Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський фінансовий облік, оподаткування і звітність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Оплата праці за сумісництвом

Оплата праці за сумісництвом здійснюється за статтею 102-1.

Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу.

Умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій визначаються Кабінетом Міністрів України.

Заробітна плата, одержана за роботу за сумісництвом (на умовах трудового договору), під час обчислення середнього заробітку на основній роботі враховується:

 • вчителям і викладачам, які працюють у кількох середніх загальноосвітніх, професійних та інших навчально-освітніх, а також вищих навчальних закладах, прирівняних до них за оплатою праці працівникам, а також педагогічним працівникам дошкільних виховних, позашкільних та інших навчально-виховних закладів;
 • медичним і фармацевтичним працівникам відповідно до наведених Постанов.

Крім того, до середньої заробітної плати зазначеним працівникам зараховують додаткову оплату за роботу, яка відповідно до Переліку робіт не є сумісництвом.

При сумісництві працівник виконує роботу із зайняттям штатної посади у вільний від основної роботи час, а при суміщенні – без зайняття штатної посади протягом основного робочого часу.

Вихідна допомога, її розмір

Вихідна допомога (стаття 44 Кодексу законів про працю України) виплачується у розмірі не менше середньомісячного заробітку, у разі призову або вступу на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу (пункт 3 статті 36) – не менше двомісячного середнього заробітку, внаслідок порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного чи трудового договору (статті 38 і 39) – у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку.

Формула для визначення середньомісячного заробітку для вихідної допомоги:

де: СЗ – середньомісячна заробітна плата;

ЗП – заробітна плата за фактично відпрацьовані робочі дні протягом двох місяців перед звільненням;

– кількість фактично відпрацьованих робочих днів упродовж двох місяців, що передували місяцю звільнення;

– кількість робочих днів за графіком роботи підприємства за два місяці перед місяцем звільнення;

2 – два місяці.

Відповідно до статті 129 КЗпІІ України відрахування з вихідної допомоги, компенсаційних та інших виплат не допускається.

Інші нарахування заробітної плати

На різних підприємствах можливі інші нарахування:

 • – за шкідливі умови праці;
 • – за профмайстерність;
 • – премії керівникам, спеціалістам служб, робітникам;
 • – одноразові премії;
 • – матеріальна допомога;
 • – доплата за класність водіям;
 • – при народженні дитини;
 • – доплата до середнього заробітку та ін.

Підприємство має право виплачувати своїм працівникам різні види премій, у тому числі виробничі, у будь-якому розмірі (ст. 97 КЗпП), жодних обмежень щодо максимальної величини премій законодавство не встановлює. На суму премії нарховують і з неї утримують внески до пенсійного та соціальних фондів (до максимальної величини зарплати). Згідно пп. S.6.1 Закону України №283/97-ВР від 22.05.1997 р. суми премій можна відносити до валових витрат.

Зберігання середнього заробітну

Середній заробіток згідно КЗпП України зберігається:

 • при переведенні працівника на іншу роботу строком до одного місяця (за відповідних обставин) без його згоди, оплата праці зберігається, але не нижчою ніж середній заробіток за попередньою роботою (ст. 33);
 • при припиненні трудового договору (виплата вихідної допомоги):
  • а) відмова працівника від переведения на роботу в іншу місцевість разом з підприємством (п. 6 ст. 36), при ліквідації, банкрутстві тощо, невідповідності працівника, який раніше виконував цю роботу (п.п. 1,2 і 6 ст. 40) оплата праці не менше середнього місячного заробітку;
  • б) розірвання трудового договору, укладенного на невизначений строк, з ініціативи працівника, попередивши про це власника письмово за два тижні, а також в разі його хвороби або інвалідності (статті 38 і 39).
 • при переведенні на постійну нижчеоплачувану роботу, при переміщенні на нижчеоплачувану роботу (ст. 114); при затримці розрахунку при звільненні (ст. 117); при виконанні державних обов'язків (ст. 119); при відрядженні із розрахунку за два попередніх місяці (ст. 121); при медогляді (ст. 123); при донерстві (ст. 124); участь у впровадженні винаходу (ст. 126); визначені меж матеріальної відповідальності (ст. 132); та інші (ст. 170, 178, 183, 184, 209, 218, 235, 236, 252).
 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші