Навігація
Головна
Авторизація/Реєстрація
Правила користування
Контакти
 
Головна arrow Банківська справа arrow Організація фінансового моніторингу в банках
< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Особливості проведення ідентифікації дистанційних клієнтів

Особливі проблеми для банків, як зазначається у міжнародних документах, становить ідентифікація клієнтів, які бажають відкривати рахунки та керувати ними дистанційно. Технічні можливості для цього збільшуються із розвитком сучасних технологій банківського обслуговування — інтернет-банкінгу та мобільного банкінгу, проте такі клієнти не з'являються особисто і з ними немає змоги провести інтерв'ю. Втім, до зазначених клієнтів, як вимагають стандарти "Належне ставлення банків до клієнтів", банківські установи мають застосовувати настільки ж ефективну процедуру ідентифікації та постійний моніторинг, як і до клієнтів, з якими можна спілкуватися особисто. Навіть якщо однакову документацію буде надано клієнтом особисто та дистанційним клієнтом, то у другому випадку банку набагато складніше встановити, чи справді це документація цього клієнта. При телефонних та електронних банківських операціях проблема засвідчення ще більше ускладнюється. Отже, у банках мають існувати специфічні та адекватні заходи для зменшення високого ризику.

Серед таких заходів у документі Базельського комітету зазначаються:

 • — сертифікація представлених документів;
 • — вимога додаткових документів на доповнення до тих, які вимагаються у клієнта, який веде справи особисто;
 • — незалежний зв'язок банку з клієнтом;
 • — представлення третьою стороною, наприклад, представником;
 • — вимога виконання першого платежу через рахунок на ім'я клієнта в іншому банку, що керується такими ж стандартами належного ставлення до клієнта.

Основні принципи управління ризиками для електронного банкінгу,

найбільш передовою технологією якого є надання банківських послуг через мережу Інтернет, були визначені Базельським комітетом з питань банківського нагляду у липні 2003 року. До цих принципів відноситься [64]:

A. Нагляд з боку вищого керівництва банку (принципи 1-3):

 • 1. Ефективна система управління наглядом за електронним банкінгом.
 • 2. Створення всебічної процедури контролю за додержанням належного рівня безпеки.
 • 3. Нагляд за організацією всебічної процедури належної поведінки в стосунках з партнерами та з іншими пов'язаними особами.

B. Управління безпекою (принципи 4-10):

 • 4. Ідентифікація клієнтів електронного банкінгу.
 • 5. Недопущення відмови від проведення та контрольованість фінансових операцій що здійснюються каналами електронного банкінгу.
 • 6. Належні заходи для забезпечення розмежування функцій.
 • 7. Належний контроль за авторизацією в системах електронного банкінгу, базах даних та прикладних програмах.
 • 8. Забезпечення повноти даних про перерахування каналами електронного банкінгу, реєстрації цих даних а також іншої інформації.
 • 9. Введення точного хронологічного відстеження фінансових операцій електронного банкінгу.
 • 10. Збереження конфіденційності ключової банківської інформації.

C. Управління правовим та репутаційним ризиками (принципи 11-14):

 • 11. Розкриття необхідної інформації стосовно електронних банківських послуг.
 • 12. Збереження таємниці інформації про клієнта.
 • 13. Планування можливостей, безперебійної роботи та зміни обставин для забезпечення експлуатаційної готовності систем та служб електронного банкінгу.
 • 14. Планування адекватної реакції на інциденти.

Втім, враховуючи існуючу в Україні нормативно-правову базу здійснення банківської діяльності, Національний банк у своїх рекомендаціях, викладених у листі від 10.01.2006 р. № 48-012/29-192, зазначає, що для належної ідентифікації фізичної особи як клієнта або представника юридичної особи при відкритті рахунку є необхідним (1) особиста присутність цієї фізичної особи, (2) надання нею визначених Інструкцією № 492 оригіналів документів, (3) здійснення ідентифікації особи уповноваженим працівником банку та (4) підтвердження її проведення копіюванням відповідних документів у порядку, встановленому у розділі 2 цієї Інструкції. Отже, відповідно до законодавства, вітчизняні банки не мають права відкривати рахунки без фізичної присутності клієнта або його повноважного представника, що, певним чином, знімає проблеми ідентифікації в умовах використання електронного банкінгу.

Проте у банків залишаються завдання з'ясування мети проведення певної операції клієнта, суті його діяльності, його фінансового стану. Для забезпечення виконання цих обов'язків Національний банк рекомендує, при отриманні через Інтернет-банкінг дистанційних розпоряджень клієнтів, за потреби, використовувати право на витребування від клієнта вищезазначеної інформації у відповідності до частини 5 статті 64 Закону "Про банки і банківську діяльність". Якщо клієнт не надасть запитувані документи і відомості, або умисно подасть неправдиві відомості про себе, банк залишає дистанційне розпорядження без виконання, про що повідомляє клієнта.

З метою забезпечення процедури виконання клієнтом свого обов'язку щодо надання банку запитуваної інформації, у договори, які укладаються банком з клієнтами про надання їм послуг Інтернет — банкінгу, НБУ пропонує включати пункти щодо визначеного основного та додаткового каналу зворотного зв'язку банку з клієнтом і надання клієнтом банку з цією метою додаткової (альтернативної) адреси своєї поштової скриньки у мережі Інтернет, та/або номерів факсу чи телефону. Доцільно також передбачати обов'язок клієнта щоденно отримувати інформацію з визначених договором адрес для ділової комунікації з банком.

Крім того, на думку Національного банку, у договорах з клієнтами, що отримують послуги Інтернет-банкінгу, банкам слід визначити терміни перевірки таких клієнтів з питань дотримання останніми вимог щодо захисту інформації та оброблення електронних розрахункових документів, відповідно до пункту 11.8 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. № 22.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші
?>