Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Культурологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Словник

Аверроїзм — напрям у середньовічній філософії, засновником якого був арабський мислитель Ібн Рощд (XI ст.)- (Аверроес — латинізоване ім'я Ібн Рошда) А, розробляв ідею вічності світу, смертності душі, теорію "двоїстої істини" (за якою істинне у філософії може бути хибним у теології, та навпаки), протиставляв знання вірі, філософію — теології.

"Десять зол" — класифікація важких злочинів, що сформувалася в Китаї у кримінальному праві на основі конфуціанства. Першими називалися змова, заколот, бунт, зрада, потім — непослух, непокора і неправедність, велика непоштивість і велика зневага. Завершував перелік інцест.

"Китайські церемонії" — канонізовані норми та стереотипи поведінки кожної людини залежно від місця її у соціально-чиновній ієрархії, які сформувалися у середньовічному Китаї. Суворо фіксовані та обов'язкові правила поведінки були на кожен випадок життя. Детальне зведення цих правил зовнішньої поштивості та церемоніалу — у трактаті Лі-цзи. Це стислий виклад конфуціанських норм, які мали обов'язкову силу понад 2 тис. років. Усі записані у цьому обряднику правила мали виконуватися з тим більшою ретельністю, чим вищий суспільний стан представляла людина. Поділ на верхівку і низи мав у Китаї певну своєрідність: його критерієм було не походження і багатство, а знання і доброчинність.

Медресе (з араб. — місце навчання) -середня релігійна мусульманська школа в країнах, де сповідується іслам. М. виникла в IX — на початку X ст. на території Ірану.

Мечеть (з араб. — місце поклоніння) — культова споруда у мусульман. Серед різних типів М. найбільш поширені так званий дворовий тип (відкритий прямокутний двір, обнесений стінами і галереями) та тип купольної споруди. Поруч з М. зазвичай ставлять мінарети. Чимало середньовічних М. — видатні пам'ятки архітектури: М. у Кордові (VIII—X ст.), Калян у Бухарі (початок XVI ст.) та ін.

Мінарет (араб.) — вежоподібна споруда при мечеті, яка слугує для скликання мусульман на молитву. М. бувають круглими, багатокутними чи прямокутними в плані, як правило, звужуються догори, іноді поділені на яруси.

Тадж-Махал — мавзолей султана Шах-Джахана та його дружини Мумтаз-і-Махал, споруджений у першій половині XVII ст.; видатна пам'ятка архітектури Індії періоду династії Великих Моголів; вишукана п'яти-купольна біломармурова споруда з мозаїкою з кольорових камінців. Гробниці в ній обнесені ажурними мармуровими ґратами. До ансамблю гробниці входять чотири мінарети і сад.

Тести

  • 1. Якому арабському мислителю належить вчення про "двоїсту істину": а) Ібн-Сіну; б) Аль-Біруні; в) Ібн Рошду (Аверроесу)?
  • 2. Чому в арабській культурі для прикрашання мусульманських храмів як ізсередини, так і ззовні, посуду, коштовних тканин, зброї використовували такий мистецький прийом, як каліграфія: а) каліграфією можна зробити різні візерунки; б) заборонялося зображувати людей і тварин, а можна було тільки орнамент; в) мусульмани найбільше вшановували Слово Боже, тому його і зображували?
  • 3. Які основні елементи арабо-ісламської архітектури: а) підковоподібна (мавританська) та цибулиноподібна арки і своєрідні сталактитні форми склепінь; стіни вкриті чітким орнаментом із використанням геометричних і рослинних мотивів; б) прямі форми без декору; в) запозичені у європейських народів?
  • 4. Навіщо імператори з династії Тан запрошували навесні до саду музикантів, щоб ті грали ніжні та вишкані мелодії: а) щоб "потішити слух квітів"; б) щоб підкреслити, що вони небайдужі до краси і гармонії; в) так було заведено?
  • 5. Що відкривало "шлях нагору" у китайському суспільстві: а) походження і багатство; б) грамотність знання і доброчинність; в) життя за ритуалом?
  • 6. Індуїзм і буддизм однаково орієнтують людину: а) на порятунок від сансари (нових народжень), ненасильницький опір і пасивність, незавдання шкоди живому; б) на боротьбу зі злом у житті та активний захист економічних і громадянських прав.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші