Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Люба моя Україна. Свята, традиції, звичаї, обряди, прикмети та повір'я українського народу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Час відпочивати (дозвілля)

Гірка працясолодкий спочинок:

Один із найпрацьовитіших народів у світі, український народ вміє й весело, із запалом розважитись. На жаль, міське населення здебільшого втратило смак до справжніх національних розваг, проте на селі ще вміють зі смаком і розмахом погуляти, Спілкування з природою, активний відпочинок, що постійно перемежовується з допомогою по господарству, прогулянками лісом чи купанням у чистій гірській річці, тихі вечірні розмови або гучні народні святкові гуляння – ось та ідилічна картинка, що її можна побачити, подорожуючи селами України...

Зрозуміло, великі свята всезагального значення та маленькі сімейні оказії – пречудова нагода запросити гостей і як слід погуляти. Колядування, водіння Кози, кусання Калети, обряд Меланки, прикрашання хати й столу до Нового року тощо – усе це давні українські традиції, але принагідно й чудові способи розважитись.

Однак вихідні або повсякденні вечори теж непогана нагода, аби відволіктись від побутових проблем і виснажливої праці: коли всі справи пороблено, оселя доведена до ладу, худоба та птиця ситі, город і садок доглянуті, коли тілом розтікається приємна втома, саме час причепуритись і гайда – весело провести вільний час у приємній компанії.

Прийди, кумо, куму обсудимо (посиденьки)

З давніх-давен жінка посідала найважливіше місце в системі родинних зв'язків. На неї покладалась питома вага обов'язків: народження дитини, її виховання, догляд за чоловіками, численні хатні справи (приготування їжі, прання, шиття, прибирання тощо), роботи на городі й у саду, заготівля їстівних запасів на зиму (консервування, соління, квашення тощо), годування й поїння худоби, свійської птиці та чимало чого іншого. Проте мала вона й цілком заслужене та незаперечне право на відпочинок, одним зі звичних видів якого є посиденьки.

Особливих приготувань жіночі посиденьки не вимагають. Зазвичай жінки смажать гарбузове або соняшникове насіння та збираються під чиїмось двором на лаві. Це чудова нагода не просто фізично відпочити, але й поспілкуватись, послухати щось цікаве, обговорити останні новини, обмінятись рецептами смачної страви, поділитись досвідом, наприклад з приводу виховання дітей, або ж дати чи послухати розумної поради, а також, чого там приховувати, – трохи попліткувати. Нерідко (залежно від настрою компанії, яка зібралася) жінки заводять веселих чи сумних пісень або ж пересипають свої розмови жартами (адже жінка завжди мала "гострий" язичок), сміючись до схочу над смішним і не дуже. Це, до речі, аж ніяк не заважає й дещо підтягти свої хатні справи, що на них завжди бракує часу, приміром латати якісь речі або, творчим натурам, малювати чи вишивати.

Збиратись у такі компанії можуть жінки доволі різного віку, але, як правило, які мають спільні інтереси – дітей, наприклад; або ж разом працюють, живуть по сусідству чи просто приятелюють. Такі посиденьки з лузанням насіння або чаюванням, мабуть, ніколи не втратять своєї популярності. Це не лише відповідає жіночій натурі, але й дозволяє повноцінно відпочити, розважитись, аби надихнутись на подальше вирішення буденних проблем і виконання своїх повсякденних обов'язків.

Канунний мед без'язикий, а людей гуртує (братчина)

Це зібрання членів сільських і міських громад, одна з форм колективного дозвілля, святкового спілкування людей старшого покоління.

Братчина збирається на церковному дворищі (цвинтарі) у найбільш, важливі святкові дні. Основним її призначенням є вшанування свого святого, колективне звернення до нього як до покровителя за допомогою та благословінням в усіх справах громади. Обов'язкові елементи: колективний молебен на честь святого та спільне застілля, що влаштовується у складчину. Обрядовий напій – канунний мед.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші