Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Менеджмент arrow Виробничий менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Інструменти контролю якості

Існують різні методи контролю якості продукції, серед яких особливе місце займають статистичні методи. Багато з них досить складні для сприйняття, а тим більше для широкого застосування всіма учасниками процесу управління якістю. Тому японські учені відібрали з всієї множини сім методів, які найбільш прийнятні в процесах контролю якості. Заслуга японців полягає в тому, що вони забезпечили простоту, наочність, візуалізацію цих методів, перетворивши їх на інструменти контролю якості, які можна зрозуміти і ефективно використовувати без спеціальної математичної підготовки. В той же час, при всій своїй простоті ці методи дозволяють зберегти зв'язок з статистикою і дають можливість професіоналам при необхідності удосконалювати їх.

Отже, до семи основних методів або інструментів контролю якості відносяться наступні статистичні методи:

  • - контрольний листок;
  • - гістограма;
  • - діаграма розкиду;
  • - діаграма Парето;
  • - стратифікація (розшарування);
  • - діаграма Ісікави (причинно-наслідкова діаграма);
  • - контрольна карта.

Інструменти контролю якості можна розглядати і як окремі методи, і як систему методів, що забезпечує комплексний контроль показників якості. Впровадження семи інструментів контролю якості повинно починатися з навчання цим методам всіх учасників процесу. Успішному впровадженню інструментів контролю якості в Японії сприяло навчання керівництва і співробітників компаній методикам контролю якості. Велику роль в навчанні зіграли Гуртки контролю якості. Знання і застосування на практиці семи інструментів контролю якості лежать в основі однієї з найважливіших вимог постійного самоконтролю.

Послідовність застосування семи методів може бути різною залежно від мети, яка поставлена перед системою. Так само система контролю якості не обов'язково повинна включати всі сім методів. їх може бути менше, а може бути і більше, оскільки існують й інші статистичні методи.

Контрольний листок

Застосування статистичних методів, завжди починають зі збору початкових даних, на базі яких потім застосовують той або інший інструмент.

Контрольний листок (або лист) це інструмент для збору даних і автоматичного їх впорядкування для полегшення подальшого використання зібраної інформації.

Зазвичай контрольний листок є паперовий бланк, на якому заздалегідь надруковані контрольовані параметри, згідно яким можна заносити в листок дані за допомогою позначок або простих символів. Він дозволяє автоматично упорядкувати дані без їх подальшого переписування. Контрольний листок - це засіб реєстрації даних (рис. 8.3).

Контрольний листок

Рис. 8.3. Контрольний листок

На підставі зібраних за допомогою контрольних листків даних складають таблицю сумарних дефектів:

Форма листка повинна бути простої і зрозумілою без додаткових пояснень. Важливо і те, щоб всі дані сумлінно фіксувалися, і зібрана в контрольному листку інформація могла бути використана для аналізу процесу.

Гістограма

Для наочного представлення тенденції зміни спостережуваних значень застосовують графічне зображення статистичного матеріалу. Найбільш поширеним графіком, до якого вдаються при аналізі розподілу випадкової величини при проведенні контролю якості, є гістограма.

Гістограма - це інструмент, що дозволяє наочно оцінити закон розподілу статистичних даних.

Гістограма розподілу зазвичай будується для інтервальної зміни значення параметра. Для цього на інтервалах, відкладених на осі абсцис, будують прямокутники (стовпчики), висоти яких пропорційні частотам інтервалів. По осі ординат відкладають абсолютні значення частот (рис. 8.4).

Гістограма

Рис. 8.4. Гістограма

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші