Професійне спілкування правоохоронця є одним із найважливіших засобів, завдяки якому він вирішує низку службових завдань. Йому постійно доводиться вступати в контакти з різними посадовими особами, керівниками місцевих органів влади, з представниками підприємств, установ, простими громадянами. Спілкування з багатьма із них, певною мірою опосередковано впливає на прийняття рішень організаційного, процесуального і не-процесуального характеру.
Професійне спілкування правоохоронця це не тільки процесуальні його форми (допит, очна ставка тощо), але і непроцесуальні, які ґрунтуються на прийнятих в суспільстві правилах мовленнєвої поведінки, усталених нормах етикету, формах звертання тощо. Непроцесуальні форми професійного спілкування правоохоронця є дуже розповсюдженими і обумовлені не тільки знанням законів, але і наявністю комунікативних здібностей, знань, вмінь та навичок. Такі знання, вміння та навички забезпечують психологічний контакт з особою із урахуванням індивідуально-психологічних властивостей, психологічний вплив на особистість в контексті певних обставин, що мають правове значення тощо.
Отже, роль різних форм спілкування у професійній діяльності правоохоронця буває настільки великою, що воно в певних випадках виконує в ній основну, провідну службову функцію.
СИСТЕМА КОМУНІКАТИВНОЇ ПРОФЕСІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНОЇ ПІДГОТОВКИ ПРАВООХОРОНЦІВ
Комунікативна складова правоохоронної діяльності і особливості професійного спілкування правоохоронця
Поняття "правоохоронна діяльність" було введено в науковий лексикон на початку 60-х років і позначає діяльність спеціальних державних органів, що здійснюють безпосередню боротьбу зі злочинністю.
Виходячи з законодавчо визначених задач діяльності правоохоронних органів, можна виділити наступні її різновиди: оперативно-розшукову; розвідувальну та контррозвідувальну; профілактичну; діяльність із дізнання і розслідування злочинів; діяльність з охорони суспільного порядку й безпеки; судочинство; пенітенціарну діяльність тощо.
Правоохоронна діяльність стосується інтересів усіх громадян, має високу соціальну значимість, впливає на формування соціально-політичної обстановки в країні.
Професіографічний підхід в оцінці факторів комунікативної профпридатності
Для вирішення питання щодо комунікативних професійно важливих якостей особистості правоохоронця, ми звернулися до проблеми професіографічного аналізу діяльності. Професіографія - це опис системи вимог певної професії до психофізіологічних і психічних якостей людини - основа професійної діагностики, професійного добору, психограми. Ми виходимо з того, що вимоги правоохоронної діяльності до комунікативних властивостей є основою загальної комунікативної професійно-психологічної підготовки правоохоронців. Спеціальна комунікативна підготовка - це предмет різних прикладних галузей психології: оперативної, пенітенціарної, розвідувальної та контррозвідувальної, судової тощо. Базова (загальна) комунікативна підготовка може бути спільною для всіх без виключення напрямків правоохоронної діяльності і є предметом даного навчального посібника.
Професіограма визначає вимоги, що пред'являє правоохоронна діяльність до психіки правоохоронця, його індивідуально-психологічних якостей, що складає зміст психограми. У психограмі визначаються чіткі критерії професійної придатності або непридатності до правоохоронної діяльності. Аналіз літератури дозволяє виділити комунікативну складову правоохоронної діяльності як найактуальнішу для більшості напрямків правоохоронної діяльності.
• встановлювати психологічний контакт з іншими учасниками правоохоронної діяльності;
• розуміти внутрішній світ співрозмовника, його психологічні особливості, потреби, мотиви поведінки, психічні стани;
• призводити позитивне перше враження;
• слухати учасника діалогу, емоційно відзиватися на переживання співрозмовника;
• ефективно використовувати вербальні та невербальні засоби;
• будувати професійно необхідні стосунки;
• спонукати співрозмовника до дій по розкриттю злочину, або добровільній відмові від здійснення злочину;
• проводити опитування та бесіду;
• долати бар'єри в професійному спілкуванні;
• встановлювати довіру в стосунках;
• здійснювати психологічний вплив;
• бути переконливим в процесі доказування;
• захищатися від маніпулятивного впливу;
• виявляти недостовірні свідчення;
• здійснювати рольову поведінку при виконанні професійних функцій;
• отримувати інформацію шляхом вивідування;
• попереджати і розв'язувати конфлікти в професійному спілкуванні;
• вибирати адекватну стратегію комунікативної поведінки, змінювати, в залежності від обставин, стиль спілкування;
• вибирати адекватну тактику спілкування в екстремальних ситуаціях (загроза кримінальної агресії, полон, жорсткий допит, перемовини із злочинцями тощо).
Якостями, що утрудняють спілкування в правоохоронній діяльності, знижують його результативність, є: замкнутість, підвищена зосередженість на своїх проблемах, переживаннях (інтравертованість), вразливе самолюбство, підвищена уразливість, конфліктність, агресивність, імпульсивність, недостатнє володіння вербальними і невербальними засобами спілкування, явна акцентуація характеру.
Особливості професійного спілкування з різними учасниками правоохоронної діяльності обумовлюються завданнями профілактики та розкриття злочинів. А, ефективність виконання поставлених завдань багато в чому залежить від знання специфіки і закономірностей професійного спілкування, уміння встановлювати психологічний контакт й отримувати важливу інформацію про злочини, що вчинені і готуються.
Специфіка професійного спілкування правоохоронців
Специфіка професійного спілкування правоохоронців має низку важливих особливостей:
1. Неухильне дотримання законності. Ця особливість полягає в тому, що правоохоронці в процесі встановлення контактів із громадянами можуть діяти тільки в рамках своїх повноважень, у встановленому законом порядку.
2. Правоохоронна діяльність нерідко пов'язана з використанням примусових заходів і обмеження прав особистості. У цих випадках спілкування може носити конфліктний характер з підвищеною стресовою напругою й переважанням негативних емоцій. Тому, тут є важливим конфліктостійкість та стресостійкість правоохоронця, вміння вирішувати комунікативні задачі в конфліктогенних та стресогенних ситуаціях.
3. При взаємодії із громадянами з обов'язку служби співробітники нерідко відчувають приховану (а іноді й відкриту) протидію, агресію і не мають права відмовитися від подібного спілкування, і повинні продовжувати виконувати власні повноваження.
4. Професійне спілкування правоохоронців із громадянами характеризується також специфічністю приводів для вступу у контакт. В більшості випадків приводом для вступу в подібне спілкування є здійснений злочин, або злочин що готується, певне правопорушення, асоціальна поведінка тощо. Така специфічність приводів приводить до того, що психічний стан учасників спілкування характеризується такими особливостями, як підвищена напруга й домінування негативних емоцій у зв'язку з високою відповідальністю за результати спілкування.
5. Невід'ємною стороною професійного спілкування правоохоронців з громадянами є певна формалізація подібного спілкування різноманітними нормативно-правовими документами (статутами, інструкціями, наказами, кримінально-процесуальним кодексом тощо). Формалізація може бути жорсткою (спілкування слідчого) і гнучкою (оперативне спілкування).
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter