Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Туризм arrow Маркетинг туристичного бізнесу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Інформаційно-аналітична система підтримки рішень стосовно конкуренції

Для ухвалення рішень про дії відносно конкурентів туристичної фірми потрібно зібрати, відповідним чином проаналізувати, розподілити і використати великий обсяг інформації, основні види якої були розглянуті вище. Не зважаючи на те, що створення інформаційної бази, пов'язаної зі всіма аспектами конкуренції, вимагає виділення значних фінансових і тимчасових ресурсів, відмова від створення такої бази може обійтися ще дорожче. У будь-якому випадку, основним критерієм створення інформаційно-аналітичної системи подібного роду повинна бути її економічна ефективність.

Інформаційно-аналітична система підтримки рішень стосовно конкуренції функціонує за такою схемою. Перш за все, система ідентифікує життєво важливу для туристичної фірми інформацію, що належить до конкуренції, а також найбільш ефективні джерела, канали і способи її отримання. Потім система постійно збирає інформацію, яка безпосередньо надходить в туристичну фірму в процесі туристичної діяльності, а також дані, що містяться в публікаціях. Потім система перевіряє достовірність і ймовірність інформації, інтерпретує її і відповідним чином систематизує. І нарешті, вона спрямовує ключову інформацію тим фахівцям і керівникам, які безпосередньо ухвалюють рішення, а також надає інформацію у відповідь на запити керівників, що належить до сфери діяльності туристичної фірми.

Невеликі туристичні фірми, які не можуть собі дозволити створення спеціалізованих підрозділів, що займаються збором і аналізом інформації стосовно конкуренції, можуть доручити спостереження за конкретним конкурентом спеціально призначеному з цією метою адміністратору. Так, керівник, який співробітничав і конкурентом, може встановити пильне спостереження за всіма аспектами діяльності цього конкурента. Він повинен стати свого роду "домашнім" експертом по цьому конкуренту. Будь-який керівник, якому необхідно скласти думку про даного конкурента, міг би звертатися по допомогу до такого спеціально призначеного домашнього експерта.

Конкурентні стратегії

Після виявлення і оцінки своїх головних конкурентів туристична фірма повинна розробити маркетингові стратегії конкуренції, яка дозволить найкращим чином позиціонувати її пропозицію що до пропозицій конкурентів.

Універсальної стратегії не існує. Кожна туристична фірма повинна визначити, яка із стратегій є для неї якнайкращою, враховуючи свою позицію в сфері туризму, а також свої цілі, можливості і ресурси. Навіть в межах однієї туристичної фірми для різних видів діяльності або турпродуктів можуть бути застосовані різні стратегії.

Майкл Портер запропонував три виграшні конкурентні стратегії позиціонування, яких можуть дотримуватися туристичні фірми.

  • 1. Абсолютна перевага за витратами. В цьому випадку туристична фірма наполегливо працює над досягненням мінімальних витрат на створення турпродукту і його розподіл, щоб встановити ціну, меншу, ніж у конкурентів, і оволодіти значною часткою ринку.
  • 2. Спеціалізація. В даному випадку туристична фірма зосереджує основні зусилля на створенні високоспеціалізованого асортименту турпродуктів і маркетингової програми, виступаючи, таким чином, лідером сфері туризму в даній категорії турпродуктів. Велика частина споживачів вважала за краще б володіти подібною маркою, якщо її ціна не дуже висока.
  • 3. Концентрація. В даному випадку туристична фірма зосереджує зусилля на якісному обслуговуванні декількох ринкових сегментів, а не на обслуговуванні всього ринку.

Туристичні фірми, які дотримуються чіткої стратегії (однієї і приведених вище), найшвидше досягнуть успіху. Туристичні фірми, які проводять цю стратегію найкращим чином, одержуватимуть найбільші прибутки. Але якщо туристичні фірми не дотримуються якої-небудь чіткої стратегії, прагнуть "триматися середини дороги", то вони діють не кращим чином.

Існує й інша класифікація конкурентних маркетингових стратегій, які розділяються за типом цінності турпродукту для його споживача. Туристичні фірми досягають позиції лідера ринку, надаючи споживачам найвищу цінність. Для надання вищої споживчої цінності туристичні фірми можуть дотримуватися будь-якої з трьох стратегій, які називаються ціннісними дисциплінами. Ось ці стратегії.

1. Функціональна перевага.

Туристична фірма забезпечує вишу цінність, лідируючи в своїй ніші сфери туризму за ціною і зручністю. Вона працює над зниженням витрат і створенням ефективної системи надання споживчої цінності. Вона обслуговує споживачів, яким потрібні надійні, хорошої якості туристичні продукти, але які хочуть одержати їх дешево і не докладаючи особливих зусиль.

2. Тісний зв'язок зі споживачем.

Туристична фірма забезпечує вищу цінність за допомогою чіткої сегментації своїх ринків і подальшого точного пристосування своїх турпродуктів до потреб цільових споживачів. Вона спеціалізується на задоволенні унікальних споживчих потреб, встановлюючи із споживачами тісні взаємовідносини і збираючи детальну інформацію про їх особисті переваги і звички. Вона створює детальні бази даних про споживачів для сегментації ринку і залучення цільових споживачів і надає персоналу своїх маркетингових підрозділів відповідні повноваження, що дозволяють оперативно реагувати на потреби споживача. Вона обслуговує споживачів, які готові заплатити велику ціну, щоб одержати саме те, що вони бажають, і готова на все заради завоювання довгострокової прихильності споживача і отримання найбільших вигод з довгострокових взаємовідносини зі споживачем.

3. Лідируюча позиція за турпродуктами.

Вона повинна забезпечити вищу споживчу цінність, пропонуючи безперервний потік новітніх турпродуктів, що призводить до швидкого старіння як власних колишніх турпродуктів, так і турпродуктів конкурентів. Вона відкрита для свіжих ідей, перебуває в постійному пошуку нових рішень і працює над скороченням періоду розробки турпродуктів, щоб мати можливість швидко вивести новий турпродукт на ринок. Туристична фірма обслуговує споживачів, які потребують сучасних турпродуктів, не надаючи значення витратам, що виражаються в ціні або незручностях.

Якщо раніше турпродукт, що потрапив в розряд "масових", був приречений на успіх, то тепер на такому турпродукті стоїть клеймо невдахи. Сьогодні туристичні фірми в більшості сегментів сфери туризму стикаються з повільним зростанням ринку і жорстокою конкуренцією. Відомі туристичні фірми, що міцно займають позицію "посеред дороги", борються з безліччю нових конкурентів, які атакують їх з усіх боків. Оточені суперниками, що пропонують або шикарніші, або дешевші туристичні продукти, туристичні фірми, продукція яких міститься посередині, виявляють, що їх частка ринку зменшується.

Немає майбутнього у тих турпродуктів, які подобаються всім, але тільки трохи.

Якщо "середня" марка не може забезпечити продажу за рахунок престижу, вона повинна конкурувати за рахунок ціни.

Для деяких туристичних фірм цей процес врешті-решт доходить до тієї точки, в якій "серединна" ринкова позиція просто вже втрачає всякий сенс.

У готельній сфері, де мережі філіалів ростуть дуже швидко, фірми прагнуть уникнути "середини". Розширюючись, вони стараються охопити своєю пропозицією ті шари споживачів, які потребують скромнішого житла, або тих, хто хоче одержати житло дорожче. Holiday Inn, яка вже перестала бути монополістом по обслуговуванню випадкових туристів, які мандрують сім'ями, додала до своєї мережі готелів філіали Holiday Inns Crown Plaza, що обслуговують заможніших споживачів.

Отже, щоб завоювати місце на ринку, туристична фірма повинна добиватися конкурентної переваги, пропонуючи що-небудь таке, чого немає у конкурентів. Вона може запропонувати споживачам якнайкращу ціну за даний рівень якості чи ж може рекомендувати якийсь абсолютно відмінний від інших турпродукт - наприклад, з унікальними властивостями або особливо високої якості, за який покупці готові заплатити вищу ціну. Вони можуть зосередитися на обслуговуванні певного ринкового сегменту, що відрізняється специфічними потребами складових його споживачів. На жаль, туристичні фірми, що займають середні позиції на ринку, як правило, сходять з ринку, так нічим особливим і не відрізнившись. Деякі з тих, що найбільш програли врешті-решт вимушені шукати захисту від кредиторів у суді по справах про банкрутство.

Деякі туристичні фірми успішно дотримуються більш ніж однієї ціннісної дисципліні, застосовуючи їх одночасно. Наприклад, туристичну фірму відрізняє як функціональна перевага, так і тісний зв'язок зі споживачем. Проте такі туристичні фірми зустрічаються рідко. Не багато туристичних фірм можуть досягти переваги більш ніж в одній з цих дисциплін. Намагаючись досягти успіху у всіх ціннісних дисциплінах, туристична фірма, як правило, не досягає успіху в жодній.

Концепція класифікації конкурентних стратегій як ціннісних дисциплін виглядає досить привабливо. Вона визначає маркетингову стратегію в термінах цілеспрямованого прагнення надати споживачам найвищу цінність і визнає, що керівництво туристичної фірми повинно погоджувати кожен аспект діяльності туристичної фірми з вибраною ціннісною дисципліною - починаючи з корпоративної культури і закінчуючи організаційною структурою, системами і процесами виробництва та управління.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші