Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Про нас
Правила користування
Політика конфіденційності
Угода користувача
Політика Cookies
Контакти
 
Головна arrow Економіка arrow Національна економіка
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Державне регулювання валютних операцій та кредитно-розрахункових відносин

Ключовим елементом зовнішньоекономічного механізму є валютне регулювання, під яким слід розуміти регламентування державою міжнародних розрахунків і порядку проведення валютних операцій, що реалізуються на національному і міжнародному рівнях.

Суб'єктами валютного регулювання є центральний банк та уповноважені кредитні установи. Функції валютного контролю Національний банк України (НБУ) виконує через Департамент валютного контролю та ліцензування. Основними його завданнями є забезпечення реалізації Національним банком державної політики у сфері валютного контролю та ліцензування, встановлення раціональної системи валютних відносин. Об'єкти валютного регулювання - валютний курс та умови його визначення, форми здійснення валютних операцій, діяльність комерційних кредитних установ, сфера готівкового та безготівкового обігу, валютні нормативи. Валютне регулювання спрямоване на розв'язання таких завдань: стабілізація валютного курсу та забезпечення оптимального ступеня зовнішньої і внутрішньої конвертації національної грошової одиниці; управління валютним курсом з метою його стабілізації; зосередження валютних цінностей у руках уряду; регулювання та контроль руху валютних коштів в економіці; забезпечення умов для ефективного функціонування валютного ринку; управління платіжним балансом та сприяння розв'язанню проблем зовнішньої заборгованості країни; управління золотовалютними резервами центрального банку; стимулювання експортного потенціалу України; розвиток системи інструментів та методів страхування від валютних ризиків; передбачення та нейтралізація негативних наслідків світових фінансових криз.

Валютне регулювання здійснюється за допомогою інструментів прямої та непрямої дії. Інструменти прямої дії ґрунтуються на безпосередньому втручанні центрального банку у процес курсоутворення для підтримання достатнього рівня пропозиції валюти на валютному ринку і фокусуються на прямому обмеженні валютних операцій. Непрямі інструменти спрямовані на створення сприятливих умов для курсоутворення та проведення валютно-фінансових операцій. До інструментів непрямої дії належать: управління потоками ліквідності; використання дискреційних інструментів - валютних свопів, аукціонів; управління потоками капіталу та контроль за станом платіжного балансу; управління золотовалютними резервами комерційного банку; оподаткування окремих валютних операцій або доходів від них; управління валютними ризиками.

До інструментів прямої дії належать: ліцензування валютних операцій, запровадження множинності валютних курсів; валютні ревальвації та девальвації; валютні інтервенції за рахунок використання власних іноземних валютних резервів або за рахунок продажу цінних паперів, розміщених в іноземній валюті; вимога обов'язкового продажу валютної виручки експортерами; встановлення лімітів конвертованості національної валюти; встановлення валютних коридорів; встановлення лімітів відкритих валютних позицій; встановлення строків розрахунків за експортно-імпортними операціями, обмеження ввезення та вивезення валюти.

Для збільшення надходження валютних коштів в економіку України державне регулювання валютних відносин має базуватися не на заборонах, а на створенні сприятливого валютного клімату (режим оподаткування, лібералізація руху капіталу, розвиток валютного ринку) через комплексну модернізацію законодавства.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>