Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Менеджмент arrow Виробничий менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Оцінка рівня якості продукції (послуг)

Під оцінкою рівня якості продукції розуміється результат оцінювання, тобто зіставлення показників якості оцінюваної продукції з базовими значеннями.

Ця оцінка може бути представлена в кількісній і якісній формі.

У кількісній формі оцінка виражається одним комплексним виміром, який відображає певну сукупність властивостей продукції.

У якісній формі оцінка представляється у вигляді твердження про те, відповідає продукція по даній сукупності властивостей рівню вимог певного ринку, перевершує їх, або поступається їм.

Базовими значеннями є показники, вибрані для порівняння. Як правило, це показники аналогів продукції. Аналог - це продукція, що має схоже функціональне призначення.

При проведенні оцінки розрізняють класифікаційні, обмежувальні і оціночні показники.

Класифікаційні показники характеризують призначення і область застосування даного виду продукції. По значеннях цих показників підбирають групу аналогів оцінюваної продукції.

До класифікаційних показників відносяться:

 • 1) показники, що встановлюють параметричний ряд типорозмірів продукції (наприклад, ємність ковша екскаватора, вантажопідйомність автомобіля, чистота хімічного продукту тощо);
 • 2) показники наявності додаткових пристроїв або властивостей продукції (годинник з календарем, годинник пиловологозахищений; продукт очищений тощо);
 • 3) показники, що визначають клас продукції або групу її споживачів (радіоприймач автомобільний, фотоапарат любительський, годинник чоловічий тощо);
 • 4) показники використання продукції, що визначають область або умови її застосування (наприклад, тропічного виконання, апаратура для роботи під водою, в умовах випромінювань тощо).

Обмежувальні показники - це показники безпеки і екологічності, значення яких повинні задовольняти вимогам міжнародних і вітчизняних законів, стандартів, інших нормативних актів.

Оціночні показники характеризують властивості продукції, пов'язані з її здатністю задовольняти певні потреби, і використовуються для співставлення зразків продукції.

До оціночних показників можуть бути віднесені:

 • - показники, що визначають функціональну придатність продукції задовольняти задані потреби (наприклад, показники призначення, надійності, ергономічності, естетичності);
 • - показники, що визначають витрати ресурсів, при створенні і застосуванні продукції на формування, забезпечення і реалізацію її якості (наприклад, показники ресурсоспоживання при виробництві або експлуатації продукції).

Кожен оціночний показник характеризується напрямом його впливу на якість продукції: якщо підвищенню якості продукції відповідає збільшення значень показників, то їх називають "позитивними", якщо зменшення - "негативними".

Оцінка рівня якості здійснюється для ухвалення рішення:

 • - про розробку або модернізацію продукції;
 • - для вибору варіанту нової або модернізованої продукції;
 • - про вихід на конкретний ринок.

Залежно від мети оцінювання продукції в групу аналогів включають:

 • - перспективні зразки, надходження яких на ринок прогнозується на період випуску продукції;
 • - реальні зразки, які реалізуються на ринку на момент оцінювання продукції.

Значення показників перспективних зразків беруться з проспектів або прогнозуються на основі патентних досліджень, аналізу тенденцій зміни значень показників, оцінювання термінів реалізації перспективних технічних рішень, спрямованих на поліпшення показників якості даного виду продукції.

Значення показників реальних зразків встановлюють по документації, що є на них, або за наслідками випробувань.

Під оцінкою якості розуміються комплексні параметричні характеристики відповідності продукції вимогам, що містяться в нормативній документації на неї.

Оцінюванню рівня якості продукції повинен передувати вибір показників якості, по яких здійснюється оцінювання.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші