Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський та податковий облік: Первинні документи та порядок їх заповнення
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Документування операцій із запасними частинами

Автомобільні запасні частини — це деталі, вузли й агрегати, призначені для ремонту транспортних засобів, заміни зношених і поламаних.

Облік руху запасних частин і організація контролю їх використання вимагають: чіткого поділу запчастин на нові і ті, що були у вжитку (експлуатації), визначення джерел надходження (утворення), визначення вартості (оцінки) і первинних документів обліку (табл. 9.18).

Таблиця 9.18. ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ ЗАПАСНИХ ЧАСТИН

Групування запчастин

Джерела надходження

Облікова вартість (оцінка)

Первинні документи

Нові

отриманні у постачальників

за вартістю придбання

товарно-транспортна накладна, прибутковий ордер, акт приймання

виготовлені

за вартістю (собівартості) виготовлення

накладно-вимога (внутрішнє переміщення) матеріалів (типова форма № М-11)

Були у використанні (експлуатації)

— придатні до використання без ремонту

зняті зі списаних автотранспортних засобів

первісна вартість

накладна (тип. форма № М-11), на підставі Акта на списання автотранспортних засобів (тип. форма № 03-4)

— відремонтовані

з ремонтного

цеху

50 % первісної вартості (за ціною можливого використання)

накладна (тип. форма № М-11)

— потребують ремонту

зняті зі списаних і діючих транспортних засобів

за ціною можливої реалізації але не більш 10 % первісної вартості

накладна (тип. форма № М-11), на підставі Акта тип. форми № 03-4 або документа (порядка), що підтверджує поломку деталі на діючому автомобілі

— не придатні до використання

зняті зі списаних і діючих транспортних засобів

за ціною металобрухту

накладна (тип. форма № М-11), на підставі Акта (тип. форма № 03-4)

Запасні частини, що здаються на склад (комору), оформляються накладними (тип. форма № М-11) і сортуються.

Контроль за рухом запасних частин в АТП має важливе значення в умовах, коли в приватній власності знаходяться не тільки легкові автомобілі, а й вантажні транспортні засоби. Необхідний контроль на підприємстві організується бухгалтерською службою різними методами (сукупністю методів):

  • — роздільного обліку і зберігання на складах (комор) нових запчастин і тих що були в експлуатації (б/у);
  • — фарбування відремонтованих запчастин (для відмінності від нових) кольоровою незмивною фарбою;
  • — видача запчастин зі складу (комори) на ремонт тільки в обмін на зношені (поламані);
  • — лімітування видачі запчастин у гараж для заміни зношених (поламаних) та інших "хитрувань" бухгалтерів — залежно від умов діяльності.

На деяких автотранспортних підприємствах кожну заміну (навіть незначну) деталі оформляють актом, заміну інших роблять оформленням звичайної накладної-вимоги (типова форма № М-11), але з обов'язковим візуванням цієї накладної механіком гаража і підписом начальника гаража.

Облік руху оборотних агрегатів (автомобільні двигуни, коробки передач тощо) у гаражі, як правило, веде технік по обліку в спеціальних картках (табл. 9.19).

Заміна двигуна, кузова на автомобілі вимагає реєстрації в органах ДАІ.

Зняті з автомобіля непридатні агрегати розбирають, запасні частини при цьому сортуються за придатність до використання і здаються на склад (у комору) за накладною типової форми № М-11.

Документування операцій руху автомобільних шин та акумуляторів

Приймання шин та акумуляторів на склад автотранспортного підприємства здійснюється на підставі супровідних документів випискою прибуткового ордера та інших документів у встановленому порядку.

Складський кількісний облік автомобільних шин ведеться за окремими групами:

  • — автомобільні шини нові;
  • — автомобільні шини, що були в експлуатації, але придатні для подальшої експлуатації;

Таблиця 9.19

Облік руху оборотних агрегатів

— автомобільні шини, що вимагають ремонту або відновлення.

У середині кожної групи облік ведеться, враховуючи деталі (покришки, камери, обід), а також розміри (марки) моделі, сорти і ціни.

Видача шин та акумуляторів зі складу в експлуатацію оформляється накладною-вимогою (внутрішнього переміщення) типової форми № М-11, затвердженої наказом Мінстату України від 21.06.96 р. № 193. Цей документ відповідальна особа складу (цеху), яка здає такі цінності, оформляє у двох примірниках: перший передають одержувачу цінностей, а другий — залишається на складі.

Кожна автомобільна шина та акумулятор, що надійшли у виробничий підрозділ (гараж), закріплюється за автомобілем (причепом, напівпричепом) і його водієм.

В бухгалтерському і податковому обліку використання (списання) акумуляторів і шин регулюється нормами і термінами їх експлуатації.

Експлуатаційні норми середнього ресурсу акумуляторних свинцевих стартерних батарей колісних транспортних засобів і спеціальних машин виконаних на колісних шинах затверджені наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 20.05.06 р. № 489 "ПРО ЗАТВЕРДЖЕННЯ ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ НОРМ СЕРЕДНЬОГО РЕСУРСУ АКУМУЛЯТОРНИХ СВИНЦЕВИХ СТАРТЕРНИХ БАТАРЕЙ КОЛІСНИХ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ І СПЕЦІАЛЬНИХ МАШИН, ВИКОНАНИХ НА КОЛІСНИХ ШАСІ" (далі — Наказ № 489).

Експлуатаційні норми середнього ресурсу пневматичних шин колісних транспортних засобів і спеціальних шин, виконаних на колісних шасі, затверджені наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 20.05.06 р. № 488 "ПРО ЗАТВЕРДЖЕННЯ ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ НОРМ СЕРЕДНЬОГО РЕСУРСУ ПНЕВМАТИЧНИХ ШИН КОЛІСНИХ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ І СПЕЦІАЛЬНИХ МАШИН, ВИКОНАНИХ НА КОЛІСНИХ ШАСІ" (далі — Наказ № 488).

Разом з тим, досить часто, зустрічаються випадки відсутності експлуатаційних норм акумуляторів і шин для певних автомобілів

Приклад1 Підприємство в наявності має автомобіль Chevrolet Aveo (шини Kumho 185/60 R 14, середньомісячний пробіг 1,8 тис. Км, акумулятор необслуговаваний). Спецобладнання не встановлено і комплектація штатна.

В такому випадку норма для шин автомобіля Chevrolet Aveo, згідно наказу № 488, буде становити (результат подано в табл. 9.20). Але якщо використовувати інші шини, то даною нормою користуватися не вийде (п. 3.9. Наказу № 488).

Норма середнього ресурсу акумуляторної батареї буде на рівні 64 місяців (додаток № 3 до наказу № 489). А ось норма витрат палива законодавчо не визначена.

Таблиця 9.20

Вийти із положення, коли немає норми, на договірних засадах допоможе тільки Державний автотранспортний науково-дослідницький і проектний інститут (Державтотранс НДІ проект), в якому спеціально для вас розроблять тимчасові норми середнього ресурсу шин та/або акумуляторних батарей (п. 5.1. Наказу № 488 та п. 5.3. Наказу № 489).

Таким чином, щоб в бухгалтерському і податковому обліку не мати неприємностей, при використанні норм списання палива, шин і акумуляторів необхідно спиратися на вище названі нормативні документи.

Заміна шин та/або акумуляторів проводиться на основі заяви водія у випадку їх несправності або якщо їхній фактичний пробіг (термін використання) досяг нормативного (табл. 9.21).

Таблиця 9.21

Заявка на заміну шин та/або акумуляторів

Необхідні для контролю дані фіксуються в картці обліку пробігу (наробітку) пневматичної шини, які відкриваються на кожну окрему шину і ведуться спеціалістами лінійних (або інших) служб підприємства (табл. 9.22).

Таблиця 9.22

Картка обліку пробігу

Висновок по списанню шини здійснюються на основі висновку комісії, створеної на підприємстві (табл. 9. 23).

Таблиця 9.23

Висновки комісії з питань обліку пробігу (наробітку), обігу і списання пневматичних шин перевізника (власника) КТЗ, призначеної наказом від 28.05.12 _р. 356

  • 1. Шина до подальшої експлуатації непридатна через природний знос, експлуатаційні пошкодження, виробничі дефекти, придатна після ремонту пошкодження (непотрібне викреслити).
  • 2. Шина підлягає відновленню, поглибленню рисунка протектора, оформленню претензій до продавця (виробника), утилізуванню (непотрібне викреслити).
  • 3. Величина пробігу шини в кілометрах, в мотогодинах наробітку понад встановлену по (непотрібне викреслити і зазначити пробіг чи наробіток)
  • 4. Інші

При заміні шин літніх на зимні та навпаки в обліковій картонці необхідно записати пройдений автомобілем (шиною) шлях за сезон, згідно подорожнього листа (за даними спідометра).

Картка наробітку акумуляторної батареї приведена в таблиці 9.24.

Таблиця 9.24

Картка наробітку акумуляторної батареї

Автомобільні шини, закріплені за автомобілем, враховуються за заводськими (серійними) номерами заводу-виробника, а відновлені шини — за номерами, нанесеними шиноремонтним підприємством. Дозволяється випалювання (електроклеймом) гаражних номерів шин на плечовій зоні протектора шини.

Названі й інші необхідні дані фіксуються в Картках обліку роботи автопокришок, що відкриваються на кожну автомобільну шину і ведуться фахівцями виробничо-технічних служб автопідприємства (табл. 9.25).

У графі 1 форми відбивають назву колеса шифром: ПЛ — переднє ліве колесо, — переднє праве колесо, СПЗ — середнє праве зовнішнє колесо, СЛЗ — середнє ліве зовнішнє колесо, СПВ — середнє праве внутрішнє колесо, СЛВ — середнє ліве внутрішнє колесо, ЗПЗ — заднє праве зовнішнє колесо, ЗЛВ — заднє ліве зовнішнє колесо.

У графі 4 відбивається пробіг шини з нормальним поглибленням рисунка протектора з раніше заведеної картки обліку роботи шини.

У графі 7 відображаються причини демонтажу, якими можуть бути: ремонт, відновлення, поглиблення рисунка протектора, здача в утиль або на рекламацію.

Пробіг автопокришок (графи 8—19) встановлюється за лічильником спідометра. У разі експлуатації транспортних засобів, за умови перестановки коліс через їх нерівномірний знос, фактичний пробіг шини визначається за формулою:

де Пш — пробіг шини, що заноситься в картку; п — кількість ходових коліс;

т — кількість запасних коліс, що задіяні в перестановці.

Застосування формули можливо при відображенні дати перестановки коліс одночасно в графах 2 і 3 картки, а їхні причини відіб'ються записом "перестановка коліс".

Заміна шини, що вибула внаслідок її непридатності для подальшої експлуатації, здійснюється тільки за умови її здачі на склад (методом заміни).

Таблиця 9.25

Картка обліку роботи автопокришки

З часом шини і акумуляторні батареї зношуються і приходять в непридатність. Тут доречно згадати, що шини внесено до Жовтого переліку відходів, затвердженого постановою КМУ від 13.07.2000 р. № 1120 "ПРО ЗАТВЕРДЖЕННЯ ПОЛОЖЕННЯ ПРО КОНТРОЛЬ ЗА ТРАНСКОРДОННИМИ ПЕРЕВЕЗЕННЯМИ НЕБЕЗПЕЧНИХ ВІДХОДІВ ТА ЇХ УТИЛІЗАЦІЄЮ/ВИДАЛЕННЯМ І ЖОВТОГО ТА ЗЕЛЕНОГО ПЕРЕЛІКІВ ВІДХОДІВ" (п. 84 "Відходи пневматичних шин"). Також посилання на них можна знайти в Державному класифікаторі відходів України (класифікатор відходів ДК 005-96) у групі 60 "Відходи надання послуг транспорту" під кодом

6000.2.9.03 — "Шини, зіпсовані перед початком експлуатації, відпрацьовані, пошкоджені чи забруднені під час експлуатації". Для цілей розрахунку еко-податку їх відносять до 4-го класу небезпеки.

Варто також зазначити, що для обліку відходів на підприємстві передбачено типову форму № 1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари", затверджену наказом Мінохорони навколишнього природного середовища України від 07.07.2008 р. № 342 "ПРО ЗАТВЕРДЖЕННЯ ТИПОВОЇ ФОРМИ ПЕРВИННОЇ ОБЛІКОВОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ N 1-ВТ "ОБЛІК ВІДХОДІВ ТА ПАКУВАЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ І ТАРИ ТА ІНСТРУКЦІЇ ЩОДО її ЗАПОВНЕННЯ".

Завершальним етапом "життя" шини буде її відвантаження утилізатору (за накладною), що також відображається в типовій формі № 1-ВТ (табл. 9.26).

Таблиця 9.26

Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші