Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Документознавство arrow Мова ділових паперів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Чергування приголосних

У сучасній українській мові при відмінюванні слів та утворенні нових відбувається чергування приголосних звуків. До найпоширеніших належать:

  • 1. Чергування г, к, х з ж, ч, ш. Наприклад: плуг - плужок друг - дружба, дорога - дорожній, вік - вічний, око - очі, рука - ручний, юнак - юначе, пастух - пастуше, сухий - суитти;
  • 2. Чергування г, к, х з з, ц, с. Це чергування відбувається перед закінченням -і в давальному відмінку однини іменників жіночого роду та в місцевому відмінку однини іменників чоловічого, жіночого та середнього родів. Наприклад:

Давальний відмінок Місцевий відмінок

колега - колезі берег - на березі

книга - книзі відпустка - у відпустці

візитка - візитці капелюх - на капелюсі

папка - папці верстка-при верстці

покупка - покупці палатка - в палатці

стежка - стежці поріг - на порозі

вудка - вудці копілка - в копілці

птичка - шпичці кружка - в кружці

Спрощення в групах приголосних

Збіг кількох приголосних ускладнює вимову, тому вони спрощуються.

У сучасній українській мові найчастіше спрощуються такі групи: -ждн-, -здн-, -стн-, -стл-, -слн-, в яких випадає середній звук. Наприклад:

користь - корисний тиждень - тижня честь - чесний щастя - щасливий якість - якісний Це спрощення відбувається у вимові й на письмі. Виняток становлять слова: хвастливий, кістлявий, пестливий, шістнадцять.

Зберігається також -т- і в прикметниках, утворених від іменників іншомовного походження з кінцевим -ст-: компостний, контрастний, баластний, форпостний.

У групах приголосних -скн-, -зкн- випадає к у дієсловах, утворених за допомогою суфікса -ну-. Наприклад: блиск - блиснути брязк - брязнути тріск - тріснути але: випускний.

Спростилися групи приголосних і в словах: серце, сонце, міський. Вправи:

1. Запишіть слова, вставте потрібні букви. Поясніть Тх

вимову і правопис:

і ду(ж, ш)че, ле(х, г)кість, доро(ш. ж)чий, сере(ш, ж)ка, бе(с,

з), ві(д, т)чутний, (з, с)чепити, сте(ж, ш)ка, бли( ш. сч)ати, (з, ш, с)шитий, про(з. с)ьба, во(х, г)ко, пі(ш, ч, ш)аний, ї(ж, ш)те. ві(д. " т)хилитись, ро(с, з)сада, моло(д. т)ший, лі(дж. ч)ба, бу(д. т)ка. шви(д, т)ко

2. Від поданих власних назв утворіть прикметники за допомогою відповідних суфіксів. Поясніть, у яких групах прикметників відбувається чергування приголосних, а в яких не відбувається. Чому?

Кременчук. Золотоноша, Черкаси, Кривий Ріг, Таганрог, Карабах, Лейпциг. Воронеж, Запоріжжя, Острог. Франція, Люксембург, Норвегія, Санкт-Петербург, Галич. Калуга, Сиваш, Балхаш, Дамаск, Інгуш, Волга. Казбек, Генуя, Гонконг, Забайкалля, Карпати, Словакія

3. Підберіть слова, в яких відбулося спрощення групи приголосних -жди-, -здн-, -стн-, -стл-, -слн-. 4. Прочитайте текст, Прокоментуйте явища чергування в системі приголосних

Коли приходить любов до отчого краю? Думаю, з'являється вона від народження і супроводжує людину протягом життя. Тільки відчуття це приходить до кожного по-різному і в різний час. Мабуть, така природа людини: чим старшою вона стає, тим частіше поринає у світ незабутніх спогадів, більше тягнеться до отчого краю. Тоді у пам'яті спливають сторінки теплого безтурботного дитинства й чистої ніжної юності... Безперечно, любов до отчого краю починається з оксамитових квітів дитинства і юності. Високі світло-рожеві рожі, розкішні айстри, багряні чорнобривці й полум'яні жоржини - вони, такі близькі й далекі, дзвонами пронизують пам'ять, ніжністю сповнюють душу, любов'ю напоюють серце. А ше - відчуття смаку гіркуватих недоспілих вишень в сусідському саду та отих перших огіркових пуп'янків на грядці... За грядкою - поле, відмежоване смугою сріблястого полину. Зазвичай, його ніхто не виривав. То, кажуть, оберіг від "дурного ока". А он, серед поля, обласканий полуденним сонцем, похрумкує травицю й трясе розкішною гривою, білий кінь, а на ньому сидить хлопчик. Це добра прикмета: людина на коні... І де б людина не була, яку б посаду не посідала, неодмінно, повертається до отчого краю, шо окрилює, підносить, вабить кличе... Що це, ота палка любов до краю, до землі? Гадаю, це шось більше. Це - витоки життя, джерело надії, випроб долі. Така сила і зваба отчого краю. Благословенний будь, мій Отчий краю (Г. Кацавець).

 
Увага, даний текст має низьку якість розпізнавання
Для отримання якісного зображення скористайтеся доступом до завантаження
одним файлом в форматі Djvu на сторінці Зміст
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші