Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Менеджмент arrow Виробничий менеджмент
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Процесійні теорії мотивації

У рамках прецесійних теорій мотивації аналізується вплив на задоволеність працівника різних факторів, і, в першу чергу, результатів діяльності. До цих теорій відносяться: теорія очікувань В. Врума; теорія справедливості Адамса; теорія мотивації Л.Портера-Е.Лоулера; теорія постановки цілей Е. Локка та теорія підкріплень Скіннера.

Теорія очікувань В. Врума розглядає роль мотивації в загальному контексті робочого середовища і визнає, що наявність активної потреби не є єдиною необхідною умовою мотивації людини для досягнення відповідної мети. В основі мотиваційних механізмів людської поведінки лежать три основних поняття:

  • 1. Очікування можливого результату від розміру затрат (3-Р);
  • 2. Інструментальність - очікування винагороди від результату роботи і розуміння того, що досягнення необхідного результату є основною умовою (інструментом) отримання винагороди (Р-В).
  • 3. Валентність - очікування цінності винагороди, яку людина приписує кожному конкретному результату (В-Ц).

В. Врум вважає , що мотивація є функцією всіх трьох компонентів:

Якщо значення будь-якого з цих важливих факторів мотивації буде незначним, то буде слабкою і мотивація, а результати праці низькими і, навпаки. Згідно теорії очікувань не тільки потреба є необхідною умовою мотивації людини для досягнення мети, але і обраний тип поведінки, здібності працівника, рольові очікування і наявні можливості для виконання роботи.

Теорія справедливості С. Адамса передбачає, що люди суб'єктивно оцінюють співвідношення отриманої ними винагороди за виконання певної роботи до зусиль, пов'язаних з її виконанням, і порівнюють таке співвідношення з аналогічним показником інших працівників. За результатами порівняння виникає відчуття справедливості або несправедливості.

Теорія мотивації Л.Портера-Е.Лоулера побудована на поєднанні теорії очікувань і теорії справедливості і включає п'ять основних елементів: затрачені зусилля; оцінку вірогідності отримання винагороди за свої зусилля; отримані результати; винагорода та ступінь задоволення.

Досягнуті результати залежать від трьох змінних, які впливають на розмір винагороди: зусиль; індивідуальних особливості та здібностей; розуміння вимог щодо своєї ролі в процесі праці. Модель Портера-Лоулера дозволяє зробити наступні висновки:

  • - результативна праця призводить до задоволення, а не навпаки - задоволення призводить до досягнення високих результатів в праці;
  • - мотивація складний процес, забезпечення ефективності якого потребує об'єднання в єдину систему зусиль, здібностей працівників, результатів їх праці, винагороду і задоволення.

Теорія постановки цілей Е. Локка включає положення щодо бажання працівника досягати цілей із зосередженням на процесах. Людина природно має схильність до постановки цілей, але прагне їх досягнення лише за умови їхнього розуміння і прийняття. Працівники не будуть мотивовані, якщо вони не володіють (і знають про це) здібностями і навиками, необхідними для досягнення цілей.

Мотиваційна теорія підкріплення Б.Скіннера ґрунтується на положеннях, що індивід звикає до тієї моделі поведінки, яка веде до позитивних наслідків, і намагається уникати дій, що можуть спричинити небажані наслідки. Тому доцільно використовувати і позитивні, і негативні заохочувальні заходи для досягнення бажаної поведінки персоналу.

Представлені теорії мотивації знаходяться в процесі розвитку, що дозволяє керівникам обирати з них найбільш корисні речі, відкидати безперспективні та знаходити нові чинники трудової мотивації, адекватні викликам сучасного часу та розвитку виробництва.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>