Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Люба моя Україна. Свята, традиції, звичаї, обряди, прикмети та повір'я українського народу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Кожна пташка свої пісні має (птахи)

Великий цикл повір'їв стосується життя птахів. Особливо виділяються спостереження щодо ластівки, зозулі, ворони (борона), сороки, сови (пугача), а також свійських птахів – півня та курки.

Ворон уважався птахом, що віщує смерть, коли сідає на дах чиєїсь хати, кидає камінчик. Відомий народний прокльон: "Щоб над ним (нею, тобою) ворони каркали!".

Роль домашнього оберега виконував півень. Виникнення повір'їв про птаха пояснюють тим, що він уособлює світло й вогонь, був провісником сонця та дня, ворогом нечистої сили. Люди вірили: якщо в обійсті не мати півня, то заведеться сатана. Виконував півень свою роль і під час дівочих ворожінь. Наприклад: ставили миску з водою і поруч насипали на купку зерна; пускали півня: якщо він спочатку кинеться на зерно – жених буде господарем, якщо ж до води – гіркий п'яниця...

Пугач, сова, з одного боку, – провісники смерті, зв'язані з потойбічним світом і нечистою силою, а з другого •– уособлення мудрості та знань. У казках про тварин та птахів сови – переважно мудрі та розважливі, а в повір'ях вони лиховісні. Крик сови – своєрідний символ нічної таємничості; Вважалося: якщо пугач (поховавкало, ховавкало, путь- кало) кричить на будинку, то хтось там помре; двір спустіє; когось викричить із хати; дівчина нагуляє дитину й т. ін. Ще з часів Київської Русі існує повір'я: якщо у вікно вдариться сова – невдовзі або дім згорить, або помре його господар. Як стверджують орнітологи, таке уявлення пов'язане із хатнім сичем. Марновірну людину лякає його крик "хававав", у якому недовго вчути й "поховав".

Микола Сумцов влучно відзначив, що в народу всі птахи – віщі: від могутнього орла й до маленького горобця, тихого голуба. Але особливо віщими є ворон, сова й зозуля. Про останню існує чимало повір'їв, легенд. Вона "кує літа", приносить добрі та печальні звістки. Кажуть: як вас зозуля закує перший раз із порожнім гаманцем, то цілий рік не будете мати грошей; кого зозуля закує голодним, то той буде цілий рік голодним; якщо закує зозуля на голий ліс – того року не буде врожаю. Образ зозулі – один із найпопулярніших у

народній пісенності та, як правило, пов'язаний з віщуванням скорботних новин – згадаймо балади, родинно-побутові, рекрутські пісні. А скільки легенд про зозулю-дівчину, зозулю-матір...

Птахи

Як прилетять весняні пташки, то холодів великих уже не буває. Якщо у вікно стукне пташка – хтось звістку принесе.

Після вилуплювання курчат, гусят чи каченят шкаралупи обов'язково треба позаносити в воду – річку чи ставок. Після цього буде добре вестися всіляка птиця в обійсті.

Якщо зимою птиці сідають на сніг і кричать – буде велика хуртовина.

Птахи в'ють гнізда на сонячному боці дерев – літо буде холодним.

Якщо птахи дзьобами пір'я очищають – буде великий вітер.

Ворона, ворон

Коли ворона кине з даху камінчик, то в тім будинку хтось умре.

Ворон кряче на нещастя, ворона – на дощ.

Чорт може набирати подоби ворона й так з'являється поміж люди.

Голуб

Де водяться голуби, там хата не горить.

Коли хочеш голубів плодити, візьми в церкві віника та й закинь на горище.

Горобець

Як горобець б'ється в шибку, то це прикмета, що буде в хаті чи в родині мрець чи якісь погані вісті.

Багато горобців гине в горобину ніч, що настає напередодні св. Семена й супроводжується дощем, громом і блис-

кавкою. Цієї ночі горобці збираються до лісу, де чорт міряє їх міркою; живими лишаються лише ті, що не вмістилися в мірку.

Гуси

Як летять дикі гуси, то підкидають угору трохи соломи і кажуть: "Гуси, гуси, нате вам на гніздо". Потім тую солому збирають із землі, роблять з неї гніздо для квочок; то квочка вилупить тоді стільки курчат, на скількох яйцях була підсипана, – жодного розбовтка не буде.

Не стукай, як сидить гуска на яйцях, бо позавмирають гусята.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші