Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Менеджмент arrow Організація бізнесу
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ОБЛІК І ЗВІТНІСТЬ НА ПІДПРИЄМСТВІ

Сутність та необхідність обліку на підприємстві

Ефективна підприємницька діяльність неможлива без досконалого знання підприємцем систем обліку і звітності. Такі знання необхідні йому, незважаючи на те, що за ведення достовірної звітності та обліку безпосередньо відповідає головний бухгалтер.

Складовими єдиної системи обліку в народному господарстві є оперативний, бухгалтерський, податковий, статистичний і управлінський облік.

У такому випадку кожен окремо оцінює:

  • o чи витратити додаткові кошти на сплату податку;
  • o чи витратити додатковий час для ведення обліку, а в окремих випадках частіше підлягати перевіркам податкових органів, але мати можливості для зменшення розміру податку.

При обранні загального способу оподаткування не варто обирати ведення обліку витрат за документальним підтвердженням, оскільки це тільки додатково ускладнює ведення обліку.

Оперативний облік - швидка і детальна (порівняно з бухгалтерським обліком) реєстрація окремих фактів та господарських операцій (процесу та результатів виробництва, закупівель, продажу, кредитних операцій тощо), яку проводять підприємства та їх підрозділи з метою забезпечення бухгалтерії необхідною інформацією. Такий облік (наприклад, щоденного випуску продукції, приходу працівників на роботу та ін.) проводять бухгалтери, диспетчери, майстри, працівники планового та фінансового відділів та ін.

Бухгалтерський облік - система суцільного і безперервного документального обліку ресурсів і результатів виробничої та фінансової діяльності підприємств з використанням спеціально оформлених документів.

Внаслідок того, що облік ведеться з використанням встановлених форм документів і має всебічний безперервний характер, він набуває ознак достовірного й об'єктивного. Як правило, бухгалтерський облік проводять у грошовому вимірі в поточних і постійних цінах. Його особливістю є й те, що він охоплює лише ті процеси і результати економічної діяльності, які пов'язані зі збільшенням або зменшенням (а отже, з придбанням або витратою) ресурсів (матеріальних, трудових, фінансових тощо) на підприємстві. Отримані за оперативного і бухгалтерського обліку дані використовують у статистиці.

Податковий облік - система збору і фіксації інформації з господарської та фінансової діяльності, необхідної для встановлення бази оподаткування (прибутку підприємства) та обчислення податкових зобов'язань платником податків.

Статистичний облік - система кількісних оцінок економічних явищ і процесів, яка допомагає з'ясувати їх якісні аспекти, розкрити закони та закономірності розвитку і функціонування економічних систем або їх підсистем.

Знання підприємцем системи обліку і звітності на підприємстві необхідні:

  • 1. Для здійснення оперативного ефективного контролю за станом господарської та фінансової діяльності (облік і контроль є складовою частиною процесу управління);
  • 2. Для розуміння функцій та змісту діяльності головного бухгалтера (який може діяти з метою незаконної наживи);
  • 3. Для відстоювання інтересів підприємства перед податковою службою, контрольно-ревізійним управлінням та іншими контролюючими органами;
  • 4. Для дотримання чинного законодавства, своєчасного виконання постанов уряду;
  • 5. Для здійснення контролю за збереженням власності, запобігання її розкраданню.

Під управлінським (або внутрішнім) обліком звичайно розуміється ідентифікація, збір, реєстрація, узагальнення, аналіз і передача внутрішнім користувачам інформації, необхідної для керування організацією. Така інформація буває запитана в процесі підготовки даних, необхідних для прийняття управлінських рішень, що згодом відбиваються у планах різного рівня, а також при контролі виконання планів. Тому можна сказати, що управлінський облік являє собою систему інформаційного забезпечення процесів планування і контролю на всіх рівнях управління: починаючи від стратегії і закінчуючи оперативними бюджетами.

У процесі здійснення своєї діяльності підприємство повинне вести облік і звітність, що відповідають вимогам діючого законодавства і контрактів, укладених підприємством. Книги і документація підприємства, як правило, підрозділяють на такі категорії:

* корпоративні;

* фінансові;

* кадрові;

* юридичні;

* інші.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>