Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Психологія arrow Вікова психологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дружні стосунки в зрілому дорослому віці

В період зрілості спостерігається зменшення основного кола спілкування, оскільки багато часу та енергії витрачається в процесі виховання дітей, професійної самореалізації. Однак, дружні стосунки залишаються необхідним аспектом розвитку дорослої людини.

Дослідники виокремлюють чотири основні функції дружнього спілкування:

  • 1) Терапевтична. Спілкуючись з друзями, людина може поділитися негативними переживаннями, які пов'язані з сімейними та професійними конфліктами. Друзям у цій ситуації необхідно вислухати і підтримати партнера.
  • 2) Компенсаторна. Дана функція є подібною до терапевтичної. Спілкування з друзями дає можливість компенсувати несексуальні потреби, які не задовольняються в шлюбі. В процесі спілкування людина задовольняє потреби у визнанні, симпатії, повазі тощо.
  • 3) Можливість структурування часу шляхом дружнього спілкування. Спілкування в контексті реалізації даної функції має вигляд спільних розваг, спільного святкування визначних подій, дат тощо.
  • 4) Розвивальна. Коли у близьких стосунках відбувається взаємний обмін почуттями, досвідом, інформацією тощо. Спілкування в даному випадку є важливим джерелом розвитку для обох учасників.

Зазначені функції реалізуються лише в стабільній дружній парі чи групі, оскільки епізодичне спілкування може виконувати й інші функції. Найчастіше в процесі спілкування друзів задовольняється одразу декілька функцій. Однак, саме остання - розвивальна - включає істинну емоційну близькість, здатність до якої формується в юності.

Хотілося б спростувати міф про те, що в зрілому віці неможливо здобути нових друзів, вони обов'язково повинні залишитися ще з молодості. В ситуації, коли людина має розвинену здатність до близькості, можливість здобувати нових друзів зберігається, причому нові стосунки можуть бути більш зрілими і глибокими, ніж в молодому віці. Часто друзі юності перестають бути цікавими в зрілій дорослості, спілкування з ними обмежується у випадку відмінності шляхів і закономірностей розвитку.

В ситуації, коли здатність до близькості нерозвинена, можливість здобуття друзів у цей період знижується, у зв'язку із зменшенням міжособистісних контактів в цілому. Окрім того, може відбуватися, так званий, "ефект гойдалки": швидкий початок тісного контакту, а потім раптовий агресивний розрив. Причому відповідальність за припинення стосунків людина покладає на партнера, наприклад, звинувачуючи його у зраді.

Інше значення мають дружні стосунки на роботі. З одного боку, вони можуть доповнювати сенс роботи з незначною оплатою праці та можливостями професійного зростання. З іншого - можуть стати джерелом додаткової емоційної підтримки. Найбільшого значення вони набувають для людей, які недостатньо задоволені сімейним життям. В такому випадку виробничі відносини набувають виразних рис сімейного спілкування, тобто в них актуалізуються невирішені конфлікти членів "виробничої сім'ї".

Г.Крайг стверджує, що дружба в зрілому дорослому віці допомагає реалізувати важливу життєву ціль, а саме встановлення близьких стосунків. В цьому віці, коли діти вже виросли і стали жити самостійно або після смерті подружнього партнера важливі емоційні потреби задовольняються саме за допомогою дружніх стосунків.

Дослідження М.Фіске показали, що в зрілому віці людина має декілька друзів, стосунки з якими підтримуються не менше шести років. Найважнішими характеристиками ідеального дружніх стосунків визначаються: взаємодопомога, емоційна підтримка, подібність друзів, спільний досвід, невимушеність спілкування. Наприкінці зрілого дорослого віку починають формуватися особливо складні і багатомірні стосунки. На цьому життєвому етапі людина починає цінувати індивідуальні, неповторні особистісні властивості своїх друзів, що є наслідком особистісних змін зрілого дорослого віку.

З віком, коли людина пізнає тонкощі свого власного характеру, вона починає більше цінувати подібні характеристики інших людей.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші