Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський та податковий облік: Первинні документи та порядок їх заповнення
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Вексель і вексельна документація

Вексель — це письмове оформлення боргового зобов'язання встановленого зразка оплатити у встановлений час і у встановленому місці зазначену у векселі суму векселедавцем (боржником) векселедержателю (кредитору).

Розрізняють простий і переказний векселі, що видаються векселедавцем тільки за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги. Умова здійснення розрахунків із застосуванням векселів повинна бути обов'язково відбите у відповідному господарському договорі (купівлі-продажу й ін.).

Основним нормативним документом, що регулює використання в розрахунках векселів, є Закон України "ПРО обіг векселів в Україні" від 05.04.2001 р. № 2374-ІІІ. Важливе значення має також Уніфікований Закон про переказний і простий вексель, установлений Міжнародною Женевською конвенцією 07.06.1930 р. (УВЗ).

Простий вексель видається платником (векселедавцем) безпосередньо на ім'я постачальника товарів (векселедержателеві) під зобов'язання сплатити у встановлений час, зазначену у векселі суму. При цьому вексель може бути заповнений із зазначенням місця сплати боргу і без такого.

Вексель, у якому відсутнє зазначення місця платежу, місцем платежу вважається місце складання документа.

Форму векселя (простого і переказного) і розміщення на ньому реквізитів встановлює національний банк України.

Зразок і порядок заповнення простого векселя наведений у табл. 4.17.

Таблиця 4.17

Зразок і порядок заповнення простого векселя наведений

Простий вексель виписується в трьох-чотирьох екземплярах — для кожної сторони учасників розрахунків, включаючи установи банків.

Переказний вексель виписується векселедавцем і містить нічим не обумовлене зобов'язання (наказ банкові) оплатити векселедержателю, зазначену у векселі суму в призначений час і в призначеному місці.

Зразок і порядок заповнення переказного векселя наведений у табл. 4.18.

Вексельне законодавство передбачає можливість передачі (продажу) векселя одним векселедержателем іншому шляхом індосаменту, тобто передатного напису на векселі. При цьому одержувачем грошей може бути як перший векселедержатель (постачальник), так і кожний з наступних векселедержателів.

Схема руху перекладного векселя

Рис 4.1. Схема руху перекладного векселя

1 — відвантаження товарів (робіт, послуг); 2 — виписка векселедавцем переказного векселя (у чотирьох екземплярах); 3 — передача (індосамент) переказного векселя другому векселедержателеві; 4 — оплата векселя першому векселедержателеві; 5 — пред'явлення кінцевого векселедержателя векселя векселедавцеві для оплати; 6 — оплата векселя векселедавцем векселедержателеві.

Рух векселів з моменту ухвалення рішення про видачу і до моменту його погашення супроводжують різні документи, що складають так звану, вексельну документацію.

Вексельна документація (як і будь-яка інша первинна документація) є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій з векселями. Нижче наводяться приклади деякої вексельної документації, пропоновані до застосування в юридичній консультації С. Хом'яка .

Документи, які оформляються при прийманні-передачі векселя

Порядок документального оформлення факту передачі векселя чинним законодавством не передбачений. Але вексель — це цінний папір, тому факт його передачі має бути засвідчений відповідними документами. Таким документом може бути акт приймання-передачі.

Акт приймання-передачі оформляється у випадках:

  • — передачі векселя в оплату поставлених товарів, наданих послуг, виконаних робіт відповідно до договорів;
  • — передачі векселя банку векселедержателем для здійснення якої-небудь вексельної операції;
  • — передачі банком оплаченого векселя векселедавцю.

Складений у довільній формі акт приймання — передачі при цьому повинен містити: відомості про номінальну вартість векселя; дату його передачі; повне найменування сторін і уповноважених осіб; усі реквізити і номер вексельного бланка.

А якщо передачі підлягають кілька векселів, відомості про них можуть бути відбиті в прикладеному до акта приймання-передачі реєстрі.

У деяких випадках, вексель передається не за номінальною ціною, а за погодженою сторонами, тоді цю ціну варто вказати в акті приймання-передачі. Акт підписується уповноваженими особами сторін, і підписи завіряються печатками сторін.

Форма акта приймання-передачі наведена в табл. 4.18.

Таблиця 4.18

Зразок і порядок заповнення переказного векселя наведений

При передачі кількох векселів в акті приймання-передачі реквізити векселя можна зафіксувати в такій таблиці (табл. 4.19):

Таблиця 4.19

№ векселя

Вид векселя

Сума векселя по номіналу

Дата складання векселя

Термін платежу

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>