Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський та податковий облік: Первинні документи та порядок їх заповнення
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Первинні документи з обліку витрат будівельного виробництва

Під час підписання договору будівельного підряду сторони (замовник і підрядник) визначаються, з чиїх матеріалів буде споруджуватися об'єкт будівництва:

  • — повністю з матеріалів підрядника;
  • — повністю з матеріалів замовника;
  • — комбінованим способом, при якому частина будівельних робіт виконується з матеріалів підрядника, а частина — з матеріалів замовника.

Розглянемо два перших варіанти.

Будівництво з матеріалів підрядника

Матеріальні витрати підрядника — це вартість використаних на об'єкті сировини, матеріалів, деталей, конструкцій. До моменту використання такі ТМЦ включаються до запасів будівельного підприємства і враховуються на всіх субрахунках рахунку 20 "Виробничі запаси", крім субрахунку 205 (субрахунок призначений для замовників) і на рахунку 22 "МТТТП" У собівартість будівельно-монтажних робіт матеріали включаються за первісною вартістю, сформованою відповідно до П(С)БО 9 "Запаси".

Первинними документами за обліку сировини і матеріалів у будівельному виробництві є форми, затверджені Наказом № 193:

  • при надходженні — форми № М-4 "Прибутковий ордер", М-7 "Акт про приймання матеріалів", М-11 "Накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів";
  • при відпуску — форми № М-8 "Лімітно-забірна картка", М-9 "Лімітно-забірна картка", М-10 "Акт-вимога на заміну (додатковий відпуск) матеріалів", М-11 — "Накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів";
  • при русі МШП — затверджені Наказом № 145 (Наказ Міністерства статистики України від 22 травня 1996 р. № 145 "ПРО ЗАТВЕРДЖЕННЯ ТИПОВИХ ФОРМ ПЕРВИННИХ ОБЛІКОВИХ ДОКУМЕНТІВ З ОБЛІКУ МАЛОЦІННИХ ТА ШВИДКОЗНОШУВАНИХ ПРЕДМЕТІВ") типові форми № МТТТ-2 "Картка обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів", МТТТ-4 "Акт вибуття малоцінних та швидкозношуваних предметів", МШ-5 "Акт на списання інструментів (пристроїв) та обмін їх на придатні", МТТТ-6 "Особова картка № обліку спецодягу, спецвзуття та захисних пристроїв", МШ-8 "Акт на списання малоцінних та швидкозношуваних предметів".

Будівництво з матеріалів замовника

У будівельній галузі, коли мова йде про виконання робіт "з матеріалів замовника", мається на увазі, що замовник передає підряднику матеріальні цінності для цільового використання на об'єкті будівництва.

Документальне оформлення таких операцій таке:

  • для одержання матеріалів від замовника підрядник видає своєму представнику оформлене у встановленому порядку доручення (замовник передає матеріали не своєму працівнику, а представнику сторонньої організації);
  • при передачі будівельних матеріалів сторони складають акт приймання-передачі ("Лист Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 28 вересня 1999 р. № 8/8-341 "ЩОДО ОБЛІКУ ВАРТОСТІ МАТЕРІАЛІВ ПОСТАЧАННЯ ЗАМОВНИКА"). В акті передачі відбивається вартість матеріалів за ціною їх придбання з обліком сплаченого ПДВ. Оскільки в названому Листі не визначена форма акта, то він може бути довільної форми (табл. 8.1).

Таблиця 8.1

акт приймання-передачі

Вартість матеріалів, безкоштовно переданих підряднику за актом приймання-передачі і вкладених у будівництво, включається в обсяг виконаних робіт за фактичною вартістю їх придбання з урахуванням сплаченого податку на додану вартість (типова форма № КБ-2в "Довідка про вартість виконаних підрядних робіт та витрат", табл. 8.9), але при розрахунках за виконаний обсяг робіт вираховується замовником і не підлягає оплаті.

— для списання використаних матеріалів (після підписання довідки за формою № КБ-3) підрядник складає акт про використання матеріалів. Такий акт є підставою: у підрядника — для списання матеріалів з підзвіту матеріально-відповідальної особи, а в замовника — для включення вартості використаних матеріалів у вартість об'єкта будівництва (Дт 151). Наказом № 193 затверджена його типова форма № М-23 — "Акт про витрату давальницьких матеріалів", який застосовується для списання використаних матеріалів відкритого зберігання, що належать замовнику, але використаних будівельною організацією, яка виконує роботи на об'єкті будівництва. Зразок заповнення форми № М-23 наведений у табл. 8.2.

Таблиця 8.2

акт про витрату давальницьких матеріалів

Хоча форма № М-23 призначена для списання "матеріалів відкритого зберігання", підрядники через брак іншого документа використовують цю форму для списання будь-яких використаних матеріалів замовника.

— при поверненні замовнику залишків невикористаних будівельних матеріалів сторони оформляють акт приймання-передачі довільної форми. Повернення проводиться на підставі доручення форми № М-2 (табл. 2.9).

Якщо невикористані матеріали залишаються в підрядника, то сторони повинні визначитися, на яких умовах: якщо за плату — то необхідно оформити договір купівлі — продажу або бартерний договір (наприклад, в оплату вартості виконаних будівельних робіт); безкоштовно — тоді ця операція розглядається як безоплатна передача матеріальних цінностей.

У тому випадку, коли договір підряду укладений тільки з генпідрядником, а матеріали передаються йому для виконання не тільки загальнобудівельних, а й для спеціалізованих робіт, які виконуватимуть субпідрядники, генпідрядник повинний прийняти від замовника і матеріали, що згодом передасть субпідрядникам. Залежно від умов контракту, іноді замовник передає субпідрядникам матеріали безпосередньо, тобто "минаючи" генпідрядника.

У бухгалтерському обліку будматеріали, отримані від замовника для цільового використання, підрядчик враховує на забалансовому субрахунку 021 "Обладнання, прийняте для монтажу" рахунка 02 "Активи на відповідальному зберіганні". І хоча в назві субрахунку згадується тільки обладнання, Інструкцією № 291 (Інструкція ПРО ЗАСТОСУВАННЯ ПЛАНОВИХ РАХУНКІВ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ АКТИВІВ, КАПІТАЛУ, ЗОБОВ'ЯЗАНЬ ТА ГОСПОДАРСЬКИХ ОПЕРАЦІЙ ПІДПРИЄМСТВ І ОРГАНІЗАЦІЙ. Затверджена Наказом Міністерства фінансів України № 291 від 30 листопада 1999 р. (зі змінами і доповненнями)) передбачено, що на ньому враховуються "пристрої, обладнання й інші матеріальні цінності...".

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші