Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Туризм arrow Туристичне країнознавство. Європа
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Ісландія

Офіційна назва: Республіка Ісландія. Столиця - Рейк'явік (110 тис. осіб). Площа 103 тис. км2. Населення 268 тис. осіб. Головні міста, тис. осіб: Рейк'явік, Копавогур - 23, Хабнарфордур - 19, Акюрейрі - 15. Офіційна церква - Лютеранська. Мова ісландська. Грошова одиниця: ісландська крона. Час відстає від київського на 2 год.

Географічне положення

Розміщена на однойменному острові в Північній Атлантиці поблизу полярного кола. Належить до активної сейсмічної зони, тому там є майже 200 вулканів з усіма ознаками діючих: лавові поля, гарячі джерела, гейзери. Клімат суворий, літо сонячне. Відстань до сусідньої Норвегії - 1050 км, 320 км - до Гренландії.

Державний устрій

Конституційна республіка. Глава держави - президент, глава уряду - прем'єр-міністр. Законодавчий орган - альтинг (найстаріший парламент у світі). Поділена Ісландія на 23 графства і 14 незалежних міст.

Історичні факти

Ісландія була самостійною державою і відзначалась прагненням до відкриття нових земель. У кінці Х ст. Гренландія була відкрита і колонізована ісландцями під проводом Ейрикура Червоного. Близько 1000 років ісландці, очолені його сином Лейфу-ром, Лейфом Щасливчиком, стали першими європейцями, що ступили на американський континент, за 500 р. до Колумба, хоча їхні спроби закріпитися в Новому Світі не мали успіху. У 1000 році ісландці мирно прийняли християнство. В часи Реформації, оголошеної данським королем, останній католицький єпископ Джон Арасон був обезголовлений без суду разом зі своїми двома синами в 1550 р. Уся власність католицької церкви була конфіскована королем, що завдяки цьому сильно збільшив свою могутність і в 1602 р. встановив данську монополію на торгівлю із суворими штрафами. У 1662 р. ісландці силоміць були змушені прийняти його абсолютну монархію. В 1918 р. проголошена незалежність Ісландії.

Туризм

Південно-західний півострів - найгустіше заселена територія Ісландії, центром якої є Рейк'явік. З Рейк'явіком межує місто Копавогур, що помітно виросло з часів Другої світової війни; у декількох кілометрах розміщене місто Хафнарфьердур, старий рибацький і торговий центр, а нині зростаючий промисловий центр. Рейк 'явік - це найпівнічніший метрополіс у світі, розміщений згідно з ісландськими сагами у тому місці, де перший постійний поселенець Інголфур Арнарсон побудував своє житло у 874 році. Місто розміщене на ріці Елідар і головними його пам'ятками є його неповторна природа. Рейк'явік став незалежним містом у 1786 р.

Серед стародавніх будинків Рейк'явіка - Будинок Парламенту (побудований у 1881 р.) і старий Урядовий Будинок (середина XVIII ст.), обоє знаходяться в Старому Центрі Рейк'явіка між затокою й озером. Арберський народний музей експонує низку старих будинків Рейк'явіка, реконструйованих в оригінальному стилі, церква в традиційному стилі з дахом, покритим дерном і фермерські знаряддя ХІХ ст. і початку ХХ ст.

Це маленьке і затишне місто, оточене із трьох сторін морем і має зовсім нехарактерну для столиці забудову, вважається одним із найнезвичніших міст світу. Центр міста "Старий Рейк'явік" - великий зелений простір галявин і озер, що перемежовуються з традиційними будинками старої забудови, що зберегли безліч ознак ранньоскандинавської архітектури. Тут дотепер можна побачити кошари і хліви, прибудовані до основного будинку, в якому проживають люди. Природно, худоби в них не тримають уже багато років і більшість із них переустатковані в крамнички і кафе. Серед стародавніх будинків Рейк'явіка цікавий Будинок Парламенту (1881) і старий Будинок Уряду (XVIII ст.), розміщені між гаванню й озером. Сучасний Рейк'явік розмістився на схід від старого міста. Популярні серед туристів Національна галерея Ісландії, Національний музей з унікальною історичною колекцією і Міський художній музей Рейк'явіка. Відразу за Національним музеєм є Інститут Арні Магнуссона, де містяться унікальні древні книги з традиційними переказами-сагами, а також великі колекції історичних робіт. Однією з головних визначних пам'я-ток вважається центральна церква Рейк'явіка - Халлгримскір-кья, в якій, крім її оригінальної архітектурної форми, цікавий унікальний орган у стилі модерн. Перед церквою стоїть пам'ятник вікінгам - першовідкривачам Америки. Серед інших визначних пам'яток привабливі: невеликий Ботанічний сад, парк відпочинку, а також низка музеїв, присвячених діяльності ведучих ісландських артистів.

У місті велика кількість басейнів, у тому числі й відкритих, з температурою води до +27 оС, безліч нічних клубів, дискотек, ботанічний сад, драматичні, оперні й балетні театри, кінотеатри, а також зелений район уздовж берегів ріки Еллідар, що протікає через східну частину столиці, яка вважається однією з найбагат-ших ісландських рік, де водиться лосось.

Поблизу міста розміщений кратер згаслого вулкана Есья (906 м) - найкращого місця для активного відпочинку. Ще далі на південь розміщене велике озеро Блаулоун чи Льодовикова Лагуна, з'єднане протокою з океаном. Тут, серед унікальних ка-м'яно-мохових пустищ з реліктовою рослинністю і гігантськими льодовиковими язиками, розміщені прекрасні пішохідні маршрути. 100 км на схід від Рейк'явіка, у підніжжі льодовика Лаун-гйекулль, міститься унікальна долина гейзерів - Хаукадалур. Саме тут є відомий Великий Гейзер, чий триметровий кратер то заповнюється перегрітою сильно мінералізованою водою разюче бірюзового кольору, то пересихає, оголюючи дно з туфових порід. Головна особливість Великого Гейзера - періодичні десятихвилинні виверження пари, що піднімаються на висоту 40-60 метрів, що, на жаль, останнім часом стають усе рідкішими. Навколо розміщені десятки інших гейзерів. Не менш цікавий район Хенгил біля Рейк'явіка, гаряча вода якого в даний час використовується для опалення столиці і численних відкритих басейнів. У долині на схід гейзерних полів є місце становлення ісландської державності - описані в сагах Тінгвеллір (полюючий Тінга).

Не менш колоритні райони льодовика Торфу на схід від вулкана Гекла, вулкан Кверкфьелль, район Гримских озер біля льодовика Ватна, райони Нама, Керлінгарських і Кверкських гір, затоки Крису, геотермальні джерела Кьелюр, Ландманналейгар, Несявеллір, Онавфельснес, Рейкір та інші. Деякі джерела викидають на поверхню воду, перегріту в підземних "казанах" до температури біля +75 оС. Приміром, найбільше гаряче джерело в Ісландії - Дейльдартунгухвер, дає щомиті понад 150 літрів киплячої води. Місцеві жителі використовують підземний окріп для обігріву жител і випаровування солі з морської води, а також для створення численних басейнів із гарячою водою, настільки популярних у тутешньому холодному кліматі.

"Блакитна лагуна" - унікальне геотермальне озеро, насичене природними солями, де можна купатися в будь-який час року - температура води тут завжди вище +16 оС. В околицях лагуни цікаві лавові поля, геотермальна електростанція з басейном, мальовниче скелясте узбережжя і пташиний базар. Проїхавши на схід від Блакитної лагуни по покритому лавою півострову Рейкьянес, і відвідавши рибальське сільце Гриндавік, варто поїхати до північного заходу до поселення Рейкхольт, де тривалий час жив Сно-ррі Стурлусон - занний ісландський поет, письменник і політик, автор відомої історії норвезьких королів - "Кола земного".

Не менш цікаві й водоспади країни. Найкрасивіші з них - "водоспад богів" Гоудафосс, Гуллфосс ("золотий водоспад") на річці Хвитау, недалеко від Великого Гейзера, Скоугарфосс і "спадаючий водоспад" Дехтіфосс на півночі острова. Найвищим вважається Хауіфосс, розміщений на річці Фоссад (висота 130 м). Незвичайні водоспади Ісландії - Хрейнфоссар ("лавові водоспади"), є поруч з Рейкхольт і отримали свою назву від того, що випливають каскадами з-під лавового поля і спрямовуються в річку дивно синього (від розчинених у воді мінеральних солей) кольору.

Внутрішні райони острова - це практично безжиттєве плос-когір'я, де можна насолодитися абсолютною тишею чи спостерігати за життям реліктового природного світу Ісландії. Також ці місця овіяні романтикою тисяч саг і легенд, у яких кожній ділянці надається якась чарівна властивість. У Східному Боргарфьорді, на крайньому сході країни, є скеля Аульваборг, що згідно з ісландськими казками є житлом ісландських короля і королеви ельфів, а також їхнього народу. Щороку звідси в Норвегію нібито відправляється ельфійський корабель у гості до норвезького короля ельфів. Прохід Керлингаскар ("ущелина відьми"), розміщений поблизу західного підніжжя гори Керлингарфьелль, за місцевими повір'ями є місцем знаходження злих сил, а в прилеглому озері, як вважається, водиться місцевий аналог лохнеського чудовиська.

Акюрейрі. За межами області Рейк'явіка щільність населення набагато менша і розміщується на узбережжі з декількома важливими містами. На півночі Ісландії найбільше місто Акюрейрі - "столиця" регіону, що відіграє дуже важливу роль у галузі комерції, комунікацій, туризму, зимового спорту, культури й творчості.

Місто Акюрейрі розміщене на березі Ейя-фьорда. Поблизу розміщується незамерзаюче озеро Міватн ("комарине озеро", одне із найбагатших рибою в північній півкулі), що вважається одним із див світу, а також водоспад Гуллфосс - одне з найкрасивіших і мальовничих місць острова. Тут можна зробити сходження на кратери вулканів Граубок і Хверфелль, звідкіля відкривається живописний краєвид, відвідати крижані печери Кверкфь-елль і Немаскаро. З Акюрейрі ходять пороми на "острів біля Полярного кола" Грімсей, що вважається одним із "екстремальних" місць, заселених людьми, що також славиться своїми дикими ландшафтами і колоніями морських птахів.

Одна з головних природних визначних пам'яток країни - вулкани. За їхньою кількістю на одиницю площі країна впевнено займає перше місце у світі. Ісландія вважається одним зі світових центрів спортивного рибальства й екстремального туризму. Існують величезні можливості для скелелазіння і походів, ловлі форелі й лосося в річках, струмках і озерах, своєрідного дайвінгу в мінеральних водоймах і під "підошвами" айсбергів, а також занять традиційнішими видами спорту в усіх куточках країни цілий рік.

Ексклюзивний тур: прекрасні кити. Одне з останніх відкриттів у туризмі Ісландії - екскурсії зі спостереження за китами. Фактично, Ісландія найбільш конкурентоздатний представник у туристичному бізнесі Європи. З 1991 по 1996 р. кількість туристів, що бажають спостерігати за китами, збільшувалася в середньому на 147 % у рік. Екскурсія дає змогу з літака спостерігати також за прекрасними пейзажами Ісландії.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>