Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Менеджмент arrow Ділова кар'єра
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Гендер

У цьому розділі познайомимося з наявністю у робочих відносинах, поряд з чоловічим, ще й жіночого елементу. Всього розмаїття ситуацій розділ, можливо, і не охопить, але на найважливіші з них він кине сніп проміння. Проблема поєднання жінки і роботи є такою, яку неможливо проігнорувати. Якщо ж, окрім жінки і роботи, у мереживо вплітається ще й чоловік, то створюються норми - від яких дух перехоплює. Дослідження, виконане 2007 року російським аналітичним центром Юрія Левади (син відомого українського радянського письменника) виявило, що суспільство віддає належне оцінці праці жінок. 81% респондентів вважали, що жінки мали переваги перед чоловіками у сфері виховання дітей, 38% - у мистецтві, 23% - у бізнесі, 18% - у науці, 16% - у спорті та 14% - в управлінні державою.

Робота жінок

Жінки - активні учасниці як матеріального виробництва, так і сфери послуг. Жінки пішли в армію, куди раніше їх не брали ніби за те, що вони неправильно розуміли команду "Ложись!". Управляти чоловіку жіночим колективом важко, але можна. До чоловіків-начальників жінки ставляться, очевидно, краще ніж до жінок-начальниць. Далі подаємо поради фахівців щодо управління жіночим колективом чи взагалі тим колективам, у складі якого є жінки.

Слід намагатися наймати на роботу молодих заміжніх жінок. Як правило, їм притаманне більше відчуття відповідальності за доручену роботу, ніж у незаміжніх жінок. Молоді заміжні жінки менш схильні до флірту, ніж незаміжні. Вони приходять на роботу, тому що вона необхідна їм, в першу чергу, як джерело існування їх та сім'ї. Вони - досить енергійні. Зацікавлені в інтенсивній та ефективній роботі.

Якщо ж доведеться наймати вже немолодих жінок, то краще поміж них вибирати тих, хто має досвід роботи поза домом. Немолоді жінки, які раніше не працювали у колективі, важко адаптуються до колективної роботи. Такі жінки часто люблять сваритися.

Худі дівчата менш добродушні і ефективні, ніж повненькі дівчата.

Слід лікарю, що опікується жіночими хворобами, оглянути кандидаток на роботу. Це допоможе уникнути у майбутньому всіляких юридичних позовів. Огляд дозволить виявити тих, хто має фізичні та психологічні проблеми, які є несумісними з тією роботою, яку доведеться виконувати.

Жінкам, яких беруть на роботу, слід чітко пояснити про фактор часу. Більшість жінок, як і Президент Віктор Ющенко, люблять запізнюватися. Можливо вони цього і не люблять, але запізнення відбувається автоматично. Так би мовити - стиль життя. Відчуття часу у жінок - дещо інше, ніж у чоловіків. В одному з анекдотів йшлося про те, що жінка сказала своєму чоловікові: "Я піду до сусідки на п'ять хвилин, а ти через кожні півгодини перемішуй варення у каструлі".

Кожній новій працівниці слід видавати денне завдання з тим, щоб уникнути постійних її звернень до керівника за вказівками.

Жінки прекрасно виконують чітко сформульовані завдання. Зате їм бракує ініціативи у самостійному формулюванні завдань. Недарма ж Адольф Гітлер казав: "Народні маси люблять, щоб з ними поводилися, як з жінками. А жінки люблять, щоб ними командували".

Працівницям слід дозволяти змінювати зайняття роботою впродовж дня. Монотонна робота їх нервує.

Критикувати та інструктувати жінок слід тактовно. Вони менш здатні, ніж чоловіки, терпіти грубість та безтактність. Жінкам не важко розплакатися. Не можна насміхатися над жінками. Це їх пригнічує. В результаті знижується ефективність роботи. Пам'ятаймо, що справжній джентльмен ніколи не зробить жінці зауваження, навіть, якщо вона неправильно несе бетонну залізничну шпалу.

Жінки, незалежно від віку, комплекції і сімейного стану, можуть прекрасно справлятися, практично, з будь-якими завданнями. Вони можуть виконувати і кропітку монотонну роботу. Чоловіки до неї мають значно меншу схильність. Здатні і до ініціативи. За словом до кишені не лізуть. Люблять мати гарний вигляд. У час, вільний від роботи, не проти того, щоб пофліртувати.

Вище мова йшла про поради чоловікам-начальникам.

Далі піде мова про поради жінкам. Лейтмотив цих порад - жіночність доречна завжди, навіть, в офісі, де б жінка не працювала. Слід постійно пам'ятати, що жінка є передусім жінкою, а потім вже - працівницею.

Автор цих рядків пам'ятає як у радянські часи, по суботах силоміць посилали працівників науково-дослідних інститутів збирати картоплю у підшефні радгоспи. Жінки - співробітниці, щоб не їхати, придумовували масу аргументів і підкреслювали, що вони - жінки. Завідувач відділом на це відповідав: "У нас нет мужчин и женщин! У нас есть сотрудницы и сотрудники!". Отже, жінок і чоловіків тоді не було. Секс, щоправда, був. Офіційно вважалося, що його немає. Жінкам потрібно наступне.

Слід правильно спілкуватися. Щоправда, одна жінка якось зазначила: "У нас, жінок є хоч жіноча логіка, а у чоловіків - немає і такої". Існує низка професій, наприклад, банківського службовця, де важливу роль відіграє вміння побудувати розмову. Без цього про успіх годі і мріяти. Микола Гоголь якось зазначав, що є дами приємні, а є - приємні у всіх відношеннях. Саме останні і потрібні для того, щоб бути діловим співрозмовником.

У спілкуванні жінки-працівниці головним інструментом є голос. Бажано, щоб він був багатим у тембровому відношенні та гнучким за модуляціями. Добре коли таким голосом нагородив Бог. Хто не одержав такий голос від природи, той має потурбуватися, щоб самостійно розвинути у собі відповідні здібності. Можна звернутися до педагога, який опікується технікою мови. Слід зазначити, що відомий диктор радянського радіо Юрій Левітан, як і багато інших євреїв, не вимовляв літери "Р". Потім натренувався і ніби заслужив обіцянку Гітлера, що коли німецькі війська захоплять Москву, то він першим повісить Сталіна, а другим - Левітана.

У розмові важливу роль відіграє логіка побудови фраз та правильність мови. Це дозволяє заволодіти увагою співбесідника щойно розмова почалася.

Слід оволодіти технікою активного слухання. Завдяки їй співбесіднику можна демонструвати щирий інтерес до нього як до особи та до предмету розмови. Важливим елементом спілкування є віддзеркалювання рухів співбесідника. Такий прийом слід використовувати обережно, щоб партнер не подумав, що його дражнять.

Фахівці радять відчути силу власного очарування. Слід відчути внутрішню свободу, навчитися висловлювати щиру зацікавленість у іншій особі, запастися терпінням, використовувати міміку та жести. Обличчя має сяяти від щирої усмішки. На обличчі не повинно бути слідів неприязні.

Психологи твердять, що враження про людину складаються впродовж перших кількох хвилин знайомства. Це враження багато в чому залежить від зовнішнього вигляду. Особливу увагу слід приділяти своїй зовнішності і одежі, якщо жінка-працівниця хоче відчувати себе комфортно на роботі і викликати до себе гарне ставлення колег.

Занадта оригінальність одежі є зайвою. Занадто короткі міні-сукні в офісі - недоречні. Вони можуть зашкодити і в побуті. Якось маленького хлопчика запитують:

Чому ти плачеш?

 • - Загубився від мами.
 • - Так тобі треба було триматися за мамину сукню.
 • - Так не дістав.

Недоречним в офісі є декольте до талії. Якось під час танців одна дама притиснулась до партнера і запитує:

 • - Чи не занадто глибоким є моє декольте? Той глянув на неї та й запитує у відповідь:
 • - А хіба у Вас на грудях росте волосся?
 • - Звичайно, ж ні!
 • - Е, тоді декольте у Вас занадто глибоке.

Одежа жінки-працівниці повинна бути модною, але без крайнощів.

Офісна одежа має бути чистою і акуратною. Про пожмакані сукні, плями, поламані "блискавки" та інші дефекти одягу слід забути.

Той, хто працює з людьми, зобов'язаний створювати гарне враження. Кожна працівниця має ставитися до себе як до візитівки тієї фірми чи організації, де вона працює.

Слід приділяти увагу не лише одежі, але й взуттю. Якщо людина любить чисті черевики, то вона, швидше за все, є акуратною і в інших аспектах. До речі, один джентльмен якось зазначав: "Якщо ви прокинулися вранці у ліжку без черевиків - не дивуйтеся. Значить ви вчора ввечері були тверезим". До сказаного, автор цих рядків рекомендує не спати взутим у ліжку, навіть, коли черевики були ідеально чистими.

Одежа повинна відповідати тому місцю, де людина працює. Якщо на роботі дотримуються вільного стилю одежі, то слід вибирати свою золоту середину.

На думку фахівців, визначальним в одежі є кольорова гама. Агресивне розфарбування викликає стомленість, подразнення, безпричинну злість. Агресивним розфарбуванням одягу є таке, що складається з дрібних клітин, зиґзаґів та інших малюнків від чого в очах рябіє. Для ділової одежі рекомендується синій колір. Він асоціюється з чимось авторитетним і надійним. Є сприятливими і спокійні зелені відтінки. Вони діють заспокійливо, налаштовують на доброзичливість.

Нейтральними кольорами вважаються сірий і білий. Вони є вдалими для робочої обстановки. Бежевий колір вважається таким, що запобігає конфліктам та викликає гарне ставлення.

Жінці-працівниці слід завжди працювати над собою, самовдосконалюватися, намагатися виконувати належним чином свої трудові обов'язки. Хто цього не хоче робити - для тих в Києві є

Окружна дорога, а функції, які виконують там жінки, - знаходяться поза сферою цієї книжки.

Далі мова піде про роботу жінок у чоловічому колективі. Дехто з жінок про це мріє, забуваючи, що ще стародавні греки казали: "Боги карають нас здійсненням наших мрій". Практика свідчить про те, що у чоловічому колективі жінка не сприймається як якась слабка істота. Чоловіки дивляться на неї, як на колегу і не закривають очі на службові недоліки представниці кращої половини людства.

Жінці-працівниці доцільно якнайкраще адаптуватися до чоловічого колективу і боротися за професійні досягнення нарівні з чоловіками. Жінка у чоловічому колективі - це не слабка ланка. Вона - рівноправний гравець. Професіоналів поважають, а то - й бояться. Найзліший чоловічий колектив шануватиме висококваліфікованого фахівця будь-якої статі.

Не забуваючи про свої стратегічні кар'єрні плани, слід пам'ятати і про суворі правила гри.

Жінка у чоловічому колективі буде завжди викликати увагу. Дехто з жінок вважає, що красиві сукні, вишукані прикраси, модний макіяж негайно ж викличуть захоплення, а від нього до кар'єрного злету відділятиме лише крок. Це - далеко від істини. Оскільки чоловічий колектив завантажений роботою, то у нього не буде часу звернути увагу на те, чим від вас пахне. На це звертав увагу лише письменник Костянтин Паустовський, який писав: "В комнате пахло молодой женщиной". Зрозуміло, що то був не запах парфум.

Жінці-працівниці (та й не лише працівниці) не завадить знати, що у чоловіків психіка побудована так, що вони не помічають дрібниць.

Зовнішній вигляд жінки має бути бездоганним, але без виклику. Поміж психологів є й такі, хто радить, щоб у жіночій одежі була присутня яка-небудь деталь чоловічого одягу. Зазначене не обов'язково має на увазі штани. Може бути жилет, піджак або нашийна хустка, яка імітує краватку.

Не відповідає дійсності думка про те, що після проведеної "стрілянини" очицями у жінок зникають всі проблеми. Оволодіти серцями чоловіків фірмового колективу є таким складним процесом, як і серцями монахів з Афонського монастиря у Греції. Чоловіків, насамперед, цікавить настільки жінка-працівниця буде корисною у роботі. А потім вже його увагу викликає решта козирів жінки-працівниці.

Психологи радять жінкам не стріляти очицями, а опікуватися професійним зростанням.

Насамкінець цієї рубрики розповімо про п'ять великих та п'ять малих речей, які має сучасна ділова жінка. Почнемо з малих:

П'ять малих речей:

 • 1. Дамська сумочка. Це - така штука, куди кладуть ключі, гаманець та помаду. Для бізнес-леді цієї сумочки замало, адже там не вміщується папка з документами, пакет молока, батон тощо. Сучасні ділові жінки екіпіруються зручними великими сумками (торбами).
 • 2. Ділова жінка вдома у своїй шафі має сукню, яка є малою за розміром, але яка слугує їй еталоном ваги, яку вона хотіла б мати.
 • 3. Автомобіль. Ділові жінки віддають перевагу малим і прудким автомобілям. Щоправда, є й такі жінки, які люблять великі автомобілі. Автор цих рядків якось запитав американку для чого їй знадобився великий автомобіль? Вона відповіла: "The bigger - the safer", що у перекладі означає: "Чим більший, тим безпечніший". Преса вже повідомляла, що деякі диваки-чоловіки обзаводилися бронетранспортерами. Жінки бронетранспортерами поки що не керували.
 • 4. Розмір ноги. Чим вона менша, - тим краща. Взагалі ж жіноча нога є дуже небезпечним органом тіла. Один джентльмен якось розповідав, що жінка поскаржилася йому на те, що у неї на нозі травма. Джентльмен почав розглядати ногу. Зрозуміло, нічого там не виявив, але... було вже пізно.
 • 5. Порція. В меню у ресторанах можна побачити "дорослі" та "дитячі" порції. "Жіночих" порцій не буває. Жінки віддають перевагу дитячим порціям.

П'ятьма великими речами вважаються такі:

 • 1. Шпильки. Сприймаються показником безтурботності життя жінки. Чим вищі підбори, - тим безтурботнішим є життя їх власниці.
 • 2. Туалети. Черги до жіночих туалетів є завжди більшими, ніж до чоловічих. До останніх їх взагалі може не бути.
 • 3. Парфуми - тестер. Маленькі тестери не підходять для того, щоб зрозуміти, чи є доречними ті чи інші парфуми - як пасує їх аромат з тонами одежі та відповідає часу доби.
 • 4. Дзеркало. Має бути у квартирі чи будинку дзеркало завбільшки з людський зріст. Без великого дзеркала жінці жити важко. Очевидно, окрім великого дзеркала, жінка не обходиться без кількох люстерець. Один джентльмен колись зазначав, що найбільший дискомфорт дамі створює відсутність дзеркала у крамниці, де продаються жіночі шляпки.
 • 5. Кохання. Чим кохання є більшим, тим жінка є щасливішою. Щоправда, донині не створено приладів, які б вимірювали тачи співставляли величину кохання і обсяг щастя. Не слід забувати й те, що американський письменник Марк Твен, коли його журналіст запитав про те чим перше кохання відрізняється від останнього, зазначив: "Тим, що перше кохання здається останнім, а останнє - першим". Яке б не було великим кохання, воно для жінки - замале.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші