Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Товарознавство arrow Основи рослинництва і тваринництва
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Шерсть і пухова продукція кіз

Залежно від породи тварин їх шерсть підрозділяється по технологічних властивостях на напівгрубу і грубу.

Напівгруба шерсть буває однорідною і неоднорідною.

До однорідної, найбільш цінної, відноситься шерсть кіз ангорською і радянською шерстною порід.

Шерсть ангорських кіз. Ця шерсть білого кольору, штапельно-косичної будови, однорідна, має досить сильний шовковистий блиск (люстра). Волокна ангорської шерсті володіють малою зчіплюваністю, що знижує її прядильні якості і звалювання. Найбільш тонку шерсть отримують в основному від молодих кіз у віці одного року.

Однорідність — найбільш цінна якість ангорської шерсті. Вона майже цілком складається з перехідного волокна. Але у ангорських кіз зустрічаються і грубі остьові волокна (кемп), що становлять 1-2% від маси всієї шерсті. По властивостях ці волокна наближаються до мертвого волоса, що міститься в грубій овечій шерсті. На дотик кемп жорсткий, ломкий, погано прявся і слабо забарвлюється, він знижує міцність пряжі і псує товар.

Чим менше в ангорській шерсті кемпа, тим краще шерсть за якістю. В порівнянні з мериносовою ангорська шерсть містить мало жиропоту — 6-9%.

Шерсть кіз радянської шерстної породи по своєму складу мало відрізняється від ангорської, але містить більше пуха, переважно грубого, який по технологічних властивостях стоїть ближче до перехідного волоса.

З цим пов'язана вища прядильна здатність шерсті кіз радянської шерстної породи в порівнянні з ангорською.

Цей вид продуктивності кіз представляє особливу категорію шерстної сировини. Пух тонше за мериносову шерсть, а вироби з нього характеризуються легкістю, м'якістю, красою.

До фізичних властивостей пуха, що мають істотне значення при його технологічній переробці, відносяться товщина, довжина, фортеця, еластичність, здатність розпушуватися

У кіз пухових порід пух з'являється в серпні. Найшвидше він росте в осінні місяці, а до кінця січня, як правило, припиняється зростання; у лютому починається його линька. Довжина окремих пухових волокон неоднакова. Чим менше ця різниця, тим пух більш зрівняний, і при обробці з нього виходить більше пряжі, менше очосів. Зазвичай же на спині пух коротше, ніж на лопатці і боці, а на шиї, череві, стегну коротше, ніж на спині.

Довжину пуха у кіз визначають на боці за допомогою лінійки, яку прикладають до розпрямленої коси, починаючи від шкіри (шкірного шва).

Мала товщина, своєрідна дрібна звитість, пружність і еластичність волокон сприяють дуже слабкій теплопровідності козиного пуха. Технологічні властивості пуха кіз різних пухових порід неоднакові. Найвищими технологічними властивостями володіє оренбурзький пух.

Хорошими технологічними властивостями характеризується і пух придонських кіз. Він має декілька огрублене, недостатньо еластичне, але довге волокно. При його обробці важко відокремити остюк від пуха, тому вироби з пуха придонських кіз декілька грубіше, ніж з пуха оренбурзьких.

Високий вихід пуха у гірничо-алтайських кіз, але з нього отримують довге нешовковисте матове непружне волокно. Воно до того ж слабо розпушується під час носіння. Середній вихід пухової пряжі складає 66 %, очосів — 17 %.

Чесання кіз — дуже трудомісткий процес. Тільки при своєчасному правильному чесанні можна отримати максимальну кількість пуха. Майже для всіх зон країни кращий час для чесання — початок лютого, але залежно від погодних умов, стани тварин цей термін може змінюватися. Щоб своєчасно і повністю зібрати пух з найменшою домішкою остюка, слід точно встановити початок линьки пуха. Для цього роблять проділ в шерсті, по розгорненій стороні руно проводить рукою; якщо пух починає відділятися, то треба негайно починати чесання.

Кіз пухових порід (оренбурзької, помісей місцевих з придонською) краще чесати двічі з перервою в 15-18 днів. Після першого чесання пух зазвичай залишається на стегнах, потилиці, шиї і хребті. При повторному ж чесанні він легко вичісується.

Насамперед зазвичай вичісують дорослих кастратів, потім молодняк, племінних козлів і в останню чергу — маток.

Кіз на останній стадії кітності чесати не можна.

Пух вичісують спеціальною гребінкою. Вона є дерев'яною лопаткою з довгими, заломленими у вигляді півкільця зубами, зробленими з сталевого пружного дроту діаметром 2-3 мм.

Гребінки виготовляють двох видів з розташуванням зубів на відстані 0,5 і 1-1,5 см.

Пух під час чесання сортують за кольором і якістю.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші