Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Туризм arrow Маркетинг туристичного бізнесу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Інформаційні моделі і методики

Другий компонент маркетингової інформаційної системи - банк моделей і методик, необхідних для систематизації та стандартизації початкових даних. Він формується спільно фахівцями у галузі маркетингу і фахівцями у галузі програмного забезпечення. Сьогодні цей компонент маркетингової інформаційної системи більшості туристичних фірм є таким, що найменше пропрацював. Головна причина цього криється в недостатності у фахівців даних кваліфікацій у суміжній галузі знань (у маркетологів - у сфері програмування, у програмістів - у сфері маркетингових досліджень). Основою формування банку моделей маркетингової інформаційної системи може служити класифікація за факторами часу, суб'єктів управління і об'єктів маркетингової діяльності.

  • 1. Залежно від фактора часу, можуть бути виділені статичні та динамічні моделі. Статичні моделі описують схему організації маркетингу в туристичній фірмі (структурні одиниці, їх функції, потоки інформації і т.п.). Ці моделі (схеми, графіки, діаграми потоків даних) дозволяють описувати структуру фірми, але не дають інформації про її поточний стан, який змінюється із часом. Динамічні моделі дозволяють описувати маркетингові процеси в динаміці. На відміну від статичних, динамічні інформаційні моделі дозволяють оновлювати значення змінних, змінювати моделі, динамічно обчислювати різні параметри процесів і результати маркетингової діяльності.
  • 2. За суб'єктами відправлення можна виділяти інформаційні моделі та методики, що використовуються на різних рівнях управління туристичною фірмою: рівні вищого керівництва, середньому рівні, на нижчому рівні управління і фахівців. Суть діяльності вищого керівництва полягає у розробці стратегічних цілей та напрямів діяльності й організація ресурсів туристичної фірми для їх виконання. Отже, основними моделями, використовуваними на даному рівні, слід вважати моделі типу "Туристична фірма - зовнішнє середовище", зокрема матриці SWOT-аналізу, імітаційні моделі, матриці "турпродукт - туристичний ринок", портфельні та інші моделі стратегічного планування. Дані моделі використовуються при розробці загальної моделі бізнесу туристичної фірми. На середньому рівні управління загальна модель бізнесу трансформується в моделі окремих процесів бізнесу (модель розробки нового турпродукту, організації просування й продажу турпродукту і т.п.). На нижчому рівні управління та рівні фахівців відбувається подальша Деталізація маркетингових процесів по горизонталі, включаючи схеми окремих процесів і операцій.
  • 3. За об'єктами маркетингу можна виділити моделі обробки інформації про споживачів, турпродукт, процеси створення турпродукту, контрагентів і документів. Інформація про споживачів структурується, перш за все, в клієнтських базах даних, формування яких було розглянуто вище. Крім того, тут необхідно зазначити такі стандартні методики, як сітки сегментації, моделі купівельної поведінки, статистичні таблиці про об'єм і динаміку просування і продаж турпродукту серед різних категорій споживачів. Інформація про турпродукт також міститься у багатьох розроблених методиках: моделях оцінки ринкової адекватності туристичного продукту, моделях оцінки конкурентоспроможності, згаданих вище матрицях портфельного аналізу, а також оптимізаційних моделях. Останні вирішують завдання оптимізації структури виробничої програми з позиції обраних критеріїв (прибутку, обсяг продажів), а також зовнішніх і внутрішніх обмежень.

Частиною, що найменше пропрацювала, на сьогодні можна вважати моделі обробки інформації про процеси. Впровадження даних моделей пов'язане з розвитком теорії і практики реінжинірингу. У реінжинірингу всі процеси бізнесу поділяються на зовнішні та внутрішні, які відповідно описуються за допомогою внутрішньої і зовнішньої моделей. Зовнішня модель описує процеси, які задовольняють інтереси клієнтів та інтереси поза туристичною фірмою. Внутрішня модель обумовлює структуру кожного процесу бізнесу в розрізі робочих завдань і використовуваних ресурсів. Оскільки зовнішній процес відображає потік дій, який у подальшому враховується при розробці внутрішніх процесів бізнесу, то на практиці використовуються змішані моделі (наприклад, у процесі загального управління якістю). Інформація про постачальників обробляється аналогічно інформації про споживачів.

Приведена класифікація не є вичерпною. Вона може бути доповнена класифікацією моделей за загальними функціями управління, за функціями маркетингу тощо.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші