Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
Реклама на сайті
 
Головна arrow Культурологія arrow Люба моя Україна. Свята, традиції, звичаї, обряди, прикмети та повір'я українського народу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Трибог

Бог Вітру (вихору, бурі), покровитель погоди, син Сварога (Сварожич). У Велесовій книзі читаємо: "Стрибог свистів у степах"; "А Стрибог вітри яритиме на землю". Про те, що Вітри .– Стрибожі онуки, знаємо також зі "Слова о полку Ігоревім". Корінь стр- мають слова, що позначають швидкість: стріла, струмінь, стріляти, стрімкий, стрімголов, стрічати. Стрибог має ще ім'я Посвистач, напевно, від того, що вітер свистить у просторі.

У Козелецькому повіті на Чернігівщині в 1856 р. записано розповідь 85-літньої жінки Гуйдихи та стару козацьку думу, в якій згадується Посвистач: "Люди ці великі були, зовсім не те, що ми, християни; у них і Бога якось інакзвали – кажуть Посвистач якийсь. Він, кажуть то, установляв годину (погоду) усюди" (Пантелеймон Куліш). За давніми переказами, в околиці Лубен (у Мгарському монастирі) на стелі церкви було ліпне зображення Стрибога у вигляді старого діда з довгою бородою та кільцем у губах: "Кажуть, що ото Старий Вітер з закованими губами. Що тепер Вітри е, то кажуть, молодь шастаеться; старий же тільки іноді в щілинки поміж губів дмуха – і отто бурі бувають! Якби йому губи розкувать і він дмухонув на ввесь рот – все б поздував на світі, гори з долинами б порівняв, кінець світові був би... Отже, кажуть, колись таки йому розкуються губи" (Номис, 3151). Свято Стрибога, за відновленим календарем, випадає на 19 серпня. В цей день примічають, яка погода: якщо вітер теплий – буде добрий врожай вівса.

Світовит

Бог світла та святості, духовна сутність Сварога-Отця. За Вченням про Триглава з Велесової книги, знаємо, що СвітоВит – уособлення Святого Духа поруч із Сварогом (Богом Отцем) і Перуно́м (Богом Сином): "бо це є тайна велика, яко Сварог є Перуном і Світовитом, а ті обоє удержані в Сварозі". Світовит – дослівно "світло, що витає в повітрі", тобто духовний вогонь, світло та святість одночасно. "Богові Світовитові ми славу прорекли, бо цей Бог став Богом Правія і Явія, і йому співаємо пісні, яко єсть він святий. І через нього ми побачили світ видимий і буття Яви". Храм Світовида в Ругії називався Аркона й він існував до 1168 року, коли його зруйнували хрестоносці. Назва святині походить від давнього "ректи" – говорити, пророчити й означає, що тут був найсильніший оракул, до якого сходилися мешканці не тільки ближніх поселень, але й з усієї Слов'янщини, щоб почути віще слово пророків.

Найзначнішими були урочистості в день осіннього рівнодення (нині випадає на 25-26 вересня). В це свято правилася всенічна богослужба, подібна до Великодньої, відбувалося всенародне причастя до священного коловаю (короваю) розміром в зріст людини і священним напоєм медом-сурою, який споживали з рога, промовляючи славослів'я богам. Світовит уособлює всіх богів українського пантеону (Перуна, Дажбога, Ладу, Мокошу, Велеса) і творить триєдність світів Прави, Яви й Нави. Храм Світовида існував майже до XVII ст. на горі Богит• (Тернопільська область України), а його статуя нині зберігається в Краківському археологічному музеї в Польщі. У Києві на Софійському майдані встановлено копію цієї статуї Світовида.

Мати слава (Перунпця)

"Ось прилетіла до нас, сіла на дерево й заспівала Птиця, і всяке перо іншої барви, – червоне, синє, блакитне, жовте і срібне, золоте і біле. І так сяє, як Сонце Свароже" (Велесова книга). Мати Слава – віща птиця, посланниця Богів, яка співає воїнам пісню ратну, а народу – божественну славу; вона ж віщує майбутнє тим, хто вміє почути її таємну мову. Вона знає все на світі: про сотворения Світу, Неба і Землі, про богів Прави, духів і героїв, людей і звірів. її уявляють як прекрасну крилату діву у військових обладунках, яка своїм співом вселяє воїнам прагнення до перемоги над ворогами. Недаремно вона ще має ім'я Перуниця – подруга Перуна. Мати Слава золотим крилом покриває воїнство своє на полі бою – це вона прообраз Покрови, захисниці українських козаків. Це вона проводить загиблого воїна стежками Прави до Лук Сварожих– Раю. Вона дає йому повний ріг, щоб напитися води живої і мати життя вічне.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 
Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші