Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Маркетинг arrow Маркетинг соціальних послуг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Основні виміри культурного продукту

В літературі з маркетингу у сфері культури та мистецтв слід дати декілька видів класифікації продукту. Продукти культурної сфери потрапляють до категорії товарів особливого попиту; це продукти певної марки, задля придбання яких споживач готовий докласти значних зусиль. У деяких випадках продукт сфери культури може бути віднесений до категорії продуманих покупок (наприклад, пошуки відповідної книги). Більшість продуктів складається з трьох компонентів, які обумовлюють споживання продукту: 1) основний продукт; 2) супутні послуги; 3) символічна, емоційна чи якась інша цінність, яку споживач надають продуктові. Слід розрізняти наступні три виміри мистецького твору:

  • 1. Референційний вимір: вид, жанр, історичні ознаки, продукти конкурентів, взаємозамінні продукти.
  • 2. Технічний вимір: допоміжні компоненти продукту, тиражовані еквіваленти твору (продукту); технічне забезпечення творчо-виробничого процесу.
  • 3. Ситуаційний вимір: ситуаційні зміни в процесі творення і сприйняття продукту, можливі фактори впливу на споживача; стан митця як виробника продукту. Референційний вимір дозволяє споживачам обрати продукт, оперуючи різноманітними змістовими ознаками (вид, жанр), кількість яких збільшується чи зменшується залежно від особистого досвіду споживачів чи їхніх знань про продукт, порівнюючи продукт шляхом порівняння його з чимось. Технічний вимір охоплює матеріальні і технічні компоненти продукту в тому вигляді, в якому його отримує споживач (скульптура, вистава, книги). У будь-якому разі технічний вимір впливає на якість твору мистецтва. Ситуаційний вимір. Стосується обставин, що швидко змінюються в процесі сприйняття продукту. Ступінь складності культурного продукту може суттєво різнитися відповідно до специфіки продукту, якостей споживача чи особливостей сприйняття ним продукту. Більшість продуктів культурної діяльності можна визначити як складні, особливо тоді, коли представлені твори (продукти культури) потребують від споживача специфічних знань. Продукт можна описати через його технічні характеристики чи символічну цінність, але, зрештою, споживач купує саме те, що вигідно - реально чи уявно. Крім основної діяльності, підприємства культури схильні створювати супутні продукти, які пов'язані певною мірою з основним мистецьким продуктом. Можливість отримати значні доходи від продажу супутніх продуктів змушує виробників переглядати стратегії збуту. Споживачі розрізняють продукти, розпізнаючи їхні атрибути через марку, яка може являти собою назву або символ. Для більшості підприємств використання марки є важливим компонентом їхньої маркетингової діяльності. Вираз "життєвий цикл продукту" слід розуміти в най ширшому сенсі. Цю концепцію можна застосувати до групи продуктів, пропонованих на ринку (життєвий цикл ринку), або окремої марки продукту (brand).

Життєвий цикл продукту складається з чотирьох часових етапів: виведення на ринок, зростання, зрілість й занепад. Деякі споживачі неохоче перестають користуватися будь-яким продуктом, інші постійно шукають новинок і завжди готові спробувати щось нове. Культурні продукти часто виглядають досить складними, оскільки сприйняття їх включає естетичні уявлення, тобто суб'єктивний елемент, що не підлягає кількісному визначенню і пов'язаний зі смаками та вихованням споживачів. Виробництво в галузі культури і мистецтва слід розглядати як підприємство з особливо високим рівнем ризику, оскільки кожен продукт тут є фактично новим, що ускладнюється трьома особливостями культурних продуктів:

  • 1) у галузі виконавських мистецтв не може бути випробуваний до дня прем'єри;
  • 2) ці продукти мають наперед встановлений термін життя, що не залежить від їх комерційного успіху;
  • 3) продукти цього типу не можуть зберігати ні виробник, ні споживач, внаслідок цього зростає рівень ризику і змінюється характер конкуренції.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші