Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Товарознавство arrow Основи рослинництва і тваринництва
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Шерстні породи

Кіз шерстного напряму розводять в основному для отримання однорідної напівтонкої шерсті із специфічними властивостями, яку широко використовують в трикотажній і текстильній промисловості.

У нашій країні розводять декілька порід, що мають однорідну і неоднорідну напівгрубу і напівтонку шерсть.

Ангорська. Кращою породою, від якої отримують однорідну шерсть, рахують ангорську. Вона дає однородну напівтонку шерсть з люстровим блиском, високою шовковистістю і еластичністю волокон.

Шерсть ангорських кіз складається із звитих шовковистих кіс завдовжки на лопатках 20-25 см. Шерсть у козлів грубіша за шерсть маток. Із збільшенням віку, особливо після 5-6 років, шерсть у кіз поступово товщає і декілька коротшає. Ангорські кози відрізняються хорошою оброслістю шерстю руна. Середній настриг шерсті з 12-місячних козочок складає 1,5-2,5 кг, з козлів — 1,7-3,0 кг, з повновікових маток — 3,2-3,5 кг, з козлів — 5,0-6,0 кг. При двократній стрижці настриг збільшується на 13-30 %. Ангорські кози навесні линяють, тому спізнення із стрижкою приводить до втрати частини шерсті. Середня жива маса кіз складає 30 кг, козлів — 50 кг На 100 маток народжується в середньому 125 козенят. М'ясо ангорських кіз відрізняється хорошими смаковими якостями. Маса тушки — 12-22 кг, сала отримують 2-4 кг. Молочна продуктивність за 5-6 місяців лактації складає 70-100 кг, жирність молока — 4,4-4,5 %. Проте ангорських кіз не доять.

Радянська шерстна. Кози радянської шерстної породи характеризуються достатньо міцною, сухою конституцією і невеликий величиною. Вони рухомі, легко долають при кочівлі великі відстані, добре пристосовані до місцевих умов утримання. У тварин цієї породи легка суха голова, тонка шия. У кіз рогу тонкі, білі, невеликі; у козлів — значно розвинені. Уши, як правило, великі і світлі. Тулуб помірно довгий, плоский і покрито довгою шерстю, яка звисає хвилястими або штопорообразними косами. Кози радянської шерстної породи по величині і масі займають проміжне положення між ангорськими і місцевими грубошерстними, перевершуючи за цими показниками ангорських і дещо поступаючись місцевим грубошерстним козам.

При народженні козенята мають масу 3,0 кг (козли) — 2,8 кг (козочки). Жива маса кіз — 40 кг, козли — понад 60 кг. Тварини радянської шерстної породи мають однорідну напівгрубу шерсть ангорського типу, що складається з довгих кісок з шовковистим блиском (люстрою) і що відрізняється міцністю, еластичністю і пружністю.

Шерсть у кіз радянської шерстної породи досить зрівняна по довжині і товщині. Різниця в довжині шерсті на бочці і стегні не перевищує 2 см. Вихід чистого волокна дорівнює 75-85 %. Довжина шерсті (коси) при річному зростанні у дорослих кіз складає 18-22 см.

Плодючість кіз радянської шерстної породи невисока, в середньому на 100 маток отримують 110-118 козенят. За 4-5 місяців лактації матки в умовах хорошого годівлі і утримання дають до 120 кг молока, що цілком достатньо для нормального розвитку козенят.

Місцеві грубошерстні кози. У місцевих кіз буває відносно компактне тіло з хорошим шерстним покровом. Більшість тварин мають могутні роги з шорсткою матовою поверхнею. У місцевих кіз могутній кістяк, сухі ноги з дуже міцними темними копитами. Тварини різних районів країни неоднакові по величині. Місцеві грубошерстні кози переважно чорної масті. Зустрічаються кози сірої масті, у яких остьові волосся рівномірного сіро-сивого кольору, який не змінюється з віком і по сезонах. Рідше зустрічаються руді, рябі тварини з чорною головою і шиєю. Шерсть у кіз неоднорідна, складається з пуха завдовжки 4-7 см і ості завдовжки 7-15 см. Чим грубіше остюк, тим тонше пух. Деяких, грубошерстих кіз перед стрижкою чешуть. М'ясо — один з найважливіших видів продукції грубошерстих кіз. Маса туш кастрованих козлів складає від 18 до 22 кг, маса внутрішнього сала — до 3 кг; від козенят 6-7-місячного віку отримують тушку масою 7-10 кг. М'ясо грубошерстих кіз відрізняється високими смаковими якостями.

Молочність кіз складає 70-150 кг, жирність молока коливається від 3,9 до 6,8%. Молочність молодих козочок удвічі нижча, ніж повновікових кіз. Лактационий період триває 5-6 місяців.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші