Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Екологія arrow Основи екології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Екологічний рух в Україні. Роль громадських організацій в збереженні природи

Корені організацій з охорони природи сягають в кінець XIX ст., коли в 1889 році в Ісландії виникла перша в світі громадська організація з охорони природи. У 1914 р. в Італії виникла національна ліга охорони пам'ятників природи.

Перша світова війна та соціальні потрясіння істотно загальмували природоохоронну роботу в Україні, завдавши довкіллю чималих збитків та руйнації. Українська Гетьманська Держава за часів гетьмана Павла Скоропадського утворила Міністерство Земельних Справ, а при ньому - окремий відділ з охорони пам'яток природи, а також Комісію із вчених та діячів у цій справі.

У Києві в 1918 р. існував також приватний "Краєвий Природоохоронний Комітет" (голова - проф. П. А. Тутківський), в Харкові функціонувало Товариство любителів Природи (голова - проф. В. Л Талієв); в Одесі - Спілка наукових товариств природоохоронного спрямування (голова - проф. Г. І. Танфільєв). У Полтаві засновується Комітет Охорони Природи та Старовини.

Становлення та розвиток заповідної справи на науковій основі пов'язано з В.В. Докучаєвим, Г.І. Танфільєвим, В.Л. Талієвим, Г.М. Висоцьким. Перші товариства охорони природи з'явилися в кінці XIX - на початку XX ст. в Харкові, Олександрівську (тепер Запоріжжя), Полтаві, Одесі, на Волині купували цінні території для створення заповідників.

У 1924 р. було створено Всеросійська громадська організація з охорони природи, метою якого було виховання у населення дбайливого ставлення до всього живого. В 1926 р. в Англії виникає Рада з охорони сільської місцевості. Тепер такі громадські організації природоохоронного прямування діють в усіх цивілізованих країнах. Особливе значення мають неурядові організації як міжнародного, так і місцевого значення. Це всесвітньо відомі організації: Всесвітній фонд дикої природи, Міжнародна організація по збереженню водно-болотних угідь, яка складається з трьох структур - Міжнародне бюро з досліджень водоплаваючих птахів, Азіатське бюро водно-болотних угідь та Бюро водно-болотних угідь Америки, всім відома

Гринпіс, Міжнародна організація "Зелений хрест", Федерація природних та національних парків Європи.

Однією з найбільших таких організацій є Осборнівська громадська організація та Національна федерація з охорони диких тварин у США. Зараз всі природоохоронні організації, течії, рухи об'єдналися в Міжнародний рух "Зелений світ". Це впливова організація, що має розгалужену мережу наукових установ і технічні засоби контролю стану природи у світі та засоби інформування населення планети з екологічних питань.

Останнім часом одержали розвиток екологічні фонди різних рівнів - всесвітні, міжнародні, регіональні, котрі діють на громадських засадах. Їхні основні задачі - фінансова допомога в здійсненні екологічних програм в різних регіонах планети. Прикладом міжнародних фондів можуть бути "Євразія", "Відродження", які спонсують екологічні програми в країнах Європи, Азії, на теренах колишнього

СРСР.

Тепер на території України працюють 373 великих громадських неформальних (неурядових) організацій екологічного профілю, одним з головних напрямків роботи яких також є екологічна освіта населення. Цією ж проблемою займаються і 343 формальні державні організації, в тому числі 35 спеціалізованих вищих навчальних закладів.

Особливе значення в цьому мають студентські дружини охорони природи, які ще в 1988 р. стали основою більш широкого масового руху - Українська екологічна ліга, Соціально-екологічний союз. Більшість з цих формальних і неформальних організацій видають і поширюють серед населення літературу, в якій аналізуються екологічні проблеми, як загальнодержавного, так і регіональних, місцевих масштабів.

Це наприклад "Екоправо" у Києві, Львові та Харкові, "Соціально-екологічний союз" в Одесі, Міжнародний екологічний фонд "Азовське море" у Бердянську і багатьох інших містах, селищах.

Важливою є не тільки пасивна освіта, а й залучення громадськості до практичних дій, що можливо тільки при усвідомленні населенням важливості тієї чи іншої проблеми екологічного характеру. А це, як свідчать результати, відбулося.

Питання

  • 1. Коли і чому з'явилася необхідність створення органів охорони природи?
  • 2. Яка ефективність роботи міжнародних органів охорони природи?
  • 3. Охарактеризуйте структуру природоохоронних органів України, їх завдання.
  • 4. Де і коли з'явилися в Україні перші громадські організації охорони природи?
  • 5. Що таке екологічні фонди, які їх цілі?
  • 6. Охарактеризуйте громадські природоохоронні організації, які діють в Україні, в Північному Приазов'ї, які їх цілі?
 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші