Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Психологія arrow Вікова психологія
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Зміни фізичного розвитку в зрілому дорослому віці

Найбільш очевидні зміни, пов'язані із зрілим віком стосуються фізичної сфери. Саме в цей період людина відчуває, що тіло вже починає старіти. Важливі біологічні події, такі як менопауза у жінок, зниження сексуальної функції у чоловіків, погіршення зору, яке стосується представників кожної статі, зумовлюють зміни Я-образу, поведінкових проявів. Більшість фізичних здібностей досягають вершини свого розвитку в підлітковому віці та ранній дорослості, далі починають з'являтися перші ознаки згасання фізичної сфери. Варто зазначити, що темпи розвитку і старіння людей мають свої індивідуальні особливості, процес старіння зумовлюється значною кількістю різноманітних чинників. Це створює можливість для людини полегшити його неприємні наслідки і побічні ефекти.

В зрілому дорослому віці починають відбуватися внутрішні зміни організму. Сповільнюється функціонування нервової системи, особливо після 50 років. Скелет втрачає свою гнучкість і стискається; зріст людини трохи зменшується. Шкіра та м'язи втрачають свою еластичність, відзначається тенденція до накопичення підшкірного жиру. Кожне десятиліття, починаючи з дорослого періоду життя людини, кількість крові, що перекачується серцем знижується на 8 %, в зрілому віці коронарні артерії звужуються майже на третину (порівняно з 20-літнім віком). Об'єм легенів також зменшується, а оскільки витривалість людини залежить від кількості кисню, що надходить в організм, люди в зрілому віці часто нездатні так напружено працювати, як в молоді роки. Незважаючи на тенденцію вікових змін діяльності серцево-судинної системи, їх масштаби й особливості визначаються способом життя людини.

Менопауза і клімакс

Найбільш драматичною внутрішньою зміною у жінок є менопауза - припинення овуляції і менструацій, ця подія має різноманітні фізичні і психологічні наслідки. Менопауза - одна із складових частин клімаксу, явища, що охоплює широкий комплекс фізичних і емоційних симптомів, які супроводжують гормональні зміни в зрілому дорослому віці. Багато дослідників вважають, що чоловіки в даний період також переживають біологічні зміни, які зумовлюють формування емоційних пристосувань та зміни сексуальної поведінки.

В середньому, останній менструальний цикл відбувається в період 45-55 років, однак у деяких жінок він може бути дещо раніше чи пізніше. Спочатку порушується регулярність овуляції і менструального циклу, а потім вони повністю припиняються. В цей період починає вироблятися менше естрогену, репродуктивна система перестає функціонувати. Менопауза пов'язана з такими симптомами як відчуття жару, нічні потовиділення і, не так часто, головні болі, болі у суглобах, головокружіння.

У деяких жінок фізичні зміни можуть викликати депресивний стан, відчуття втрати жіночих властивостей, у зв'язку з припиненням репродуктивної функції. Однак, більшість жінок у період менопаузи не мають таких труднощів. Більше того, деякі дослідники повідомляють про зниження кількості емоційних проблем у період менопаузи і після неї, порівняно з попередніми роками.

Загалом результати багатьох досліджень показують, що більшість жінок не проявляють негативні реакції під час менопаузи, ні в короткочасній, ні в довготривалій перспективі. Вони переживають відчуття свободи, у них підвищується настрій, оскільки їм більше непотрібно турбуватися з приводу менструальних циклів і можливої вагітності. В цей час, зазвичай, закінчується період активного виконання материнської ролі. Жінки можуть більше уваги приділяти собі.

Дослідники стверджують, що втрати естрогену під час менопаузи мають низку довготривалих наслідків. Два з них - зміни кісткової маси і геніталій (вагінальна атрофія). Найбільш суперечливим наслідком є підвищення ризику коронарних захворювань.

Зміни фізичного розвитку чоловіків. У чоловіків не відбуваються одиничні, раптові зміни, які можна було б порівняти з менопаузою жінок. Однак, відомо, що в чоловіків у віці близько 50 років відбуваються зміни, що стосуються їх сексуальної активності. Деякі з них зумовлені фізіологічними причинами, зокрема, зниженням рівню андрогенів, чоловічих статевих гормонів, таких як тестостерон. У зв'язку з цим, у деяких чоловіків, можуть з'являтися такі фізичні симптоми: імпотенція, часте сечовиділення та ін. Інші скаржаться на почуття невпевненості, дратівливість, втому і депресію. Незважаючи на те, що деякі симптоми можуть бути викликані змінами на гормональному рівні, більша їх частина пов'язана з психологічним стресом, який обумовлений труднощами на роботі, численними сімейними обов'язками, страхом втратити здоров'я тощо.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>