Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Облік і аудит податків в Україні
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розподіл витрат за звільненими від оподаткування операціями

ПКУ передбачено повне або часткове звільнення від податку певних операцій або певного виду діяльності. Перелік таких звільнень наведено у ст. 154 ПКУ та інших статтях (виробництво дитячого харчування, біопалива, космічної продукції тощо). Проте звільнення не означає, що про окремий облік доходів і витрат можна забути, навпаки, він потрібний. Адже норма п 154.6 ПКУ передбачає, зокрема, що у разі недотримання умов звільнення платники зобов'язані оподаткувати прибуток за базовою ставкою за весь період порушень умов. Тобто інформацію про оподатковувані доходи та витрати потрібно постійно накопичувати, тримати в актуальному стані і застосувати у разі потреби.

Накопичення витрат може відбуватися різними шляхами, відмінними від загального порядку. В одних випадках для обліку тимчасово звільнених видів діяльності за пп. 15 - 19 перехідних положень ПКУ передбачено п. 21 цього розділу ПКУ такий порядок: доходи визнаються у суми звільнених коштів з одночасним визнанням витрат, що понесені за рахунок цих коштів у розмірі таких витрат. Суми доходів і витрат у таких ситуаціях з метою оподаткування співпадають - в розмірі витрат. Проте в фінансовому обліку доходи можуть перевищувати витрати і навпаки. Отже, потрібно локалізувати суми витрат за певними напрямами або видами діяльності. Найкраще це зробити в системі податкового обліку. Бухгалтерський облік при цьому здійснюється у звичайному режимі.

Інший приклад. Для суб'єктів індустрії програмної продукції до 01.01.2023 р. ставка податку на прибуток підприємств встановлена в розмірі 5 %. Таким суб'єктам потрібно вести окремий облік доходів і витрат, пов'язаннях з отриманням прибутку від здійснення видів діяльності індустрії програмної продукції, з урахуванням таких особливостей: до витрат, пов'язаних з отриманням прибутку, що оподатковуються за пільговою ставкою, не відносять амортизацію і витрати, пов'язані з отриманням прибутку від іншої діяльності; витрати і амортизація, пов'язані з отриманням пільгового і не пільгового прибутку, розподіляються пропорційно сумам доходів. Отже, в даному випадку витрати і амортизація розподіляються пропорційним методом.

Врахування збитків попередніх періодів

Відповідно до п. 150.1 ПКУ платник податку у податкових періодах, починаючі з 01 квітня 2011 р. має право враховувати у складі інших витрат наступного року збитки (від'ємне значення як результат розрахунку об'єкта оподаткування), які утворилися за підсумками попереднього податкового року. Зазначені збитки відображують у відповідному рядку податкової декларації з податку на прибуток підприємства.

Протягом останніх років існували різні перехідні правила включення від'ємного значення об'єкта оподаткування попередніх податкових років у наступному податковому періоді. Згідно з ПКУ необхідно:

  • 1) суму збитку попереднього періоду включити до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року;
  • 2) розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками першого півріччя, трьох кварталів та року здійснювати з урахуванням збитку попереднього року у складі витрат наростаючим підсумком до того періоду, коли такий збиток буде повністю погашеним. Наведемо такий приклад (табл. 2.17).

Отже, від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього року включено до розрахунку об'єкта оподаткування у звітних податкових періодах. Прибуток без урахування від'ємного значення об'єкта оподаткування попереднього року складає у звітному році 1 000 тис. грн, перехідна сума збитку звітного періоду на наступний рік - 7 000 тис. грн.

Відповідальність платника податку за можливе заниження об'єкта оподаткування за рахунок неправильного або необгрунтованого відображення суми збитку в декларації з цього податку виникає на підставі норми п.123.1 ПКУ. Водночас, за аналогічні порушення в бухгалтерському обліку відповідальності не передбачено.

До збиткової діяльності призводить перевищення оподатковуваних витрат над доходами. З методичних позицій обґрунтування витрат важливою є норма п. 138.2 ПКУ.

За нормою п. 138.2 ПКУ встановлено принцип відповідності витрат отриманим доходам. Таке правило, за логікою ПКУ, повинно розповсюджуватися й на аналітичні позиції доходів та витрат платника податку. Тому у разі непродажу окремих видів продукції на кінець звітного періоду платник податку не має права на списання витрат саме по таких видах (найменуваннях) продукції (товарів). Такі витрати залишаються у складі незавершеного виробництва або запасів готової продукції (товарів). В даному випадку облік оподатковуваних витрат здійснюється синхронно з обліком витрат в бухгалтерському фінансовому обліку.

Таблиця 2.17. ДЕКЛАРАЦІЯ З ПОДАТКУ НА ПРИБУТОК ПІДПРИЄМСТВА (умовні дані) тис. грн

Показники

Звітній період

Наступний рік, i кв.

І кв.

ІІ кв.

І п/р

ІІІ кв.

9 міс.

ІV кв.

Рік

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Дохід

30 000

35 000

65 000

30 000

95 000

30 000

125 000

43 000

Від'ємне значення об'єкта оподаткування попередніх податкових років

-8000

-8000

-8000

-8000

7000

Витрати

27 000

28 000

55 000

37 000

100 000

32 000

132 000

32 000

Об'єкт оподаткування

-5000

2000

-5000

-7000

4000

Прибуток (збиток) без збитку попереднього року

3000

7000

10 000

-7 000

3000

-2000

1000

9000

Прибуток, що підлягає оподаткуванню

-

2000

-

-

4000

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші