Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Товарознавство arrow Товарознавство продовольчих товарів
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Жовтець повзучий

Лютик ползучий

Родина жовтецеві

На вологих і заболочених луках, по краю боліт, у вільшняках по всій Україні зростає, часто чималими групами, жовтець повзучий. Це багаторічна (15-75 см заввишки) кореневищна рослина з висхідним, розгалуженим стеблом, довгими, лежачими, вкорін-ливими пагонами біля основи. Листки чергові, трійчасті або 2-3-розсічені; їх сегменти 3-роздільні, середній - з маленьким черешком. Прикореневі і середні листки черешкові, верхівкові - дрібніші, майже сидячі. Квітки чималі, на довгих квітконіжках, правильні, поодинокі, роздільнопелюсткові, з подвійною оцвітиною. Чашечка з п'яти яйцевидних, відхилених чашолистків. Віночок з п'яти золотисто-жовтих, блискучих пелюсток. Тичинок та маточок багато. Цвіте у червні-серпні, запилюється комахами. Плоди - дрібні сім'янки, що зібрані в кулясті, невеличкі голівки. Рослина у свіжому стані отруйна, тваринами не поїдається.

Поряд з жовтецем повзучим на заболочених луках та болдтах республіки зростає інший вид - жовтець вогнистий, що має цілісні довгасто-яйцевидні або ланцетні листки та невеличкі квітки.

Жовтець язиколистий

Лютик язьїколистньїй

Родина жовтецеві

У травостоях болотистих луків, на болотах, по берегах річок та озер нерідко зростає ця рослина, що привертає увагу своїми великими квітками з яскраво-жовтими блискучими, начебто полакованими пелюстками. Жовтець язиколистий - досить велика (50-100 см заввишки) кореневищна багаторічна рослина з прямостоячим, товстим, порожнистим, облистненим стеблом. Листки чергові, цілісні, вузько-ланцетні, загострені, сидячі. Квітки правильні, поодинокі, з подвійною роздільнопелюстковою оцвітиною. Чашолистків та пелюсток по п'ять, тичинок і маточок багато. Пелюстки при основі мають медову ямку, що прикрита лусочкою. Цвіте у липні-серпні, запилюється комахами. Плід - збірна сім'янка, має вигляд щільної голівки. Росте по всій території України за винятком Криму. На болотистих луках та трав'яних болотах республіки, поряд з жовтецем язиколистим, часто зростає інший вид - жовтець отруйний, що на відміну від попереднього виду менший за розмірами, мас невеликі пальчастороздільні, м'ясисті, блискучі листки та дрібні світло-жовті квітки. Обидва види жовтеців - отруйні рослини.

Жовтяниця черговолиста

Селезеночник обыкновенный

Родина ломикаменеві

Рано навесні, тільки розтане сніг, у вологих листяних лісах, вільшняках, по берегах струмків, канав зацвітає ця тендітна невелика рослина. Зростаючи чималими групами, вона часто утворює своєрідні зелено-жовті барвисті плями. Жовтяниця черговолиста має тонке, повзуче кореневище та соковите гранчасте стебло (5-15 см заввишки) з 1-3 черговими листками. Прикореневі листки зібрані розеткою, вони дов-гочерешкові, округло-нирковидні, із зарубчастим краєм, як і стебло, розсіяно волосисті. Квітки правильні, дрібні, невиразні, з простою оцвітиною. Вони не мають пелюсток, а лише 4-роздільну чашечку. Тичинок вісім, маточка одна. Квітки з короткими квітконіжками, зібрані у верхівкові плоскі зонтиковидні суцвіття, оточені яскравими, як чашолистки, жовто-зеленими листками. Ці листки виконують роль пелюсток, приваблюючи комах. Цвіте у квітні - травні. Запилюється бджолами, мухами, жуками, навіть слимаками. Плід - коробочка, що розкривається двома стулками. Рослина декоративна. Зростає у лісових та лісостепових районах України.

Журавлина болотна

Клюква болотная

Родина брусничні

На сфагнових торфових болотах, у заболочених соснових і дубово-соснових лісах зростає ця чудова лікарська рослина. її яскраво-червоні соковиті плоди являють собою скарбницю поживних та лікувальних речовин і слушно вважаються "ягодами здоров'я". Журавлина болотна - невеликий (15-30 см заввишки) кущик з тонкими темно-бурими, сланкими, облистненими пагонами. Листки дрібненькі, неопадні на зиму, чергові, шкірясті, яйцевидні або довгасті, короткочерешкові; зверху блискучі, темно-зелені із загорнутим краєм; зісподу - майже білі від воскової поволоки. Квітки маленькі, правильні з подвійною чотиричленною роздільнопелюстковою оцвітиною; пониклі, розміщені по 1-4 на верхівках пагонів. Чашолистки спочатку зелені, потім червоні; віночок світло-пурпуровий або рожевий. Тичинок вісім, маточка одна. Цвіте у травні-червні, запилюється комахами. Плід - ягода, достигає у вересні. Ягоди журавлини споживають свіжими або консервують. Рослина зростає на Поліссі, північно-східній частині Лісостепу, зрідка у Прикарпатті та Карпатах

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>