Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Менеджмент arrow Виробничий менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Надлишки споживача та виробника

При встановленні рівноваги на ринку увесь рівноважний обсяг продається за сталою ціною (рівноважною ціною). Це означає, що купуючи будь-яку кількість товару в межах рівноважного обсягу, споживач сплачує фіксовану ціну (р*). З іншої точки зору, кожна точка на кривій попиту показує, яку максимальну суму грошей згоден заплатити споживач за чергову одиницю товару (ціну попиту). Оскільки споживач може купити певну кількість благ за єдиною ціною, то утворюється надлишок споживача - різниця між максимальною сумою грошей, яку споживач згоден заплатити за куплені товари, і тією сумою грошей, яку він за них заплатив (рис. 2.21).

Надлишок споживача

Рис. 2.21. Надлишок споживача

Іншими словами, надлишок споживача - сума грошей, яку економить споживач, купуючи будь-яку кількість товару, меншу за рівноважну, не за ціною попиту, а за рівноважною ціною. На рисунку надлишок споживача представлений площею заштрихованого трикутника, розмір якого можна розрахувати за формулою:

де р - максимальна ціна попиту, яка відповідає нульовому значенню обсягу попиту.

Процес формування надлишків споживача графічно представлено на рис. 2.22.

Плануючи придбання товару в обсязі О1, споживач згоден заплати ціну р1, однак фактично сплачує ціну р*. Це означає, що на даній одиниці товару споживач економить суму | р1р*|. За обсяг О2 споживач згоден заплати ціну р2, однак фактично сплачує р*. Це означає, що на даній одиниці товару споживач економить суму | р2р*|. Таким чином, збільшуючи обсяг купівлі товару, на кожній додатковій одиниці споживач економить певну суму коштів, яка із зростанням обсягу товару зменшується. Так відбувається прирощення економії аж до останньої одиниці рівноважного обсягу, для якої ціна придбання і ціна попиту співпадають. Тому у споживача зникають стимули до збільшення обсягу попиту.

Формування надлишку споживача

Рис. 2.22. Формування надлишку споживача

Площа прямокутника 0р*ЕС* характеризує фактичні витрати споживача на купівлю даної кількості товару, а площа трикутника р*рпЕ - надлишок споживача.

Таким чином, на величину надлишку споживача впливають три фактори:

  • - обсяг фактичної купівлі товару;
  • - ціна придбання товару;
  • - готовність споживача платити за товар, яка характеризується графіком попиту.

Надлишок споживача має важливе значення. Окрім того, що ми можемо визначати вигоди як окремих споживачів, так і всіх споживачів, які купують товари на ринку, ми можемо співставити надлишки споживачів із сукупними прибутками, які отримують виробники продукції. Це дає змогу зробити оцінку витрат і прибутку альтернативних ринкових структур та економічної політики, яка впливає на поведінку споживачів та виробників продукції на відповідних ринках.

Встановлення рівноваги гарантує виробникові, що продаж будь-якої кількості товару в межах рівноважного обсягу буде здійснюватися за сталою ціною (р*). З іншої точки зору, кожна точка на кривій пропозиції показує, за яку мінімальну суму грошей він згоден реалізувати чергову одиницю товару. Якщо виробник може продавати будь-яку кількість благ за єдиною ціною, то утворюється надлишок виробника.

Надлишок виробника - це сума грошей, яку виграє виробник, продаючи будь-яку кількість товару, меншу за рівноважну, не за ціною пропозиції, а за рівноважною ціною. На рис. 2.23 надлишок виробника

представлений площею заштрихованого трикутника, розмір якого можна розрахувати за формулою:

де р - мінімальна ціна пропозиції, яка відповідає нульовому значенню обсягу пропозиції.

Надлишок виробника

Рис. 2.23. Надлишок виробника

Величина надлишку виробника визначається трьома основними факторами:

  • - фактичний обсяг продажу товару;
  • - ціна продажу товару;
  • - готовність виробника реалізувати товар, яка відображається графіком пропозиції.

Саме надлишки споживача і виробника оцінюють доцільність і ефективність організації та регулювання ринку.

Основні фактори еластичності попиту в рамках маркетингового менеджменту

Щоб адекватно реагувати на зміну ринкової ситуації, виробник повинен вміти оцінити попит на товар у даний момент і на перспективу.

Існує попит практично постійний, наприклад, на хліб, молоко та інші життєво необхідні товари, а є такий попит, що зароджується. Він спостерігається при випуску нового продукту.

На попит впливає також ступінь насиченості ринку. Якщо на ньому з'явився новий продукт, то попит перевищує пропозицію, але по мірі задоволення потреби обсяги виробництва повинні відповідати попиту, а іноді і перевищувати його.

На поведінку попиту споживачів впливає багато факторів, і при їх зміні ступінь чутливості споживачів до цих змін буде різною.

Міра чутливості однієї величини до змін іншої називається еластичністю. Вона показує, наскільки зміниться один економічний показник при зміні іншого на одиницю.

На формування попиту на певний товар впливають, насамперед, три фактори: ціна на сам товар (еластичність попиту за ціною), ціни на інші товари (перехресна еластичність попиту), доходи покупців (еластичність попиту за доходом).

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші