Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Політологія arrow Основи європейської інтеграції
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Договір про Європейський Союз

Поглибленню інтеграції значною мірою сприяло запровадження спільного ринку. Як наслідок 7 лютого 1992 року в голландському місті Маастрихт було підписано Договір про Європейський Союз (Маастрихтський договір), що набув чинності 1 листопада 1993 року. Договір став черговою ґрунтовною реформою установчих договорів, знаменуючи собою перехід до наступного етапу інтеграції — економічного та валютного союзу. Він складається з семи розділів: Розділ I — Загальні положення; Розділ II — Положення про внесення змін до договору про заснування Європейського економічного співтовариства з метою заснування Європейського Співтовариства; Розділ III — Положення про внесення змін до Договору про заснування Європейського співтовариства з вугілля та сталі; Розділ IV — Положення про внесення змін до Договору про заснування Європейського співтовариства з атомної енергії; Розділ V — Положення про спільну зовнішню політику і політику безпеки; Розділ VI — Положення про співробітництво у сфері охорони порядку та внутрішніх справ; Розділ VII — Заключні положення. В Маастрихтському договорі затверджено зміну назви "Європейське економічне співтовариство" на "Європейське співтовариство", що зумовлено доданням до Договору про заснування ЄврАзЕС постанов, які регулюють позаекономічні питання, зокрема, питання, громадянства ЄС, співпраці в сфері науки та культури. В зв'язку з цим Договір про заснування ЄврАзЕС відтоді змінив назву на Договір про заснування Європейського співтовариства.

Три опори Європейського Союзу

Маастрихтський договір посвідчив створення Європейського Союзу (ЄС), що є своєрідною "парасолею" над Європейськими Співтовариствами і спирається на три підвалини:

I опору становлять сфери, врегульовані договорами Євроатому та Європейського Співтовариства, тобто митний союз та єдиний ринок, торговельна політика, сільськогосподарська політика та рибальство, транспортна політика, правила конкуренції, економічний і валютний союз, суспільна політика, суспільно-економічна єдність, захист середовища, науково-дослідна політика, конкурентоспроможність промисловості, транс'європейські мережі, захист споживача та здоров'я, освіта і культура, громадянство ЄС, імміграційна, візова та політика стосовно біженців, судова співпраця в цивільних справах;

II опору — це спільна закордонна політика та політика безпеки, а також підтримка демократії і захист прав людини, миротворчі місії, допомога третім країнам, фінансування безпеки держав ЄС, роззброєння та забезпечення миру, співпраця в межах Західноєвропейського Союзу та НАТО;

III опору — поліційна та судова співпраця в кримінальних справах, в тому числі боротьба з організованою злочинністю, боротьба із расизмом і ксенофобією, співпраця в межах Європолу.

Згідно з міжнародним правом, Євросоюз не має правосуб'єктності. Зміни в цьому питанні та надання йому правосуб'єктності передбачає Лісабонський договір.

Договором про Європейський Союз передбачено створення економічного та валютного союзу (ЕВС) в три етапи, останній з яких завершився 1 січня 2002 року впровадженням до обігу спільної валюти евро. У документі окреслено так звані критерії конвергенції (єдності), тобто умови участі в ЕВС. Для сфери політичних справ цей договір далекоглядних змін не передбачав. Було лише впорядковано та окреслено символи ЄС, якими є валюта євро, прапор, гімн ("Ода до радості" з Дев'ятої симфонії Людвіга ван Бетховена), європейський паспорт і День Європи (9 травня).

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші