Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Фінанси arrow Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Значення поняття "інфляція"

Ви, можливо, зауважили, що емпіричний доказ взаємозв'язку зростання кількості грошей та інфляції аналізувався досі на прикладі випадків, у яких рівень цін постійно зростав високим темпом. Фрідман та інші економісти застосовують слово "інфляція" для означення твердження, що "інфляція завжди і всюди є грошовим феноменом". Проте це визначення - не зовсім те, що популярний радіокоментатор має на увазі, повідомляючи у вечірніх новинах про місячний темп інфляції. Диктор каже, на скільки процентів змінився рівень цін порівняно з попереднім місяцем. Наприклад, коли ви почуєте, що місячний темп інфляції становить 1% (12 % - ний річний темп), то це просто означає, що рівень цін цього місяця зріс на 1 %. Цей темп, можливо, властивий тільки для даного місяця і не підтримуватиметься в інші місяці Тільки коли темп інфляції підтримуватиметься протягом тривалого періоду часу (більше ніж 1 % на місяць протягом кількох років), тоді економісти говоритимуть, що інфляція була високою.

Відповідно, теза Фрідмана свідчить, що тенденція зростання рівня цін є виключно грошовим явищем тільки тоді, коли ця тенденція є безперервним процесом. Слід бути уважним при визначенні поняття "інфляція", бо, за означенням, вона має супроводжуватися безпере

Реакція па безперервно зростаючу пропозицію грошей.

Графік 28.2. Реакція па безперервно зростаючу пропозицію грошей.

Постійно зростаюча пропозиція грошей переміщує криву сукупного попиту праворуч з Айі до АЕЬ, Айз і АО*. Результат полягає в тому, що рівень цін постійно зростає з Рі до Р2, Рз і Р*

рвним, швидкозростаючим рівнем цін. Більшість економістів, монетаристів чи кейнсіанців, погоджуються з тезою Фрідмана.

Погляди на інфляцію

Тепер, коли нам відомо, що означає теза Мілтона Фрідмана, можна застосувати апарат сукупних пропозиції і попиту, який проаналізовано у розділі 26, щоб показати, що тенденція безперервного підвищення рівня цін (висока інфляція) може мати місце, коли відбувається постійне зростання пропозиції грошей.

Погляд монетаристів

По-перше, розгляньмо постійно зростаючу пропозицію грошей, застосовуючи монетаристський аналіз (графік 28.2). Початково економіка перебувала в точці 1 з обсягом виробництва, близьким до природного рівня безробіття і рівня цін Р| (в точці перетину кривої сукупного попиту А01 і кривої сукупної пропозиції Л^). Якщо пропозиція грошей рівномірно зростає протягом року, то крива сукупного попиту переміститься праворуч в АВ2. Спершу протягом дуже короткого проміжку часу економіка може переміститися в точку 1', і обсяг виробництва може зрости понад природний рівень до У|#. Проте падіння безробіття нижче природного рівня викликає зростання заробітної плати, і крива сукупної пропозиції швидко почне переміщуватися ліворуч. Переміщення припиниться тоді, коли ця крива досягне положення АЗ2, в якому економіка повернулася до природного обсягу виробництва на кривій сукупної пропозиції довгострокового періоду 1 в новій точці рівноваги 2, а рівень цін зріс з Р; до Р2.

Якщо пропозиція грошей зросте наступного року, то крива сукупного попиту переміститься знову праворуч у Ай3, а крива сукупної пропозиції переміститься ліворуч з АЗ2 до А5?. Економіка переміститься тоді у точку 2', а згодом у точку 3, в якій рівень цін зростає до Р3. Якщо пропозиція грошей продовжує зростати протягом наступних років, то в економіці триватиме зростання рівня цін. Доки зростає пропозиція грошей, доти відбуватиметься цей процес і матиме місце інфляція.

Чи вважають монетаристи, що безперервне зростання рівня цін може індукуватися якимись іншими джерелами (крім зростання пропозиції грошей)? Відповідь: "ні". У аналізі монетаристів пропозиція грошей розглядається як єдине джерело переміщень кривої сукупного попиту. Тому немає нічого іншого, що могло б перемістити економіку з точок 1 до 2, до 3 і вище. Монетаристський аналіз означає, що високі темпи інфляції можуть генеруватися тільки високими темпами зростання пропозиції грошей.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>