Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський та податковий облік: Первинні документи та порядок їх заповнення
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Вексельне повідомлення

Вексельне повідомлення — ще один вид документа, передбачений УВЗ для ситуацій, коли векселезобов'язані особи повинні у визначений Законом термін повідомити один одного про ті або інші вексельні події.

До таких відносяться:

  • 1) неакцепт чи несплата векселя (ст. 45 УВЗ);
  • 2) обставина нездоланної сили, що перешкоджає пред'явленню векселя або здійсненню протесту в терміни, встановлені законом (ст. 54 УВЗ).

Факт відправлення повідомлення фіксується векселедержателем на самому векселі проставленням дати відправлення повідомлення і підписами під нею.

Форма вексельного повідомлення (табл. 4.25) може бути довільною — головне при цьому мати на руках документ, що підтверджує його відправлення: поштову квитанцію (якщо повідомлення відправляється рекомендованим або цінним листом) чи розписку індосанта (якщо повідомлення вручається особисто індосанту).

Таблиця 4.25

Вексельне повідомлення

В аналогічній формі складається і повідомлення про неакцепт.

Реєстр векселів

Реєстр — це документ, що містить сукупність відомостей про видані й отримані векселі і про вексельних осіб.

Стаття 10 Закону № 2374 зобов'язує векселедавця вести реєстр виданих векселів у порядку, затвердженому Національною комісією з цінних паперів і фондового ринку. Однак дотепер такий порядок не затверджений, що створює ряд незручностей як для векселедавців, так і для тих суб'єктів господарювання, які мають в обороті велику кількість векселів — як виданих, так і отриманих.

А оскільки суворої форми реєстру не існує, то він може вестися в журнальній і електронній формі з періодичним переносом на паперові носії.

Інформація, внесена до реєстру, має бути достатньою для здійснення необхідних дій з векселями, тобто містити такі відомості:

  • — дату складання векселя і дату платежу;
  • — місце складання векселя і місце платежу;
  • — номінальну і вексельну суму (з відсотками, якщо такі є).

У відомості про переказний вексель повинні бути включені дані про векселедавця і платника, а також авалістах, індосантах — їхню кількість по тому або іншому векселю. Бажано дотримуватися розмежування векселів: акцептовані і неакцептовані, векселі з застереженням "без протесту" та інші різновиди (закладені, інкасовані, авальовані). Нумерація векселів у реєстрі — наскрізна (табл. 4.26).

Таблиця 4.26

Реєстр векселів

Доручення

Це ще один з вексельних документів, який використовується для здійснення вексельних операцій від імені і за дорученням довірителя.

Статтею 5 Закону № 2374 передбачено, що вексель від імені юридичної особи підписується власноручно керівником і головним бухгалтером (якщо така посада передбачена штатним розкладом).

За відсутності керівника або у разі проведення вексельної операції за місцезнаходженням платника для здійснення вексельної операції конкретній фізичній особі може бути видане доручення.

Доручення оформляється відповідно до цивільного Кодексу України. У ньому має бути зазначений обсяг повноважень особи, яка підписує вексель, і дано підтвердження, що саме ця особа має право такого підпису.

Доручення складають на фірмовому бланку підприємства, а за відсутності такого — на аркуші, у лівому куті якого має бути проставлений штамп підприємства (табл. 4.27).

Законом України "ПРО ЦІННІ ПАПЕРИ І ФОНДОВУ БІРЖУ" від 18.06.91 р. № 1201-ХІІ вексель визнаний цінним папером, тобто цінністю. Тому, відповідно до Інструкції "ПРО ПОРЯДОК РЕЄСТРАЦІЇ ВИДАНИХ, ПОВЕРНУТИХ І ВИКОРИСТАНИХ ДОРУЧЕНЬ НА ОДЕРЖАННЯ ЦІННОСТЕЙ", затвердженої наказом Мінфіну України від 16.05.96 р. № 99 (зі змінами), бланк доручення у цьому випадку використовується за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 16.05.96 р. № 99. Передача векселів повинна здійснюватися на підставі доручення.

Таблиця 4.27

Доручення

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>