Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Фінанси arrow Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Процес формування пропозиції грошей

Багаторазове створення депозитів: вступ до аналізу процесу формування пропозиції грошей

З вечірніх новин ви щойно дізналися, що за минулий тиждень пропозиція грошей збільшилася на 5 млрд. дол. Новина негайно викликає ланцюгову реакцію. Процентні ставки можуть зрости, оскільки люди очікують, що збільшення пропозиції грошей спричинить інфляцію. На ринку акцій можливий бум, бо сподіваються прискорення темпів економічного зростання в майбутньому. Фірми можуть вирішити більше інвестувати, в той час як споживачі - більше витрачати.

Політики також реагують на новину: деякі з них критикуватимуть Федеральну резервну систему за сприяння інфляції шляхом надмірного збільшення пропозиції грошей. Інші ж звинуватять Федеральну резервну систему за недостатнє збільшення пропозиції грошей для зменшення безробіття.

Динаміка пропозиції грошей впливає на загальний стан економіки, а отже, на усіх нас. Тому нам потрібно зрозуміти, як визначається пропозиція грошей? Хто її контролює? Що її змінює? Як можна поліпшити контроль над нею? В цьому і наступних розділах ми спробуємо відповісти на ці запитання, досліджуючи процес формування пропозиції грошей детально, тобто розглядаючи механізми, що визначають рівень їх пропозиції.

Оскільки депозити в банках є найбільшим компонентом пропозиції грошей, то з'ясування того, як вони створюються,- це перший крок до розуміння процесу формування пропозиції грошей. В цьому розділі в загальних рисах з'ясовано, яким чином банківська система створює депозити. Крім цього, в розділі окреслено основні будівельні блоки, що потрібні в подальших розділах для глибшого розуміння процесу формування пропозиції грошей.

Чотири учасники процесу формування пропозиції грошей

Склад учасників, що визначають пропозицію грошей, такий:

  • 1. Центральний банк: державна установа, що наглядає за банківською системою і відповідає за проведення монетарної політики. В Сполучених Штатах його функції виконує Федеральна резервна система.
  • 2. Банки (депозитні інститути): фінансові посередники, які приймають вклади від індивідів та інститутів і надають позики,- комерційні

банки, ощадно-позичкові асоціації, взаємні ощадні банки і кредитні спілки.

  • 3. Вкладники: індивіди та інститути, що мають вклади в банках.
  • 4. Позичальники банків: індивіди та інститути, що беруть позики в депозитних інститутів або інститутів, які випускають облігації і продають їх депозитним інститутам

Найважливішим із чотирьох учасників -"гравців" є центральний банк - Федеральна резервна система. Щоб дослідити процес формування пропозиції грошей, нам потрібно передусім зрозуміти функції ФРС.

Огляд федеральної резервної системи

Федеральна резервна система (скорочено ФРС) є центральним банком Сполучених Штатів. Вона складається з дванадцяти федеральних резервних банків, які розташовані у важливих містах (наприклад, Нью-Йорк, Чикаго, Бостон, Даллас, Атланта, Сан-Франциско), та Ради керуючих Федеральної резервної системи, що перебуває у Вашингтоні

Федеральна резервна система виконує декілька важливих функцій:

  • 1. Проводить монетарну політику, впливаючи на поведінку банків, отже, на пропозицію грошей.
  • 2. Здійснює кліринг чеків, тобто перемішує кошти між банками для задоволення вимог, які виникають внаслідок депонування в одному банку чеків, що були виписані на рахунок в іншому банку.
  • 3. Виконує регулятивну функцію, встановлюючи правила, що регулюють діяльність банків.

Функціонування Федеральної резервної системи та проведення нею монетарної політики включають дії, що впливають на її баланс (володіння активами і пасивами). Зараз ми розглянемо спрощений баланс, який містить лише чотири статті, потрібні для аналізу процесу формування пропозиції грошей (повний баланс міститься у розділі 18).

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>