Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Економіка arrow Економіка підприємств
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Структура підприємств

До складу великих і середніх підприємств, а інколи й малих, входять виробничі підрозділи, дільниці, а також обслуговуючі господарства й органи управління. До них можуть належати підрозділи, що надають послуги працівникам підприємства і членам їх сімей. Отже, кожне підприємство має внутрішній устрій, який характеризує склад підрозділів, систему підпорядкованості та взаємовідносин між ними.

Виробничі підрозділи аграрного підприємства - відділки, дільниці, ферми, бригади, ланки, що обслуговують господарство і служби, котрі прямо чи безпосередньо беруть участь у виробничому процесі загалом, становлять його виробничу структуру.

Структура підприємства визначається:

  • - розміром підприємства;
  • - галуззю виробництва;
  • - рівнем технології та спеціалізації.

Структура підприємства - нестандартна і щоразу вдосконалюється під впливом виробничо-економічної кон'юнктури, науково-технічного прогресу та соціально-економічних процесів (рис. 3.2).

Виробнича структура аграрного підприємства

Рис. 3.2. Виробнича структура аграрного підприємства

Залежно від призначення і характеру діяльності в кожному аграрному підприємстві можна виділити основні и допоміжні галузі, обслуговуючі та побічні служби.

Головними, відповідно до функцій, є ті галузі, які забезпечують виробництво товарної продукції. Щоб налагодити нормальне функціонування, підприємство повинно мати в своєму складі також обслуговуючі підрозділи, котрі, незалежно від розміру та рівня спеціалізації, проводять роботу з оформлення замовлень на виробництво продукції, організовують її виробництво, зберігання і збут, забезпечують виробництво сировиною та матеріалами, інструментами, обладнанням і енергоносіями.

Для організації роботи та її узгодження між окремими підрозділами підприємства необхідні органи управління. Вони розробляють довгострокову стратегію, координують і контролюють поточну діяльність, розв'язують питання організації праці, найму та підготовки кадрів. Отже, всі структурні ланки підприємства пов'язані між собою за допомогою системи управління, яка стає визначальною в організації виробництва. Головна її функція - забезпечення встановленої ритмічності процесу виробництва і дотримання обраної технології.

У селянсько-фермерському господарстві підрозділи з виробництва:

  • - продукції рослинництва (зернові, цукрові буряки, картопля, корми);
  • - овочів;
  • - молока;
  • - яловичини;
  • - продукції свинарства.

Основа здійснення процесу виробництва - трудові ресурси. У цьому сенсі завдання системи управління забезпечити стабільність кадрового складу підприємства. При цьому важливим є підвищення кваліфікації працівників і оптимальність складу, який би забезпечив стабільну роботу та виробництво конкурентоспроможної продукції. Добрий показник роботи цієї ланки - швидке розв'язання конфліктів, створення здорового мікроклімату в колективі й відповідальне ставлення людей до роботи. Досліджуючи діяльність багатьох фірм. Вчені інституту Карнегі (СІЛА) дійшли висновку, що успіх фірми лише на 13 % залежить від технічної оснащеності виробництва і кваліфікації кадрів, а на 87 % - від ставлення людей до роботи.

Обов'язковою складовою сучасного підприємства є економічна служба. Вона оцінює фінансові можливості підприємства, прогнозує їх, розділяє кошти за напрямами діяльності на процес виробництва й матеріальне стимулювання працівників і пошук додаткових грошових надходжень.

В умовах ринкової економіки підприємства не повинні мати таку мету, для досягнення якої ще не створено об'єктивних передумов. Завдання повинні бути реальними і конкретними, з відповідними кількісними та якісними вимірами, а їх виробництво - забезпечене необхідними ресурсами.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші