Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Політологія arrow Основи європейської інтеграції
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Євро

Згідно з рішенням Ради ЄС, в травні 1998 року разом з початком третього етапу творення ЄВЕС остаточно зафіксовано курси валют 11 держав і запроваджено нову спільну валюту євро (символ € або EUR), яка замінила ECU у співвідношенні 1:1. Однак нова валюта не відразу була запроваджена у готівковий обіг. Лише 1 січня 2002 року євро почало виконувати всі грошові функції, оскільки саме з цієї дати увійшло в обіг у фізичній формі — монет і банкнотів. Банкноти номіналом 5, 10, 20, 50, 100, 200 і 500 € є ідентичними у всіх державах — членах, натомість монети — 1, 2, 5, 10, 20 і 50 центів та 1 і 2 € — мають спільний аверс, але національні реверси.

Євро як світова валюта

Одним із основних позитивних наслідків запровадження євро мало стати створення єдиної валюти, яка б стала відображенням економічної сили ЄС на світовому рівні і гідним партнером для долара та єни. У трійці США — ЄС — Японія Європейський Союз зазвичай виступає на другому місці після США, але в деяких сферах посідає позицію лідера, наприклад, з огляду на величину створеного глобального національного продукту чи сукупного експорту.

Міжнародна роль євро вже з моменту його запровадження була значною, насамперед завдяки існуванню ECU, яку в певних періодах охоче використовували в емісії облігацій, а також завдяки міцності позиції німецької марки. З 1999 року значення євро повільно, але систематично зростає. Найвищий приріст відзначено у використанні євро як валюти деномінації емітованих поза ЄВЕС боргових паперів. У 2004 році частка євро в цьому секторі перевищила 30%, за стабільної участі американського долара 40%. Важливу роль євро відігравало на валютних ринках, беручи участь, у середньому, в 40—50% трансакцій (долар — в близько 90%, в цих трансакціях завжди беруть участь дві валюти). У сфері валютних резервів незмінно перше місце посідає долар (приблизно дві третини світових валютних резервів), євро посідає друге місце зі значно меншою часткою — понад 20%.

Хоча в міжнародній торгівлі єврозона є рівнозначним партнером СІЛА, однак долар панує у багатьох секторах як валюта чеків і платежів. Євро використовується насамперед у трансакціях всередині євро-зони та в експорті поза цю зону. Це дає спільній валюті ЄВЕС приблизно 20% частку в реалізації міжнародних торгівельних оборотів.

Інституції ЄВЕС

Ключове значення в інституційній структурі економічного та валютного союзу мають Європейська система центральних банків (ЄСЦБ) та органи Європейського центрального банку (ЄЦБ) (рис. 4). ЄСЦБ складається із Європейського центрального банку (ЄЦБ), що знаходиться у Франкфурті-на-Майні, та національних центральних банків усіх держав — членів ЄС. ЄЦБ з національними центральними банками держав єврозони творять Євросистему. Керує діяльністю правління на чолі з головою. До складу правління ЄЦБ входять віце-голова та чотири члени. Вони обираються на восьмилітній непоновлюваний термін Європейською Радою на підставі рекомендації Ради ЄС після консультацій з Парламентом і Радою правління ЄЦБ.

ЄСЦБ ► Європейський центральний банк ► ПРАВЛІННЯ (голова, віце-голова, 4 члени) ► РАДА ПРАВЛІННЯ (6+16) правління (6), губернатори (16) ► ЗАГАЛЬНА РАДА (2+27) голова і віце-голова (2), губернатори (27)

► Центральні банки держав єврозони

► Центральні банки держав з-поза єврозони

Рада правління ЄЦБ складається з усіх членів правління та губернаторів національних центральних банків країн єврозони. Вона ухвалює рішення щодо провадження грошової політики в зоні євро (в тому числі про розмір відсоткових ставок і застосування інструментів грошової політики), є відповідальною за осягнення передбачених цілей євросистеми та дає відповідні для цього вказівки. Вказівкам Ради правління надає чинності правління разом з національними центральними банками. Правління також виконує інші, доручені йому Радою правління функції, пов'язані із провадженням політики єврозони.

Ще одним колегіальним органом у межах ЄСЦБ є Загальна рада ЄЦБ, що складається з голови і віце-голови, губернаторів усіх 27 національних центральних банків держав ЄС. Вона є форумом для співпраці з державами з-поза єврозони і виконує консультативні функції щодо ЄЦБ, бере участь у визначенні стандартів бухгалтерії, аналізі звітів національних центральних банків, оцінці готовності держав з-поза єврозони до запровадження спільної валюти, складанні річних звітів ЄЦБ та координує збір статистичних відомостей.

Європейський центральний банк — як кожен центральний банк — має чи статутний капітал, номінальна вартість якого дещо перевищує 5, 76 млрд євро. Внесок окремої держави до чи статутного капіталу ЄЦБ залежить від кількості її населення та ВВП.

Усі держави — члени ЄС передають у розпорядження Європейського центрального банку також частину своїх валютних резервів, вартість яких дорівнює десятикратному внеску цієї держави у статутний капітал ЄЦБ.

 
Якщо Ви помітили помилку в тексті позначте слово та натисніть Shift + Enter
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші