Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економіки та економічної думки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Структура прав власності фірми

Загальновизнаним у теорії трансакційних витрат є те, що приватні права власності відіграють велику роль у забезпеченні збільшення вигід від спеціалізації виробництва. Разом із тим, подільність і відчужуваність приватних прав власності створюють умови для організації спільної виробничої діяльності в межах сучасної корпорації. Цей процес спільного виробництва (не настільки добре формально обґрунтований, але, незважаючи на це, важливий) спирається на розподіл і спеціалізацію окремих компонентів приватних прав власності. Проте в економічній літературі такий метод часто неправильно інтерпретують як поєднувальний з надзвичайними обмеженнями, що зумовлено зниженням ефективності й соціальної допустимості приватних прав власності. Помилковість такого підходу переконує в тому, що потрібно аналізувати природу фірми, особливо корпоративну її форму, яка забезпечує значну частку виробництва економічних благ. Фірму зазвичай розглядають як "чорний ящик", який забезпечує випуск продукції, проте з погляду теорії прав власності вона є сукупністю пов'язаних між собою ресурсів, що належать різним взаємодіючим власникам. Продуктивність команди — головне джерело зростання продуктивності фірми. Продукт є не сумою окремих вкладів кожного окремого ресурсу, який бере участь у виробництві, а неподільною цінністю, що спільно виробляє команда. Отже, у випадку виробництва, яке передбачає спільне використання декількох ресурсів, що перебувають у власності різних суб'єктів, неможливо ідентифікувати або оцінити частину вартості випуску, яку виробив кожен окремий ресурс. Визначити можна тільки вартість граничного продукту кожного ресурсу.

На відміну від управління спеціалізованим виробництвом і обміном, що здійснюють відповідно до принципу порівняльних переваг за допомогою децентралізованих процесів ринкового ціноутворення та підписання угод, продуктивність фірми спирається на довготермінові контракти, які поєднують власників, котрі здійснили інвестиції у ресурси, специфічні для цієї фірми. Зокрема, деякі ресурси є специфічними для певної "команди", оскільки після того, як їх залучають у діяльність фірми, їх альтернативна (ліквідаційна) цінність виявляється набагато нижчою, ніж їх цінність у межах фірми. Це специфічні ресурси фірми, що перебувають у її межах у загальній власності. У протилежному випадку між окремими власниками специфічних ресурсів укладаються контракти, які обмежують використання цих ресурсів спектром альтернатив, що відповідають інтересам груп власників у цілому, а не окремого індивіда. Головна функція таких контрактних обмежень полягає у тому, щоб попередити опортунізм і ''моральний ризик", пов'язаний з діями деяких власників, кожен з яких намагається присвоїти частину тієї частки сукупної квазіренти, яка забезпечена використанням специфічних ресурсів і має належати іншим власникам.

Зрозуміло, що важливі для фірми і ресурси загального характеру, які не втрачають значення зі зміною сфери застосувань. Отже, фірма є групою специфічних ресурсів і деяких ресурсів загального характеру, які пов'язані зобов'язувальними контрактами і зумовлюють неподільну за окремими ресурсами цінність кінцевого продукту. Власники специфічних для певної фірми ресурсів здійснюватимуть найінтенсивніший контроль і моніторинг діяльності та функціонування "команди", адже саме їх виграш чи збитки залежать від успіху або краху фірми. їх часто розглядають як "власників", "роботодавців" або "босів" фірми, хоча фірма — це сукупність ресурсів, що перебувають у власності різних людей.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші