Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємства
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Відрядно-преміальна система оплати праці

Сутність відрядно-преміальної системи оплати праці полягає в тому, що працівнику, крім заробітку за прямою відрядною системою, нараховується премія за виконання (чи перевиконання) певних кількісних і якісних показників. Розмір премії встановлюється керівництвом за згодою профспілки у відсотках до тарифного заробітку, визначеного за відрядними розцінками.

Загальний заробіток працівника за відрядно-преміальної системи оплати його праці за виконання (чи перевиконання) завдань, технічно обґрунтованих норм виробітку розраховується за формулою (5.13):

де П1 - розмір премії у відсотках до тарифного заробітку за виконання плану і технічно обґрунтованих норм праці;

П2 - розмір премії у відсотках до тарифного заробітку за кожний відсоток перевиконання плану;

Пплан - ступінь перевиконання плану виробництва, у відсотках.

ПРИКЛАД 5.4. Необхідно визначити вид та розмір заробітної, плати фрезерувальника, якщо він за місяць виготовив 173 вироби при завданні 130. Норма часу на виконання операції складає 1,4 нормо-години, а годинна тарифна ставка становить 1.8 грн. Процент доплат за виконання плану становить 9%, а процент доплат за кожен процент перевиконання ппану складає 1,5%.

РІШЕННЯ. Спочатку обчислимо розцінку^ один виріб за формулою (5.11): R = 1,8 грн на годину х 1,4 нормо-години = 2,52 грн за виріб. Знайдемо ступінь перевиконання ппану виробництва у відсотках: (173 вироби /130 виробів х 100%) - 700% = 33%. Використовуючи формулу (5.13). розрахуємо розмір заробітної плати фрезерувальника за місяць 38 відрядно-преміальною системою: ЗПвшрлрем = (2.52 грн за виріб х 130 виробів) х (1 + (9+1.5 х 33)/100)) = 519,25 грн.

Відрядно-прогресивна система оплати праці

За відрядно-прогресивної системи оплати праці виробіток працівників згідно з індивідуальним завданням оплачується за встановленими твердими розцінками, а понаднормовий виробіток - за підвищеними розцінками, причому розцінки збільшуються прогресивно зі збільшенням кількості продукції, виробленої понаднормово, вихідна база, тобто межа виконання норм виробітку, понад яку оплата за виконану роботу здійснюється за підвищеними розцінками, встановлюється підприємством виходячи з попереднього досвіду роботи. Проте ця вихідна база не може бути нижчою від діючих норм виробітку. Ступінь збільшення розцінок визначається за спеціальною шкалою, яка може бути одно- й двоступінчастою.

Загальний заробіток за відрядно-прогресивною системою розраховується за формулою (5.14):

де kВН - коефіцієнт виконання норм виробітку;

kВИХ - вихідна база для нарахування прогресивних доплат, виражена у відсотках виконання норм виробітку, частка одиниці;

kР - коефіцієнт збільшення прямої відрядної розцінки за шкалою прогресивних доплат.

ПРИКЛАД 5.5. Визначте вид оплати праці та розмір зарплати працівника, якщо він за місяць виготовив 220 виробів при завданні 180. Вихідна база для нарахування доплат -110% виконання плану. Трудомісткість виробництва продукції складає 1,1 нормо-години. Якщо план перевиконано в інтервалі від 1 до 10%, розцінка зростає на 25%, якщо в інтервалі 11-25% - на 50%, якщо в інтервалі 26-40 - на 75%, якщо більше 40% - на 100%. Годинна тарифна ставка згідно з трудовими нормативами складає 3,6 грн.

РІШЕННЯ. Перш за все визначимо відрядну розцінку за один виріб, використавши формулу (5.11): R - 3,6 грн на годину х 1,1 нормо-годину - 3,96 грн зё виріб. Обчислимо коефіцієнт виконання норм виробітку: 220 виробів /180 виробів - 1,22. План перевиконано на 22%. Отже, за понаднормово виготовлені вироби розцінка зростає на 50% відповідно до наведеної шкали. Вихідна база для нарахування доплат - 1 10% виконання плану, тобто кмх = 1,1. Знаючи всі вихідні параметри, для розрахунку заробітної плати працівника зв відрядно-прогресивною системою оплати праці використаємо формулу (5.14): ЗПВІДР.ПРОГР. = 3,96 грн за виріб х 180 виробів х(1 +(1.1 х 0.5)11.22) = 1034,14 грн.

Необхідно також враховувати, що за відрядно-прогресивної системи заробіток підвищується пропорційно зростанню виробітку. Тому ця система має обмежену сферу застосування - лише на тих дільницях виробництва, які лімітують випуск продукції на підприємстві (тобто на "вузьких місцях" виробництва).

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>