Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Менеджмент arrow Виробничий менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Діаграма розкиду

Діаграма розкиду інструмент, що дозволяє визначити вигляд і тісноту зв'язку між парами відповідних змінних.

Використання діаграми розкиду в процесі контролю якості не обмежується тільки виявленням виду і тісноти зв'язку між парами змінних. Діаграма розкиду використовується також для виявлення причинно-наслідкових зв'язків показників якості і чинників, що на них впливають.

Діаграма розкиду дозволяє наочно показати характер зміни параметра якості в часі. Для цього проводять з початку координат бісектрису. Якщо всі точки ляжуть на бісектрису, то це означає, що значення даного параметра не змінилося в процесі експерименту. Отже, даний чинник (або чинники) не впливає на параметр якості. Якщо основна маса точок лежить під бісектрисою, то це означає, що значення параметрів якості за минулий час зменшилося. Якщо ж точки лягають вище за бісектрису, то значення параметра за даний час зросли. Провівши лінії з початку координат, відповідні зменшенню збільшенню параметра на 10, 20, 30,

50%, можна шляхом підрахунку точок між прямими з'ясувати частоту значень параметра в інтервалах від 0 до 10%; від 10% до20% і т.д. (рис. 8.5).

+50 +40 +30 +20 +10 %

Діаграма розкиду

Рис. 8.5. Діаграма розкиду

Діаграма Парето

Аналіз Парето отримав свою назву по імені італійського вченого Вілфредо Парето, який показав, що велика частина капіталу (80%) знаходиться в руках незначної кількості людей (20%). Парето розробив логарифмічні математичні моделі, що описують цей неоднорідний розподіл, а математик М. Лоренц представив графічні ілюстрації.

Правило Парето - "універсальний" принцип, який застосовний в безлічі ситуацій, в тому числі і у вирішенні проблем якості. Аналіз Парето ранжує окремі області по значущості або важливості і закликає виявити, і в першу чергу усунути, ті причини, які викликають найбільшу кількість проблем (невідповідностей).

Аналіз Парето як правило ілюструється діаграмою Парето (рис. 8.6), на якій по осі абсцис відкладені причини виникнення проблем якості в порядку убування, а по осі ординат - в кількісному виразі самі проблеми, причому як в чисельному, так і в накопиченому (кумулятивному) процентному виразі.

Розрізняють два види діаграм Парето:

 • 1. Діаграма Парето за наслідками діяльності. Ця діаграма призначена для виявлення головної проблеми і відображає наступні небажані результати діяльності:
  • - якість: дефекти, поломки, помилки, відмови, рекламації, ремонти, повернення продукції;
  • - собівартість: об'єм втрат, витрати;
  • - терміни постачань: брак запасів, помилки в складанні рахунків, зрив термінів постачань;
  • - безпека: нещасні випадки, трагічні помилки, аварії.
 • 2. Діаграма Парето за причинами. Ця діаграма відображає причини проблем, що виникають в ході виробництва, і використовується для виявлення головною з них:
  • - виконавці роботи: зміна, бригада, вік, досвід роботи, кваліфікація, індивідуальні характеристики;
  • - устаткування: верстати, агрегати, інструменти, оснащення, організація використання, моделі, штампи;
  • - сировина: виробник, вид сировини, завод-постачальник, партія;
  • - метод роботи: умови виробництва, замовлення-наряди, прийоми роботи, послідовність операцій;
  • - вимірювання: точність (вказівок, читання, приладів), вірність і повторюваність (уміння дати однакову вказівку в подальших вимірюваннях одного і того ж значення), стабільність (повторюваність протягом тривалого періоду), сумісна точність, тобто разом з приладовою точністю і таруванням приладу, тип вимірювального приладу (аналоговий або цифровий).

При використанні діаграми Парето найбільш поширеним методом аналізу є так званий АВС-аналіз. Для побудови діаграми Парето і проведення АВС-аналізу будують таблицю з накопиченням до 100% (рис. 8.6).

Приклад діаграми Парето

Рис. 8.6. Приклад діаграми Парето

З аналізу діаграми Парето видно, що на долю найбільш істотних контрольованих ознак (перші 7 рядків таблиці), що складає 20% від їх загального числа, доводиться більше 50% результату, а на долю самого неістотного, такого, що становить 50% від загальної кількості ознак, доводиться всього 14% від результату. Групу найбільш істотних чинників називають групою А, групу найменше істотних групою 3, проміжну групу групою В.

Контроль буде ефективніший в тому випадку, якщо для зразків групи А він буде найжорсткішим (суцільним), а для зразків групи 3 вибірковим.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші