Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Менеджмент arrow Виробничий менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Інтеграція працівника в колектив та формування соціально-трудових відносин

Кадрове забезпечення та стабільність персоналу виробництва в умовах нестабільного ринкового середовища є вкрай важливим та актуальним питанням для сучасних промислових підприємств. Інтеграція працівника в соціально-трудове середовище - складний процес, який потребує ефективного управління, і, не менш важливий, ніж підбір та найм персоналу.

Інтеграція - процес або дія, що спрямовані на досягнення цілісності, поєднання, відновлення цілісності, або об'єднання в ціле будь-яких елементів та частин.

Важливу роль в інтеграції працівника у колектив відіграє соціальна інтеграція, яка ділиться на чотири класи:

 • - культурна - узгодженість між культурними стандартами, нормами і зразками поведінки людей, соціальних груп;
 • - нормативна - координація між культурними стандартами, нормами і зразками поведінки людей, соціальних груп;
 • - комунікативна - обмін культурними смислами та інформацією між людьми, соціальними групами, підсистемами;
 • - функціональна - взаємозалежність і обмін послугами між людьми, соціальними групами, підсистемами на основі суспільного розподілу праці.

Інтеграція в системі кадрової роботи розглядається як адаптація персоналу. Адаптація персоналу - процес (процедури), пов'язаний із полегшенням входження нових працівників у соціально-трудове життя підприємства. У більш широкому розумінні, адаптація персоналу означає ознайомлення працівника із діяльністю підприємства, його структурою, сутністю передбаченої роботи, колегами, культурою, нормами, принципами взаємодії як всередині, так із зовнішнім середовищем, та процес введення в посаду або професію.

Адаптація персоналу на підприємствах розділяється на соціальну та трудову. Соціальна адаптація розглядається як пристосування до відповідних форм і ролей взаємодії, що сформовані на підприємстві. Трудова адаптація - взаємодія працівника з новою трудовою ситуацією, у ході якої узгоджуються потреби і очікування нового працівника, групи людей та підприємства в цілому.

Трудова адаптація буває первинною (молодий спеціаліст або робітник тільки починає свою трудову діяльність) і вторинною - працівник змінює робоче місце у процесі зміни, або без зміни професії, або у ситуації зміни умов праці, технологій, трудових відносин, тощо).

Багатогранність трудової адаптації визначається поєднанням декількох видів соціальної адаптації: професійної, соціально-психологічної, організаційної, соціально-побутової та психофізіологічної (рис.6.2).

В процесі трудової адаптації працівника вирішують наступні задачі:

 • - розвиток і закріплення трудових та професійних якостей працівника;
 • - налагодження комунікаційних зв'язків із колективом;
 • - засвоєння особливостей режиму та умов праці;
 • - оволодіння професійними навичками та вміннями. Основні етапи трудової адаптації персоналу

Процес адаптації працівника умовно ділять на чотири етапи:

 • 1 етап. Оціночний. Визначають рівень підготовки нового працівника для розробки програми його адаптації.
 • 2 етап. Орієнтаційно-практичний. Включає практичне знайомство із підприємством, його історією, організаційною культурою, зі своїми обов'язками, правилами та умовами роботи, оплатою праці, додатковими пільгами, охороною праці та технікою безпеки, побутовими службами, а також представлення колегам. Тривалість цього етапу - 3-6 місяців.

Види трудової адаптації працівників

Рис. 6.2. Види трудової адаптації працівників

 • 3 етап. Діяльнісний. Включає безпосередню адаптацію працівника до свого робочого місця та трудових функцій. Відбувається накопичення працівником професійної майстерності, включення його в міжособові відносини у колективі. У залежності від складності роботи і соціально-психологічного клімату у колективі може продовжуватися до 1,5-2 років.
 • 4 етап. Ідентифікаційний. Продовжується формування професійних і трудових якостей працівника та відбувається його повне включення до соціального середовища організації. Статус працівника у колективі стабілізується та визнається ним самим причетність до нього. Починається якісна робота працівника, формується усталене позитивне відношення до професії, трудового середовища та колективу. У залежності від досконалості програм адаптації ідентифікаційний етап може проходити на від декількох місяців до 1,5 років.
 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші