Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Культурологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ІСТОРИКО-ТЕОРЕТИЧНІ ПРОБЛЕМИ КУЛЬТУРОЛОГІЇ

Культура й цивілізація

Цивілізаційний розвиток сучасного світу

Проблема співвідношення культури й цивілізації сьогодні е однією з найбільших у культурології. Більше того, аналіз багатьох сучасних культурних явищ проводиться за допомогою цивілізаційного підходу, який усе частіше стає універсальним інструментарієм культурологічних досліджень.

Культура й цивілізація - тісно пов'язані поняття, що часто вживаються як синоніми. На сьогодні цивілізацію найчастіше розуміють як певний рівень розвитку суспільства (дикість - варварство - цивілізація) або етап у розвиткові суспільства, що передбачає наявність у визначеному соціумі певних цивілізаційних норм. Цивілізовані суспільства, на відміну від варварських, - це суспільства, засновані на якісно нових принципах організації й управління.

У цілому поняття "цивілізація" багатопланове. Сам термін, як і термін "культура", виходить із римської традиції й семантично пов'язується з громадянським суспільством. Слід назвати, принаймні, такі основні значення цього терміна.

  • 1. Цивілізація - це зовнішній, технічний бік людської діяльності, на противагу культурі - внутрішній, духовній, моральній (І. Кант) складовим людського існування. У цьому разі органіка культури протиставляється мертвому техніцизму цивілізації.
  • 2. Цивілізація - противага варварству, архаїці. У цьому значенні підкреслюється культурно-історична єдність людського суспільства.
  • 8. Цивілізація - локальне соціокультурне утворення. Плюралізм окремих розрізнених цивілізацій суперечить баченню загальнолюдської перспективи як висхідної до християнства

Необхідно зазначити, що у філософській і суспільній думці розрізнення культури й цивілізації все-таки умовне. Так, французькі дослідники надають перевагу терміну "цивілізація" (civilization), а німецькі - терміну "культура" (у значенні "висока культура") для позначення приблизно тих самих процесів.

Однак більшість дослідників не пов'язують відмінності між культурою й цивілізацією з особливостями національних мов. У сучасному науковому дискурсі вироблені певні ознаки цивілізації, яка розуміється як певна стадія розвитку суспільства, пов'язана з певною культурою. Ці ознаки відрізняють цивілізацію від доцивілізованої стадії розвитку суспільства. Ознаки цивілізації такі:

  • 1. Наявність держави як певної організації, управлінської структури, що координує господарську, військову й деякі інші сфери життєдіяльності всього суспільства.
  • 2. Наявність писемності, яка полегшує роботу багатьох сфер управлінської та господарської діяльності, сприяє збереженню й передачі духовної традиції.
  • 8. Наявність сукупності законів, правових норм, що замінили родові звичаї. Система законів виходить із рівної відповідальності кожного члена цивілізованого суспільства незалежно від його родоплемінної належності. Із часом у цивілізаціях приходять до письмової фіксації зведення законів. Записане право - виразна ознака цивілізованого суспільства. Звичай же - ознака суспільства доцивілізаційного. Відсутність чітких законів і юридичних норм - рудимент родових відносин.
  • 4. Наявність міст як центрів керування, релігійного життя, ремесла й торгівлі. Міста - найважливіша ознака цивілізації.

б. Певний рівень гуманізму. Навіть у ранніх цивілізаціях (якщо там і не панують уявлення про право кожної людини на життя й гідність) немає людожерства й людських жертвопринесень.

6. Перехід до цивілізаційної стадії в багатьох народів пов'язується з поширенням розвинених релігійних систем, світових релігій, що несуть гуманістичну традицію - буддизму, християнства, ісламу, іудаїзму.

Ці ознаки виникають необов'язково одночасно. Якась ознака може сформуватися в конкретних умовах пізніше за інші, але в цілому вони забезпечують ефективне використання здібностей людини, ефективність господарської й політичної систем, а отже, сприяють розквіту культури.

Сучасний розвиток цивілізацій характеризується насамперед їх інтегруванням у великі цивілізаційні комплекси за принципом територіальної, етнічної, релігійної, ментальної близькості. Так, за деякими даними, у світі сформувалося сім таких цивілізацій: західна, латиноамериканська, східноєвропейська, ісламська, індуїстська, конфуціанська цивілізація Китаю, Кореї та В'єтнаму, японська цивілізація. Народи, що формують ці цивілізації, у своєму розвиткові продовжують духовні традиції минулого. Цивілізації, природно, перебувають на неоднаковому рівні економічного й соціокультурного розвитку. Деякі з них домінують, деякі зайняті пошуком свого місця у світі, збереженням своєї ідентичності тощо.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші