Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Документознавство arrow Мова ділових паперів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Числівник

Числівники - це слова, що вказують на кількість предметів або їх порядок при лічбі і відповідають на питання скільки? котрий?

І. За значенням, структурно-граматичними властивостями та характером вживання числівники поділяють на два розряди: кількісні й порядкові.

Кількісні відповідають на питання скільки? (дві біржі; п ять каш 'ютерів; два ваучери; чотири асоціації).

Порядкові - відповідають на питання котрий за порядком? (шостий будинок; третій місяць; дванадцята аудиторія).

Кількісні числівники поділяються на чотири групи:

власне кількісні позначають кількість предметів у цілих одиницях (п'ять акціонерних товариств; десять облігацій; дванадцять простих векселів; сто малих підприємств) ;

неозначено-кількісні позначають загальну кількість, точно не вказану (безліч квітів; мало автомобілів; декілька днів; кілька годин/. Ці числівники співвідносні з прислівниками, їх значення розрізняють за контекстом (багато працює - присл.; багато комерсантів - числ.):

кількісно-збірні позначають кількість предметів у їх сукупності як одне ціле (двоє каченят; четверо ведмежат; шестеро онучат). Ці числівники легко субстантивуються, наприклад: Семеро на одного не чекають (нар. тв.): ...Отуже їх двоє (укр. казка).

В українській мові літературною нормою є вживання числівників двоє, троє, четверо, п'ятеро... десятеро, одинадцятеро, дванадцятеро, а також числівників, що виражають парність: обидва, обидві, обоє;

кількісно-дробові позначають дробові величини: п ять шостих (5/6); дві третіх (2/3) сім восьмих (7/8).

Ця група числівників функціонує у математиці, в різних математичних позначеннях, властивих науковому і частково офіційно-діловому стилям мовлення. Замість слів півтора, половина, чверть у цих стилях вживають інші назви дробових чисел: один і п'ять десятих (півтора): одна четверта (чверть). Слова: половина, чверть, третина, вжиті без чисельника одна, характеризують розмовну мову.

2. За будовою кількісні числівники діляться на три групи: прості, складні, складені. Прості -однослівні: один, п ять. дев ять. сто. тисяча. Складні - числівники, утворені з двох чисел, об'єднаних в одне слово: чотирнадцять, сімнадцять, тридцять, дев яносто, двісті, дев ятсот. Складені - числівники, що складаються з двох і більше простих або складних, окремо взятих слів: двадцять п ять. шістсот тридцять чотири, сорок сім, п ятдесят вісім, сто двадцять чотири.

Порядкові числівники

Поряд ко в і числівники відмінюються за числами, родами, відмінками й узгоджуються з іменниками, тобто стоять в одному роді, числі й відмінку, що й іменник, до якого вони відносяться. Наприклад: перший об скт. перші об 'скти: перший підприємець, перша ферма, перше видавництво: перший фермер, першого фермера, першому фермеру (-ові). першого фермери, першим фермером, при першому фермеру (-ові).

Відмінюються порядкові числівники як прикметники твердої групи (крім числівника третій, який приймає закінчення прикметника м'якої групи).

Складні порядкові числівники, що закінчуються на -тисячний, -мільйонний, -мільярдний, пишемо одним словом: двохтисячний, трьохмільйонний, чотирьохмільярдний.

Примітка. Складні порядкові числівники, шо закінчуються на -тисячний.

- мільйонний, -мільярдний, можуть мат и понад два корені: сіпопіридцяшисемипшсячнии. п 'ятсотО(шс)ииіші(.емиліільііонний.

У складених порядкових числівниках відмінюється тільки останнє слово: п'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят третій - ...третього - ...третьому і т.д.

Порядкові числівники, що входять до різних фразеологічних зворотів, можуть мати експресивне забарвлення: п 'яте колесо до воза: перша висота.

Специфічну групу числових фразеологізмів, до яких входять порядкові числівники, становлять календарні і часові позначення: сьоме (сьомого) січня; о шостій ранку: на шосту ранку; за п ятнадцять хвилин чотирнадцята; сімдесяті роки; на перше третє (на 01. 03).

Серед порядкових числівників виділяють числівник другий (-а, -е, -і). В українській мові вживається також займенник другий, у значенні "інший". Наприклад: Вже другий день стоїть туман. (Тут другий -числівник.) У відрядження поїде хтось другий. (Тут другий - займенник, вжитий у значенні "інший".)

 
Увага, даний текст має низьку якість розпізнавання
Для отримання якісного зображення скористайтеся доступом до завантаження
одним файлом в форматі Djvu на сторінці Зміст
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші