнтів, які являють собою відношення тих або інших демографічних величин до чисельності населення, або його певної частини й виражаються у відносних одиницях, відсотках або проміле (на 1000 чоловік).

Відповідно до специфіки відносин, що ними відбиваються, демографічні коефіцієнти розділяють на два класи: "А" — коефіцієнти швидкості зміни (руху) населення та інтенсивності демографічних процесів; "Б" — структурні коефіцієнти [18, с.111].

У класі "А" виділяють різновиди демографічних коефіцієнтів, які характеризують:

  • 1) швидкість зміни населення в цілому як сукупності людей, що постійно змінюється під впливом демографічних подій, які збільшують або зменшують її;
  • 2) інтенсивність демографічних процесів.

Коефіцієнти руху населення включають коефіцієнти зростання населення, які відбивають співвідношення чисельностей населення на два моменти часу, на дві дати, і коефіцієнти приросту населення, які обчислюють як різницю чисельностей населення на дві дати — абсолютний приріст, віднесений до середньорічного населення. Якщо враховувати джерела приросту населення, то розрізняють коефіцієнт природного приросту (різниця кількостей народжень і смертей, віднесена до середньорічного населення) і коефіцієнт міграційного приросту (різниця кількостей прибулих і вибулих, віднесена до середньорічного населення).

Серед коефіцієнтів інтенсивності демографічних процесів найчастіше використовуються коефіцієнти народжуваності, смертності, прибуття, вибуття, шлюбності, розлучуваності (розраховуються на 1000 чоловік усього населення або їх груп).

Структурні коефіцієнти (клас "Б") бувають двох видів:

  • 1) показники завантаженості, що вимірюють співвідношення окремих частин населення між собою й іншими частинами населення;
  • 2) показники частоти демографічних подій у групах населення. До першого виду відносяться коефіцієнти співвідношення статей (кількість чоловіків, що припадає на 1000 жінок), демографічного навантаження (чисельність непрацездатних на 1000 чоловік у працездатному віці), а також індекс (відношення кількості дітей молодшого віку до кількості жінок, які за віком можуть бути їхніми матерями). До другого виду відносяться, наприклад, коефіцієнти зайнятості (частка зайнятих осіб серед осіб певного віку та статі) і сімейності (кількість родин на 1000 чоловік населення).

Крім того, для аналізу демографічного потенціалу регіонів досліджуються показники структури населення, які характеризують відношення частин населення до його загальної чисельності, наприклад, частки чоловіків або жінок, міського та сільського населення, осіб різних національностей, різного віросповідання тощо. Результати кількісного аналізу тенденцій відтворення населення широко використовуються при оцінці їх можливого впливу на майбутні чисельність і склад населення, тобто для демографічного прогнозування.

Демографічний прогноз — це науково обґрунтоване передбачення головних параметрів руху населення та майбутньої демографічної ситуації: чисельності, статевовікової та сімейної структур населення, народжуваності, смертності, міграції, якісних характеристик населення [18, с. 117]. Демографічний прогноз виступає у формі перспективного обчислення показників населення, побудованого на певних гіпотезах щодо майбутньої динаміки народжуваності, смертності й міграції. Найпоширенішим методом демографічного прогнозування є метод переміщення статевовікових груп населення.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>