Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Психологія arrow Основи психології
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Основні умови становлення психіки людини

Інтелектуальна поведінка ~ вершина психічного розвитку тварин. Аналіз поведінки дельфінів і вищих мавп свідчить, що вони можуть переносити засвоєний досвід у нові ситуації (але тільки той, що набувається в природних умовах їхнього життя). Вони наслідують не результат дії, а саму дію. їхній інтелект, як і психіка в цілому, мас якісну відмінність від інтелекту людини. Людина може сама виготовляти знаряддя праці й використовувати його для різних потреб, передусім для зміни і пізнання світу, планувати свою діяльність, передавати свій досвід тощо. Отже, для розвитку і становлення психіки людини потрібні інші умови.

По-перше, для формування психіки людини необхідне людське суспільство. Наукові дослідження доводять однозначно, що поза суспільством людина за своїми психологічними параметрами, поведінкою не стає нею по суті. Тварина, виростаючи в людському суспільстві, залишається твариною.

По-друге, для становлення психіки людини потрібна активна трудова діяльність. Лише в процесі її відбуваються якісні зміни у психіці. Йдеться, перш за все, про гру, навчання і працю.

По-третє, без розвитку людського мовлення, абстрактного мислення і свідомості повноцінне становлення психіки людини неможливе.

По-четверте, головною умовою становлення психіки людини є те, що у неї мають бути високоорганізовані мозок і нервова система, які нормально функціонують.

І все ж, хоч у якісному плані людина відрізняється від своїх "молодших братів", не варю думати, що між ними існує непрохідний кордон. Слід лише згадати експерименти В А. Дурова, знаменитого дресирувальника тварин, зоопсихолога, який ще у 1880 р. відкрив незвичайні здібності тварин (собаки, ведмедя, лева) сприймати накази-думки без слів та інших зовнішньо виражених сигналів. Отже, мозок тварин може сприймати думки-накази мозку людини, що "випромінюються" через очі. Погляд людини при цьому повинен бути спрямований в очі тварини. Звичайно, таким талантом володіє не кожна людина. Це наче виняток із правила, але кожен виняток є здебільшого підтвердженням правила. Є немало результатів досліджень, що свідчать і про велику подібність мозкових структур людини і тварин. Звичайно, психіка тварин і людини не тотожна, але разом з тим проявляти скептицизм щодо приматів не варто, їх психіка погребує подальшого вивчення, яке, можливо, приведе до нових відкриттів.

Розвиток психіки людини в онтогенезі

Центральна нервова система є основою розвитку.

Пренатальний період

Для вивчення розвитку психіки в онтогенезі необхідно ознайомитися з пренатальним ходом розвитку анатомічних структур, зокрема центральної нервової системи.

Загальний процес розвитку центральної нервової системи відображається в динаміці вагового показника головного мозку.

Високий темп росту нормального головного мозку вимагає інтенсивного надходження поживних речовин, на перших етапах розвитку центральної нервової системи її живлення здійснює лікворна система - це так званий лікворний період.

Клітини судинних сплетень утворюються в кінці І - на початку II місяця, концентрація білка в їхньому секреті висока, що робить ліквор поживною рідиною, полегшуючи мозку синтез білка з амінокислот і таким чином сприяючи швидкому росту мозку. На початку II місяця починається вростання кровоносних капілярів у речовину мозку - настає капілярний період, що надалі стає основним (рис. 1.4).

Внутрішньоутробний розвиток людини

Рис 1.4. Внутрішньоутробний розвиток людини

На початку III місяця відбувається закладання кори. На IV-V місяці стінка пухиря перетворюється на стінку півкулі, в ній є 8 шарів, з яких на V місяці залишається 2: кора і біла речовина. У кінці VI місяця нова кора складається з 6 шарів. Диференціація клітин кіркових полів проходить по-різному. Так, у 6-місячного плода 17-те поле добре виділене і поділене на 6 шарів. Пізній період - VII місяць - характеризується припиненням поділу клітин і подальшим переродженням їх на нервові клітини. Диференціальний розвиток клітин закінчується у постнатальному періоді життя.

Загальний хід онтогенезу зводиться до розвитку первісно цілісної системи, з якої потім формуються окремі функціональні системи. Прості рефлекси, які послідовно з'являються згодом, підсумовуються та ускладнюються, складаючи функції нервової системи.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>