Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський фінансовий облік, оподаткування і звітність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Облік розрахунків з покупцями та замовниками (рах. №36)

Операції, що обліковуються на рах. №36

На рахунку №36 “Розрахунки з покупцями та замовниками” відображають розрахунки за відвантажену продукцію, виконані роботи і послуги лише на тих підприємствах, у яких реалізація продукції планується в міру її відвантаження, з замовниками робіт та надання послуг. На рахунку №36 обліковують також заборгованість покупцям за одержану від них часткову оплату продукції, що знаходиться у відвантажених товарах або в платежах, що надійшли в оплату ще не відвантаженої продукції, крім заборгованості, яка забезпечена векселем, а також узагальнюється інформація про розрахунки з учасниками промислово-фінансової групи.

Торговельні організації на рахунку №36 обліковують розрахунки за товари, відвантажені в порядку дрібнооптового продажу і попередньо оплачувані покупцями, за авансами за харчування, за абонементами та ін.

Рахунок №36 “Розрахунки з покупцями та замовниками” має такі субрахунки:

№361 “Розрахунки з вітчизняними покупцями”;

№362 “Розрахунки з іноземними покупцями”;

№363 “Розрахунки з учасниками промислово-фінансової групи”.

За дебетом рахунку №36 “Розрахунки з покупцями та замовниками” відображається продажна вартість реалізованої продукції, товарів, виконаних робіт, наданих послуг (у тому числі на виконання бартерних контрактів), яка включає податок на додану вартість, акцизи та інші податки, збори (обов'язкові платежі), що підлягають перерахуванню до бюджетів та позабюджетних фондів та включені у вартість реалізації; за кредитом – сума платежів, що надійшли на рахунки підприємства в банківських установах, та інші види розрахунків. Сальдо рахунка відображає заборгованість покупців та замовників за одержану продукцію (роботи, послуги).

На субрахунку №362 “Розрахунки з іноземними покупцями” аналітичний облік ведеться в гривнях та валюті, обумовленій договором.

Аналітичний облік розрахунків з покупцями та замовниками ведеться за кожним покупцем та замовником за кожним пред'явленим до сплати Рахунком-фактурою.

Розрахунки з іноземними покупцями за експортно-імпортними операціями відображають в аналітичному плані: “Розрахунки з іноземними покупцями в порядку акцептованих рахунків”, “Розрахунки з іноземними покупцями по наданому комерційному кредиту”, “Векселі (тратти), одержані в іноземній валюті”. Аналітичний облік на цих субрахунках ведуть за країнами, постачальниками або номерами контрактів. Аналітичний рахунок відображає суму розрахунку в іноземній валюті, її національний еквівалент, тобто суму за грошовою одиницею, що діє в Україні, а також суми за терміїїами платежу.

Готова продукція, товари і матеріали, роботи і послуги, відвантажені суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності в порядку бартерного контракту на суму, розраховану шляхом перерахунку вартості бартерного контракту в іноземній валюті у грошову одиницю, що діє на території' України, за курсом Національного банку на дату виписки супроводжуючих документів, відображається записом:

Дебет рахунку №36 “Розрахунки з покупцями та замовниками”;

Кредит рахунку №70 “Доходи від реалізації•”.

При надходженні матеріальних цінностей на підприємство за бартерним контрактом запис у бухгалтерському обліку такий:

Дебет субрахунку №201 “Сировина і матеріали”;

Дебет субрахунку №203 “Паливо”;

Дебет субрахунку №207 “Запасні частини”;

Дебет рахунку №22 “Малоцінні та швидкозношувані предмети” (з терміном служби до одного року)

Кредит рахунку №63 “Розрахунки з постачальниками та підрядниками” – на суму, що дорівнює вартості відвантаженої продукції, товарів, матеріалів, відображену у складі виручки від реалізації експорту та за бартером.

Водночас сума заборгованості за експортною частиною бартерного контракту відображається проведенням:

Дебет рахунку №63 “Розрахунки з постачальниками та підрядниками”;

Кредит рахунку №36 “Розрахунки з покупцями і замовниками”.

Різницю між вартістю відвантаженої продукції і вартістю одержаних товарів та інших матеріальних цінностей при перерахунку у грошову одиницю, що діє в Україні, відносять на рахунок №71 “Інший операційний дохід”.

Кореспонденцію рахунків з рахунком №36 наведено у таблиці 2.24.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші