Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Банківська справа arrow Банківські системи зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Офшорний банк - зарубіжний фінансовий центр компаній

Світовий досвід свідчить, що найбільші міжнародні банківські холдинги і промислові компанії використовують власні офшорні банки як іноземні платіжно-розрахункові і резервні центри. Нерідко вони створюються не тільки великими, але і середніми компаніями, і заможними приватними особами. Офшорний банк відкриває доступ до міжнародних міжбанківських кредитів. Він розширює можливості роботи на міжнародних фінансових та інвестиційних ринках. У власників з'являється інструмент для реалізації своєї власної інвестиційної стратегії. За його допомоги капітали можуть оперативно перерозподілятися між найбільшими світовими фінансовими ринками і різними видами активів.

Як правило, створення офшорних банків доступне не тільки великим холдингам, але і середнім банкам, і підприємствам. Об'єднана структура з декількох компаній середнього розміру вже може отримати відчутний економічний ефект від використання власного офшорного банку, зареєстрованого, наприклад, у Чорногорії або Ніуе.

Офшорний банк - ефективний засіб доступу до міжнародної банківської системи й операцій на міжбанківських і міжнародних фінансових ринках. Створення такого банку дозволяє значно вдосконалити організаційну структуру фінансово-промислової групи і розширити можливості внутрішньофірмового планування міжнародних операцій.

Юридичні і фізичні особи через свої відносини з офшорними банками опосередковано користуються всіма перерахованими пільгами ОББ, але у них є і свої додаткові мотиви для підключення до нього. Небанківські корпорації в ОББ можуть бути і клієнтом офшорного банку, і засновником. У першому випадку вони просто користуються перевагами, які надають їм офшорні банки. У другому - компанії, особливо групи компаній, пов'язані стійкими діловими відносинами, створюють свій власний офшорний банк, що обслуговує фінансові інтереси конгломерату компаній. Під час вдалого планування розрахунків в офшорному режимі участь небанківських компаній в ОББ здатна примножити їх прибутки і дати їм ряд інших переваг. Офшорний банк дозволяє відмовитися від послуг посередників при проведенні певних фінансових операцій. Наприклад, при конверсії гривні прибалтійські банки беруть комісію у розмірі 0,5-1 % суми. Через власний офшорний банк такі операції можна здійснювати за 0,25 %. При цьому дохід банку без податкових втрат залишиться у вашому розпорядженні. Розрахунки показують, що при середній інтенсивності конверсійних операцій витрати на створення офшорного банку можуть окупитися за короткий термін. Крім того, можливе використання мультивалютного режиму для роботи з м'якими валютами. Це актуально, наприклад, для бізнесу на території СНД.

Управління офшорним банком зазвичай здійснюється за допомогою послуг секретарських компаній. Існують компактні системи автоматизації банківського обліку. Оскільки аудит, фіскальні й інші формальності здійснює секретарська компанія, в операційному центрі досить мати "управлінську" систему його балансів. Завдання власників банку - здійснювати чітке управління його ресурсами і фінансовими потоками.

Розглянемо, наприклад, схему (рис. 24.1) з використанням офшорного банку в Республіці Чорногорія (Montenegro).

Схема використання офшорного банку в Рес¬публіці Чорногорія

Рис. 24.1. Схема використання офшорного банку в Республіці Чорногорія

Розглядаючи детальніше приведену схему, материнська компанія або приватний власник в Україні реєструє дві або більше офшорних компанії в Делавере, на Багамах, Британських Вірджинських островах або в іншій офшорній юрисдикції, де не вимагається оплата статутного капіталу (для уникнення порушення валютного законодавства України), і представляє їх як засновників офшорного банку. Ці ж офшорні компанії потім можуть використовуватися для здійснення експортно-імпортних операцій з резидентами України, а також виступати засновниками компаній у престижних юрисдикціях, що не вважаються офшорними, але які мають пільгове оподаткування для компаній-нерезидентів (Великобританія, Швейцарія). Офшорна компанія у Великобританії може використовуватися для міжнародної торгової діяльності без податкових втрат, використовуючи свій пільговий статус, престижність юрисдикції, що не відноситься до офшорних, а також переваги Угоди про уникнення подвійного оподаткування з Україною.

Офшорний банк у Чорногорії проводить різноманітні операції на користь материнської групи компаній. Банк кредитує фінансову і торгову діяльність компаній в Україні і за кордоном, забезпечує трансферт капіталу, проводить конверсійні операції та переведення коштів у готівку для клієнтів в Україні, емісію платіжних карт, відкриває та обслуговує валютні й анонімні рахунки для фізичних і юридичних осіб в Україні.

Власні українські компанії слугують материнській компанії або приватному власникові банку посередником між українськими підприємствами й офшорними компаніями та банком для здійснення легальних схем трансферту капіталу, конверсії та переведення у готівку засобів в Україні з мінімальними податковими втратами.

Клієнти в Україні - підприємства-резиденти України, зокрема члени промислово-фінансових груп, об'єднання і їх партнери, що здійснюють спільні інвестиційні, виробничі та торгові проекти, зацікавлені в оптимізації своїх фінансових потоків і вкладень.

Отже, переваги ОББ цілком очевидні для ділових кіл у ринкових економіках. Недаремно банківські, страхові, трастові, торговельні, судноплавні, туристичні, інноваційні та промислові корпорації, а також заможні приватні особи давно й активно користуються послугами офшорних банків і самі створюють їх. Невипадково і підприємці з країн з високими податками, жорстким валютним контролем, неконвертованою національною валютою, інфляцією і конфіскаційними настроями влади і суспільства виявляють усе більшу увагу до великої кількості банківських офшорних операцій.

Завдання і запитання для самоконтролю

  • 1. Дайте характеристику офшорному банківському бізнесу (ОББ). Які основні функції та операції він виконує?
  • 2. Чи є заборони для ведення ОББ? Поясніть відповідь.
  • 3. Які ліцензії можуть видаватися на ведення ОББ?
  • 4. Поясніть схему використання офшорного банку.
  • 5. Які переваги та недоліки ОББ можна виділити? Чи є перспективи його подальшого розвитку?
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші