Навігація
Головна
ПОСЛУГИ
Авторизація/Реєстрація
 
Головна arrow Бухоблік та Аудит arrow Бухгалтерський фінансовий облік, оподаткування і звітність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Застосування рахунка №28

Облік товарно-матеріальних цінностей, що надійшли на підприємство з метою продажу, ведеться на рахунку №28 “Товари”. Цей рахунок використовують в основному збутові, торгові та заготівельні підприємства й організації, а також підприємства громадського харчування.

Рахунок №28 “Товари” на промислових та інших виробничих підприємствах застосовується для будь-яких виробів, матеріалів, продуктів, які спеціально придбані для продажу, або тоді, коли вартість матеріальних цінностей, що придбані для комплектування на промислових підприємствах, не включається до собівартості готової продукції, що виробляється на цьому підприємстві, а підлягає відшкодуванню покупцями окремо. На рахунку №28 “Товари” постачальницькі, збутові, торгові підприємства ведуть облік також покупної тари і тари власного виробництва, крім інвентарної тари, що служить для виробничих чи господарських потреб і облік якої ведеться на рахунках №11 “Інші необоротні матеріальні активи” чи №20 “Виробничі запаси”.

Таблиця 7.8

Оперограма з обліку товарних операцій на ТОВ “Євростар”

Рахунок №28 “Товари” має такі субрахунки:

№ 281 'Товари на складі”;

№ 282 'Товари в торгівлі”;

№ 283 “Товари на комісії”;

№ 284 'Тара під товарами”;

№ 285 “Торгова націнка”;

№ 286 “Необоротні активи та групи вибуття, утримувані для продажу”.

Із ЗО березня 2009 р. основні засоби та нематеріальні активи (які визнаються окремою групою необоротних активів і утримуються для продажу) для них відведено субрахунок № 286 на рахунку № 28. їх продаж формує дохід на субрахунку № 712 “Дохід від реалізації інших необоротних активів”, а собівартість реалізації на субрахунку № 943 “Собівартість реалізованих виробничих запасів”.

Торговельні підприємства облік тари можуть вести за середніми обліковими цінами, які встановлюються керівництвом підприємства за видами (групами) тари і цінами на тару. Різниця між цінами на придбання і середніми обліковими цінами на тару відноситься на субрахунок №285 “Торгова націнка”.

Суть торгової націнки

Торгова націнка – це різниця між купівельною та продажною (роздрібною) вартістю товарів. Використовують субрахунок №285 “Торгова націнка” торговельні постачальницькі та збутові підприємства.

На субрахунку №285 “Торгова націнка” підприємства роздрібної торгівлі при веденні обліку товарів за продажними цінами відображають торгові націнки на товари, тобто різницю між купівельною та продажною (роздрібною) вартістю товарів. За кредитом субрахунку №285 “Торгова націнка” відображається збільшення суми торгових націнок, за дебетом – зменшення (списання). Списання за розрахунками суми торгової націнки на реалізовані товари відображається за дебетом субрахунку №285 “Торгова націнка” і за кредитом субрахунку №282 “Товари в торгівлі” або методом сторно (зворотною кореспонденцією цих рахунків).

Збільшення суми торгових націнок:

Дебет субрахунку №282 “Товари в торгівлі”

Кредит субрахунку №285 “Торгова націнка”.

Списання за розрахунками суми торгової націнки на реалізовані товари:

Дебет субрахунку №285 “Товарна націнка”

Кредит субрахунку №281 “Товари на складі”

Кредит субрахунку №282 “Товари в торгівлі”.

Сальдо за всіма субрахунками рахунку №28 “Товари” записується у звітність у згорнутому вигляді.

Синтетичний облік придбання і наявності товарів підприємства оптової торгівлі можуть вести як за купівельними, так і за продажними цінами на дебеті №28 “Товари”, а продаж і списування – на кредиті цього рахунка. В оптовій торгівлі (обминаючи бази і склади оптового підприємства) можлива реалізація товарів транзитом за участю оптового підприємства у розрахунках за товари як із постачальниками, так і з покупцями.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >
 

Дисципліни
Агропромисловість
Банківська справа
БЖД
Бухоблік та Аудит
Географія
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика та Естетика
Журналістика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логіка
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Нерухомість
Педагогіка
Політологія
Політекономія
Право
Природознавство
Психологія
Релігієзнавство
Риторика
РПС
Соціологія
Статистика
Страхова справа
Техніка
Товарознавство
Туризм
Філософія
Фінанси
Інші